filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Wpisy

 • poniedziałek, 31 marca 2014
  • Tak było...

     Glitter Words

    

    Tegoroczna Noc z Andersenem była wyjątkowa! Jak zwykle piękna, cudowna i magiczna, ale nadzwyczajna bo już JEDENASTA! ! Uczestniczyło w niej aż 40 dzieci:) 

   Była to

   Na tę jedną noc nasza wypożyczalnia zamieniła się w klasę z książek Rene Gościnnego o Mikołajku i jego przyjaciołach.

   Piecze nad czterdziestką niesfornych uczniaków sprawowało doborowe grono pedagogiczne:) 

    

    

                  Wszyscy obecni, możemy zaczynać!

   Cisza... Lekce trwają... 

   Mamy gości. Książkę o Mikołajku, po polsku i francusku czytają: Danuta Wencel i Jolanta Pierończyk.

    

   Nareszcie przerwa na pyszne jedzonko:)

   Wizyta strażaka z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tychach. Marcin Paździorek to nasz dawny czytelnik, teraz już dorosły mężczyzna.

   Na to wszyscy czekali! Pokaz mody i wybory miss i mistera nocy:)

   Uf... Idziemy spać...

    

    

   Tę magiczną noc spędziliście dzięki naszym cudownym darczyńcom i przyjaciołom:

   • Pizzerni Batman
   • PUH Misztela
   • Panu Markowi Wójcikowi - Posłowi na Sejm RP
   • Wolontariuszom: Adamowi Michniewiczowi, Michałowi Sojce, Gizelli Dzięgielewskiej i Urszuli Kulak.

    

   Więcej zdjęć zobaczycie tutaj:

    https://picasaweb.google.com/107473669004521659114/20140331?authkey=Gv1sRgCInq0JXrsY2q1wE#

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 31 marca 2014 14:20
 • piątek, 28 marca 2014
 • czwartek, 27 marca 2014
 • środa, 26 marca 2014
 • wtorek, 25 marca 2014
  • Ząb Arka

     

           W Przedszkolu nr 5 czytaliśmy książkę Henrietty Stickland Ząb Arka

    

    

   Arek cały czas myśli o swoim chwiejącym się mlecznym zębie. Bracia koala próbują go przekonać, że nie ma się czym martwić. Czy im się uda?

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 25 marca 2014 20:26
  • Uszy królika

    

    

    

    

    

    

   Przedszkolakom z Ośrodka Św. Dominika czytaliśmy książkę Amber Stewart Uszy królika

    

   

    

    

    Wszystkie zapracowane króliki, które nie mają czasu, bo bawią się i bawią, same myją sobie uszy. Ale nie Hopek. Hopek lubi, kiedy jego uszy są suche - i nic nie jest w stanie sprawić, by zmienił zdanie ! Czy to prawda, że duże króliki same myją sobie uszy?

    

    

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 25 marca 2014 20:03
  • Nocowanie w bibliotece tuż, tuż...

    

    

   Już za trzy dni

    

    

   Przygotowania idą pełną parą:)

   Niestety nie ma już wolnych miejsc...

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 25 marca 2014 15:38
  • nowości

    

    Kruszewicz A. - O zwierzętach

    

   Kolejna książka z serii Kruszewicz opowiada, tym razem o zwierzętach krajowych. Autor znany z poczucia humoru, niezwykłej swady i rozległej wiedzy opowiada w typowy dla siebie sposób o 25 gatunkach naszej rodzimej fauny. Opowieści o sarnie, króliku czy niedźwiedziu wciągają Czytelnika dzięki lekkości stylu, nieprzebranym pokładom dowcipnych skojarzeń i zaskakująco zestawionym faktom. Niemal każdy z nas wie coś o zwierzętach, lecz dopiero po zapoznaniu się z opowieścią Andrzeja Kruszewicza czujemy się bliskimi przyjaciółmi nieznośnej fretki, sprytnego świstaka czy bezczelnej wydry.

   Dla miłośników ptaków dodatek specjalny, czyli ptasi zegar co śpiewa od wieczora do rana i od rana do wieczora według obserwacji spisanych przez najlepszego propagatora pasji ornitologicznej dra Andrzeja Kruszewicza.

   Bogato ilustrowane, jedyne w swoim rodzaju gawędy Andrzeja Kruszewicza to chwile wspólnej przyjemności dla całej rodziny, zarówno dla dzieci, rodziców i dziadków.


    Czarodziejskie słowa. Wartościowe teksty dla dzieci

    

    Czarodziejskie słowa. Wartościowe teksty dla dzieci” zawiera 24 starannie dobrane opowiadania i wiersze 17 czołowych polskich autorów. Publikacja pomaga wprowadzić dziecko w świat wspólnego czytania. Teksty zachęcają dzieci do rozmowy, dzielenia się refleksjami i wyrażania opinii.


   Baccalario P.D. - Walizka pełna gwiazd

   Walizka pełna gwiazd. Sklepik Okamgnienie

    

   Słyszeliście może o cudownej lampie Aladyna? Szklanych pantofelkach Kopciuszka? A o latającym dywanie? I myślicie, że magiczne przedmioty istnieją tylko w baśniach? Wobec tego jesteście w błędzie! Ale żeby się o tym przekonać, musielibyście poznać malowniczą wioskę położoną w samym sercu Szkocji, w której ma zostać otwarty tajemniczy sklep…
   Pieczę nad nim po raz pierwszy od wielu lat będzie sprawować rodzina Lilych i właśnie dlatego do Applecross przybywa pan Locan ze swoją córką - Aiby. Tymczasem Finley McPhee dowiaduje się, że z powodu licznych nieobecności będzie musiał powtarzać klasę i za karę w czasie wakacji wielebny Prospero przydzieli mu różne obowiązki. Pewnego dnia,kiedy chłopak zastępuje miejscowego listonosza, natrafia na dziwny list, który na zawsze wszystko odmieni.
   Pierdomenico Baccalario - włoski pisarz, znany w Polsce dzięki popularnym seriom dla młodzieży: "Ulysses Moore" i "Century"; autor m.in. "Cyborii" i "Historii prawdziwej kapitana Haka". Zdobywca wielu nagród literackich i miłośnik podróży - także tych w wyobraźni…

   Zapraszamy do czytania!

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 25 marca 2014 14:08
  • nowości

    

   Prześluga M. - Ziuzia

    Książka roku 2013!

   powiększenie

   Ziuzia ma jedno oko szare, a drugie zielone, dlatego patrzy na świat troszkę inaczej. Poza tym ma mnóstwo dobrych pomysłów, które przychodzą jej do głowy prosto z pępka (bo przecież pępek też do czegoś musi służyć). I nigdy się nie nudzi. Bo jak tu się nudzić, skoro trzeba szukać bandy uciekających robaków, które chowają się w kałużach? A marchewka, kiedy tylko narysuje się jej pisakiem oczy, organizuje podróż do Królestwa Grochu z Kapustą? Albo kiedy łóżko bez ostrzeżenia wzlatuje w nocne niebo, żeby Ziuzia mogła utulić płaczące gwiazdy? Oczywiście, poza tym Ziuzia ma też obowiązki. Musi znaleźć właściciela kotka, który jest stworzony z deszczu, wymyślić tacie nowe imię, pomóc starszej siostrze zrobić pierwszy makijaż, czy odtajnić tajną akcję, która jest tak tajna, że nawet Mateusz nie wie, o co w niej chodzi (a przecież to chłopak!). I wcale nie jest ważne, że bandy uciekających robaków to tak naprawdę PIT-y, które wypełniają rodzice, Królestwo Grochu z Kapustą to tylko lodówka, a gdy dziewczynki dorastają, nie mogą stać się robotami, tylko kobietami. Rzeczywistość w dwukolorowych oczach Ziuzi jest zaczarowana i fascynująca. To świat, w którym nawet lampa czy trzepak mają uczucia, świat bliski dzieciom i rodzicom, bezpieczny i dobry, a przecież prawdziwy.

    

    Posiadamy już tę książkę w naszych zbiorach. Zapraszamy do wypożyczania i czytania:)

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 25 marca 2014 13:18
 • poniedziałek, 24 marca 2014
  • dla ciekawych

    

    

     

   25 marca 1928 roku urodziła się JOANNA KULMOWA, poetka, dramaturg, prozaik, satyryk, autorka utworów dla dzieci i młodzieży, m.in.: Deszczowa muzyka, Zagubione światełko, Wio, Leokadio!, Stacja Nigdy w Życiu, Co się komu śni, a nawet i nie śni.

   86. rocznica urodzin

    

   "Kulmowa dzieciom" to najnowszy zbiór ponad stu pełnych liryzmu i humoru wierszy dla najmłodszych autorstwa jednej z najznakomitszych znawczyń świata dziecięcej wyobraźni. Wydanie wzbogacone zostało płytą audio, na której znajdziemy utwory Joanny Kulmowej w interpretacji głosowej Jerzego Zelnika w opracowaniu muzycznym Piotra Kolasa.

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 24 marca 2014 18:14
 • niedziela, 23 marca 2014
  • Noc z Andersenem

     

         Już w najbliższy piątek odbędzie się

    XI Noc z Andersenem! 

   W tym roku będzie to: 

    

    

   Uczestnicy tegorocznej nocy przeniosą się do francuskiej szkoły i spędzą ten magiczny czas razem z bohaterami książek Rene Gościnnego o Mikołajku i jego niesfornych kolegach i koleżankach.

    

   Pierwsza historyjka o przygodach Mikołajka pt. L’œuf de Pâques została opublikowana 29 marca 1959 roku na łamach francuskiego dziennika "Sud-Ouest Dimanche". Początkowo autorzy nie planowali jej kontynuacji, jednak żywy odzew ze strony czytelników spowodował, że zdecydowali się stworzyć kolejne opowiadania. Odtąd Goscinny i Sempé aż do 1965 roku publikowali kolejne historyjki w "Sud-Ouest" i "Pilote". W ciągu sześciu lat stworzyli ich 221. Wiele z nich zostało zebranych w wydanych w latach 60. pięciu książkach: Mikołajek, Rekreacje Mikołajka, Mikołajek i inne chłopaki, Wakacje Mikołajka, Joachim ma kłopoty (później tytuł zmieniono na Mikołajek ma kłopoty).

   Po ponad 30 latach od śmierci Goscinny'ego jego córka Anna zdecydowała się ujawnić nieznane dotąd opowiadania. Tak powstał kolejny tom przygód Mikołajka: Nowe przygody Mikołajka (Histoires inédites du Petit Nicolas), wydany we Francji w 2004 roku. Następny tom Nowych przygód Mikołajka miał swoją premierę we Francji 5 października 2006. Trzeci tom z nieznanymi opowiadaniami o Mikołajku (Le Petit Nicolas, le Ballon. Dernières Histoires Inédites) ukazał się 5 marca 2009. Zawiera 10 niepublikowanych dotąd historyjek, napisanych przed laty przez Goscinny'ego, o których istnieniu nie wiedział nawet Sempé i w związku z tym ilustracje do książki wykonał współcześnie.

    

    

   Bohaterowie serii książek o Mikołajku:

   Mikołaj (fr. Nicolas) – główny bohater i narrator, kilkuletni chłopiec mieszkający we Francji wraz z rodzicami. Jego ulubione powiedzonko to No bo co w końcu, kurczę blade!.

   Tata Mikołajka – jest osobą, która chce odpocząć po całym dniu pracy, dlatego każe też Mikołajowi dawać mu spokój. Jego ulubionym zajęciem jest czytanie gazety w fotelu. Czasem, w nagrodę, zabiera Mikołajka do kina.

   Mama Mikołajka – zajmuje się domem. Mikołaj lubi, kiedy przychodzą do nich goście, bo wtedy mama robi pyszne desery. Nie lubi jak syn wpada z wrzaskiem do domu, gdyż to jej przeszkadza w robieniu obiadu.

   Alcest (fr. Alceste) – najlepszy kumpel Mikołajka. Ciągle je i jest gruby. Ręce ma zwykle ubrudzone masłem albo dżemem, a w klasie zawsze łatwo poznać jego ławkę, bo pełno na niej okruchów. Nie lubi się dzielić swoimi posiłkami i mówi tylko o jedzeniu, dzięki temu jest znawcą różnego typu jedzenia i potrafi o tym opowiadać. Lubi chwalić się co jadł na obiad czy kolacje.

   Euzebiusz (fr. Eudes) – najsilniejszy chłopiec w klasie, uwielbia się bić (szczególnie dawać fangi w nos), ale tylko z przyjaciółmi, bo jest bardzo nieśmiały. Ma brata żołnierza, Jonasza.

   Gotfryd (fr. Geoffroy) – jego tata jest bardzo bogaty, dzięki czemu Gotfryd ma wiele zabawek i często przychodzi do szkoły w przebraniu (najczęściej przebrany jest za kowboja) lub przynosi nowe zabawki. Mieszka w wielkiej rezydencji. Jest tam basen w kształcie nerki. Ma psa HotDoga. Jego wychowawcą jest guwernantka i lokaj Albert którzy zajmują się nim podczas nieobecności rodziców.

   Ananiasz (fr. Agnan) – najlepszy uczeń w klasie i pupilek pani. Zawsze chce być najlepszy z każdej klasówki i zazwyczaj nie wychodzi na przerwę, żeby pobawić się z kolegami, gdyż w tym czasie powtarza lekcję. Kiedy ktoś okaże się w czymkolwiek lepszym od niego wpada w histerię. Jedyny uczeń, który ma okulary, przez co inni chłopcy nie mogą go bić. Często płacze, zdarzyło się nawet, że zemdlał. Mikołajek i jego paczka nie za bardzo go lubią. Mikołajek często powtarza: Wariat z tego Ananiasza!.

   Rufus (fr. Rufus) – jego tata jest policjantem, dzięki czemu Rufus często bawi się policyjnym gwizdkiem i w zabawach przeważnie jest sędzią. Ma młodszego brata. Nie lubi jak wyzywa się jego rodzinę - zawsze ją broni.

   Maksencjusz (fr. Maixent) – ma wystające, brudne kolana i bardzo szybko biega. Ma starszą siostrę Hermionę, która później wyszła za mąż. Jest najwyższy w klasie. Jest bardzo dobry z kaligrafii.

   Kleofas (fr. Clotaire) – najgorszy uczeń w klasie. Jako jedyny ma telewizor. Jeździ na rowerze i ma zamiar wystartować w Tour de France. Często trafia do kąta i śpi na lekcjach. Jest najstarszy z całej klasy, bo gdy był mały, powtarzał w żłobku rok. Marzy by być lotnikiem.

   Joachim (fr. Joachim) – gra dobrze w kulki i ma małego brata Leoncjusza. Lubi karmelki, zwykle ma mnóstwo pieniędzy na ulubione karmelki, ale nie chce się nimi dzielić. Jako jedyny nosi beret.

   Cyryl - uczeń z klasy Mikołajka. Mowa o nim w opowiadaniach Wizytacja i Wrotki; w tym drugim Mikołajek mówi, że Cyryl został wyrzucony ze szkoły z powodu myszy, którą do niej przyniósł.

   Ludeczka (fr. Louisette) - córka przyjaciółki mamy Mikołajka. Ma żółte warkocze, niebieskie oczy, a nos i sukienkę czerwoną. Jest chłopczycą i bardzo dobrze gra w piłkę. Mikołajek chciał się z nią ożenić.

   Nauczycielka – uczy Mikołaja i jego kolegów. Jest bardzo miła i często pomaga swoim podopiecznym, a według słów Mikołaja, Ananiasz jest jej pupilkiem.

   Jadwinia Courteplaque (fr. Marie-Edwige) – choć nie należy do klasy Mikołajka, jest jego przyjaciółką oraz sąsiadką. Często bawi się swoją lalką

    

    

   Noc w bibliotece spędzi czterdzieścioro dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Wszyscy są aktywnymi czytelnikami:) 

   Niestety nie ma już wolnych miejsc...

   Organizacja tegorocznego nocowania w bibliotece jest możliwa dzięki naszym cudownym sponsorom:

   Posłowi na Sejm RP Markowi Wójcikowi, Pizzerni "U Batmana", FHU "Misztela"

   Dzieci i my bardzo serdecznie dziękujemy:)))

   

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   niedziela, 23 marca 2014 14:33
 • piątek, 21 marca 2014
 • czwartek, 20 marca 2014
  • Klub Motyli Książkowych
    

    

    

    

    

   W przeddzień Światowego Dnia Poezji odbyło się kolejne spotkanie Klubu Motyli Książkowych. Oczywiście czytaliśmy wiersze dla dzieci! Mamy , babcie i jeden tata, z ogromnym zaangażowaniem czytali poezję polskich poetów!

   Dzieci mogły posłuchać zarówno wierszy Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, jak i Kaliny Jerzykowskiej, Doroty Gellner czy Ludwika Jerzego Kerna.

   Zabawa była przednia, rodzice bardzo wczuwali się w czytany tekst a dzieci im dopingowały:)  

    

    

    

    Świętowanie Światowego Dnia Poezji powidło się u nas znakomicie:)

   

    

    

     

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 20 marca 2014 20:24
  • Topienie Marzanny

    

    

    Jedną z  podtrzymywanych do dziś tradycji jest topienie Marzanny, które odbywało się w  czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Dla naszych przodków obyczaj ten związany był  z odwiecznym rytmem wegetacyjnym. Wyrażał radość z nadchodzącej wiosny, która  oznaczała odrodzenie się świata, przyrody, zapowiadała przyszłe plony, a więc  dostatek. Marzanna - symbol zimy - to słomiana kukła o kobiecej postaci, ubrana  w białe płócienne szaty, przystrojona koralami i wstążkami. Na Śląsku odziewano  ją w paradny strój weselny, na głowę wkładano wianek. Marzannę obnoszono po  wszystkich domach we wsi, po czym zdzierano z niej ubranie i rozrzucano je po  polach. Następnie topiono ją w rzece, stawie, jeziorze lub po prostu w większej  kałuży. Bywało, że kukłę podpalano i płonącą wrzucano do wody. Marzannę  wyprowadzano ze wsi jedna drogą, drugą zaś wprowadzano tzw. maik -ozdobione  wstążkami, koralikami, kwiatami i wstążkami zielone gałęzie symbolizujące wiosnę.  W kolejnych stuleciach obrzęd ten nabierał coraz bardziej zabawowego charakteru.  Dziś topienie Marzanny jest przede wszystkim zabawą dzieci i młodzieży,  odbywającą się 21 marca. Świętuje się wówczas dzień wiosny i... wagarowicza.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 20 marca 2014 17:31
  • Wierszyki domowe

    

   Jutro Światowy Dzień Poezji!

   My już dzisiaj z dziećmi z Prywatnego Przedszkola MALUSZKOWO czytaliśmy Wierszyki domowe Michałą Rusinka.

   Najwięcej emocji wzbudził wiersz o kafelkach:) 

   Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka

    

    

   Bardzo śmieszne są te wierszyki:)))

    

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 20 marca 2014 16:24
  • już jutro...

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 20 marca 2014 08:22
 • środa, 19 marca 2014

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę