filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Wpisy

 • środa, 30 listopada 2011
 • wtorek, 29 listopada 2011
  • nowości

   Małgorzata Węgrzecka "Niezwykłe przygody Maksa Europejskiego"

   To książka nie tylko dla dzieci. W zabawny sposób wprowadza nas w tajniki Funduszy Europejskich, prezentuje ciekawe pomysły wykorzystania środków unijnych, a zarazem zachęca do dostrzeżenia we własnym otoczeniu rzeczy, które można zmienić dzięki EFS.

    

   "Przyjacielenazywają mnie Maks. Albo Euroman. Lubię jeździć na rowerze i podróżować. Ale najbardziejna świecie uwielbiam czytać! Bo w książkach wszystko jest możliwe! W jednej chwili stajesz się astronautą i odwiedzasz najodleglejsze zakątki kosmosu albo zmieniasz się w potężnego maga i jednym ruchem ręki wyczarowujesz, co tylko chcesz! Kocham to! Dlatego mam taką pracę, w której też spełniają się marzenia – pomagam ludziom zdobyć pieniądze, dzięki którym ich fantastyczne pomysły stają się prawdziwe.Te pieniądze nazywają się Fundusze Europejskie"

   Tak zaczyna się ta nadzwyczajna książka, dalej jest równie ciekawie. Mamy ją już w swoich zbiorach. Zapraszamy do czytania:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 29 listopada 2011 18:36
  • nowości

    

   Kieras Dorota "Złote bajki"

   Złote Bajki  - Kieras Dorota

   To klasyczne bajki, które powinien znać każdy maluch.
   Pięknie, nowatorsko wydane, przepełnione ilustracjami Tony’ego Wolfa przyciągają uwagę nawet tych starszych dzieci. To nietypowa książka, ze względu na ciekawy format i  okładkę z okienkiem
    
    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 29 listopada 2011 18:03
  • Jagódki

    

    Jagódki z Przedszkola numer 18 wybrały się do biblioteki w piękny listopadowy wtorek:) Spacer przez park wprowadził dzieci w doskonałe humory, przyszły do nas wesołe i uśmiechnięte.  

   Przeczytaliśmy bajkę "Jaś i fasola" z nowiusieńkiej książki "Najpiękniejsza księga bajek". 

    

   Wszystkie dzieci lubią słuchać baśni. Wśród najpiękniejszych opowieści w tej księdze znajdziecie także te: Kot w Butach, Mały ołowiany żołnierzyk, Śpiąca królewna, Czarownica z wieży, Jaś i fasola.

    Książka bardzo się podobała:)

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 29 listopada 2011 17:52
 • poniedziałek, 28 listopada 2011
  • Walt Disney

    

                     

    5 grudnia 1901 roku urodził się WALT DISNEY, amerykański reżyser, autor i producent filmów, twórca popularnych postaci rysunkowych bohaterów: Myszki Miki, Kaczora Donalda, Psa Pluto i Goofy’ego. (zm. 15 XII 1966)

    Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 22 statuetek. Twórca korporacji The Walt Disney Company.

    

    Wszyscy lubimy czytać książki i oglądać filmy Disneya:)

   Polecamy oficjalną stronę Disneya:

   www.disney.pl

    


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 28 listopada 2011 20:52
  • nowości

    

   Alyson Noël "Lśniąca pułapka"

   Lśniąca pułapka

    Drugi tom nowej serii Alyson Noël dla młodszych nastolatek, nawiązującego przez postacie bohaterów i motywy do bestsellerowego cyklu "Nieśmiertelni". Riley, która po śmierci stała się Łowcą Dusz, po trudach poprzedniej misji cieszy się zasłużonym wypoczynkiem, razem ze swoim psem, Maślanką, i Bodhim, swym nauczycielem. Nie potrafi jednak zbyt długo usiedzieć w miejscu ? śledząc tajemniczego, czarnego psa, spotyka ducha dziewczyny o imieniu Rebecca.

    

   Wielbicieli twórczości Alyson Noël zapraszamy na jej oficjalną stronę:

   http://www.pozmierzchu.pl/noel/?p=18

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 28 listopada 2011 18:37
  • nowości

    

    "Brat" Emilia Kiereś

                   Brat  - Kiereś Emilia

   Niezwykła baśń dla młodszych i starszych czytelników. Pewnej księżycowej nocy dwaj bracia wyruszają na łowy, ale nieświadomie popełniona wina sprowadza na nich gniew tajemniczych i groźnych potęg. Wbrew zaklętemu losowi bracia będą próbowali odnaleźć się nawzajem w świecie, który dotąd znali tylko z gawęd snutych przy domowym ognisku. Czy im się to uda? I za jaką cenę? Czy poznają tajemnicę, od której ich wędrówka się rozpoczęła? A rozpoczęła się znacznie dawniej niż mogliby przypuścić. Brat to fascynująca opowieść o wierności, lojalności i odwadze – a także o poszukiwaniu siebie.

    

   Książkę tę już posiadamy, zapraszamy do jej wypożyczania:)

     

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 28 listopada 2011 18:17
  • książki mojego dzieciństwa

    

    O książkach swojego dzieciństwa opowiedziała nam Magdalena Kulus -  tyszanka, blogerka, autorka książki "Blondyn i Blondyna".

     

    Tytuł książki wskazuje, iż opowiada ona o relacjach damsko-męskich. Po części to prawda... Ona - Magdalena, on - Igor - pies asystent:) W książce autorka opisuje jak z pomocą psa, rodziców, znajomych zmaga się z codziennością. Tej codzienności nie opisuje w sposób pesymistyczny. Wręcz przeciwnie książka pełna jest humoru, optymizmu i pozytywnej energii.

      

    

    
    
    
    
     

     "Książką mojego dzieciństwa jest Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery. Początkowo słuchałam jej z kaset magnetofonowych, później czytałam. Ania zafascynowała mnie swoją żywiołowością, entuzjazmem i pogodą ducha. Podobało mi się, że nie jest postacią posągową – popełniała przecież błędy i gafy. Od niej nauczyłam się wiele o potędze wyobraźni, a także specyficznej wrażliwości. Do dzisiaj jestem „przesiąknięta” jej światopoglądem, romantyzmem, atmosferą jej facjatki.

   Ania… jest arcydziełem w swoim gatunku, niestety, często niedocenianym. Byłam więc zawiedziona, że ani w podstawówce ani w liceum nie poświęcono jej wystarczająco dużo uwagi. Co więcej – traktowano ją po macoszemu. Śmieję się więc, że z tego właśnie względu poszłam na studia doktoranckie. Tam końcu pozwolono mi napisać solidną pracę naukową o rudowłosej sierocie. Myślę, że na to zasłużyła"

   Bardzo serdecznie dziękujemy:)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 28 listopada 2011 15:50
 • piątek, 25 listopada 2011
  • Świerszczyk dla rodziców

     

   Ja + mama + tata = rodzina. Szczęśliwa rodzina. Taka, w której dorośli wiedzą, jak mówić, żeby dzieci ich słuchały, wiedzą, jak słuchać, żeby dzieci do nich mówiły. Tę właśnie wiedzę zawiera „Magazyn dla rodziców ŚWIERSZCZYK– internetowy przewodnik po meandrach wychowania. Pierwsze na rynku medium dla rodziców dzieci w wieku 6-9 lat. Propozycja dla wszystkich tych, którzy pragną wychowywać swoje dzieci lepiej i skuteczniej, w dobrym kontakcie emocjonalnym.  Psychologowie związani z Warszawską Grupą Psychologiczną odpowiadają na szereg pytań stawianych przez rodziców. Na stronie magazynu można dowiedzieć się m.in. jak nakłonić dziecko do współpracy, jakie zabawy pomagają w nauce, jak ukrócić niegrzeczne zachowania, na co zwrócić uwagę w rozwoju dziecka.


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 25 listopada 2011 22:32
  • Seria Mądra Mysz

   Polecamy do czytania dzieciom 3 - 5 letnim książki z serii MĄDRA MYSZ - KSIĄŻECZKI KTÓRE OBJAŚNIAJĄ ŚWIAT.

   Mądra Mysz - Seria ZAWODY

   Mądra Mysz - Seria ZUZIA

     Książeczki te odpowiedzą waszym dzieciom na wiele pytań. Zachęcamy bardzo do ich wypożyczania i czytania:)

   Zapraszamy też na stronę: 

     http://www.madramysz.pl/   

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 25 listopada 2011 21:21
  • rodzinne słuchanie

    

   Audiobooki, książki mówione, książki do słuchania, słuchanki... nazywane różnie. Wszystkie te terminy łączy brak papieru i druku, a jednak zapewniają kontakt z literaturą. W tym miejscu znajdą Państwo polecane przez Fundację ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom książki czytane głośno przez profesjonalnych lektorów oraz bajki muzyczne, które są adaptacją tekstów literackich.

   http://www.bromba.pl/Audiobook/audiobA.htm

   Książki do słuchania można wypożyczyć w Dziale Muzycznym i Książki Mówionej, który mieści się w tym samym lokalu co nasza biblioteka.

   Rodzinne słuchanie ma jednak sens, gdy słuchamy razem, wtedy cudownie uzupełnia rodzinne czytanie.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 25 listopada 2011 20:10
  • Tygryski

    

    

   Dzisiaj Światowy Dzień Pluszowego Misia.

   W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i Rysunek Clifforda Berrymana pt. zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. 

    

    

     O misiach czytaliśmy i rozmawiali z Tygryskami z Przedszkola nr 19:)

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 25 listopada 2011 19:43
 • czwartek, 24 listopada 2011
  • dla ciekawych

    

   27 listopada  1845 roku urodził się WALERY PRZYBOROWSKI, pseud. Zygmunt Lucjan Sulima, powieściopisarz, publicysta, historyk, autor licznych powieści historycznych dla dzieci i młodzieży, m.in. Bitwa pod Raszynem, Lelum – Polelum, Namioty wezyra, Szwedzi w Warszawie. (zm. 13 III 1913) - 165. rocznica urodzin

    

   Szwedzi w Warszawie – powieść historyczna Walerego Przyborowskiego wydana w roku 1901. Opisuje ona przygody trzech młodych przyjaciół w okupowanej przez Szwedów w 1656 roku Warszawie.

   Walery Przyborowski pisał książkę w czasach zaborów, kiedy to nie mógł mówić wprost o problemach nękających rodaków. Sięgnął więc, jak wielu pisarzy, do dziejów narodu.

   W powieści pojawiają się takie postacie jak niejednokrotnie wspominany król polski Jan Kazimierz, król szwedzki Karol X Gustaw i wielki bohater tamtych czasów – Stefan Czarniecki

   Przyborowski Walery. Szwedzi w Warszawie.

    

   Wydanie z 1960 r.

    

    

    

    

    Okładka - Szwedzi w Warszawie

    

    

    

    

    

                   Wydanie z 1987 r.

    

    

    Lelum-Polelum – powieść historyczna Walerego Przyborowskiego wydana w roku 1888. Akcja powieści rozgrywa się w czasach pierwszego historycznego władcy Polski Mieszka I, przeznaczona jest dla starszych dzieci.

                                                                                 

    

    

    

                         Wydanie z 1935 r.

    

    

    

   Trochę szkoda, że po te książki rzadko kto sięga:(

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 24 listopada 2011 22:21
  • czytanie jest trendy

    

   Czytanie to doskonała forma kontaktu z dzieckiem, znakomity sposób zaspokajania jego potrzeb emocjonalnych. Dziecko słucha wówczas głosu zaangażowanego w czytanie rodzica, może się do niego przytulić, obserwować jego mimikę i gesty. Jest to świetny czas do wspólnej zabawy i śmiechu, ale też do prowadzenia rozmów. Często dzieci zadają pytania, aby upewnić się, czy dobrze zrozumiały treść książki, poznać znaczenie słów lub mają skojarzenia z poruszanymi tematami. Wychodząc od pytań zadawanych przez dzieci lub prowokując je do zastanowienia się nad różnymi problemami, mamy możliwość skierowania ich uwagi na emocje i wartości.

    Rodzice! Czytajcie swoim dzieciom.  Przyjdźcie z dzieckiem do biblioteki, to magiczne miejsce pełne książek. Nie ma dolnej granicy wieku od której można zostać czytelnikiem, nawet maluszek może mieć swoją kartę biblioteczną. Nasza biblioteki jest kolorowa, otwarta, przyjazna dzieciom:)

    

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 24 listopada 2011 21:13
  • Motyle świętują

    

    

   Na dzisiejszym spotkaniu Klubu Motyli Książkowych głównym bohaterem był oczywiście pluszowy miś. Dzieci odpowiedziały na nasz apel i prawie wszystkie przyniosły swoje ulubione przytulanki:)Czytaliśmy książkę "O niedźwiadkach i wesołych przypadkach" Carol Lawson. 

    

    Dzieci przy pomocy rodziców wykonały piękne portrety misiów do powieszeni na ścianie:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 24 listopada 2011 20:23
  • Smerfy i Kotki

    

    

   W każdy czwartek odwiedzam Przedszkole nr 5 aby czytać Kotkom i Smerfom. Już drugi rok czytamy bajki i rozmawiamy. Dzisiaj jak w całym tygodniu, czytaliśmy książkę o misiach bo przecież jutro Światowy Dzień Pluszowego Misia:) 

   Bardzo lubię czwartki:)

    gify misie

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 24 listopada 2011 20:02
 • środa, 23 listopada 2011
  • Złota lista książek

    

   Na rynku księgarskim pojawia się niezliczona ilość książek dla dzieci, wszystkie pięknie wydane, kolorowe i według notek na okładce, pouczające, wartościowe, rozwijające w dziecku intelekt i empatię... Co wybrać? Polecamy Państwu Złotą listę książek do czytania dzieciom opracowaną przez Fundację ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom.
   Umieszczane na niej tytuły książek,  uczą dzieci czegoś dobrego, pobudzają do refleksji lub śmiechu, doskonalą język, rozwijają wyobraźnię, przynoszą dobre wzorce zachowań - życzliwości, uczciwości, mądrości, odwagi.

   Złotą listę książek do czytania dzieciom znajdziecie na stronie:

   http://www.rodzinneczytanie.pl/zlota-lista

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 23 listopada 2011 21:19
  • dla ciekawych

    

   26 listopada 2005 roku zmarła EMILIA WAŚNIOWSKA, prozaik, poetka, pedagog, inicjatorka wielu imprez czytelniczych, autorka wierszy, opowiadań i piosenek dla dzieci, m.in. Kajtek, Mili-lili-lawi, Kiedy słychać ptaki, Pokochać Babę Jagę, Wesołe miasteczko, Imię to nie fraszka. (ur. 20 IX 1954) - 5. rocznica śmierci

    

    

    Książki Emilii Waśniowskiej posiadamy w naszych zbiorach.  

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 23 listopada 2011 19:36

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę