filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Wpisy

 • wtorek, 31 marca 2015
  • Pisanki

   Pisanka – ogólna, zwyczajowa nazwa jaja (zwykle kurzego, ale także gęsiego czy kaczego) zdobionego różnymi technikami.

    

   Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego, wspominają o nim Owidiusz, Pliniusz Młodszy i Juwenalis. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

   W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy:

   Drapanki powstają przez drapanie ostrym narzędziem zewnętrznej barwionej powłoki jajka, technika spotykana głównie w Polsce i Austrii

   • Kraszanki (zwane też malowankami lub byczkami) powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych. Używano roślin, które pozwalały na uzyskanie różnych kolorów:
    brązowy (rudy): łupiny cebuli
    czarny: kora dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego
    żółtozłocisty: kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka
    niebieski: płatki bławatka
    fioletowy: płatki kwiatu ciemnej malwy
    zielony: pędy młodego żyta lub listki barwinka
    różowy: sok z buraka

   Pisanki mają różnobarwne desenie. Powstają przez rysowanie (dawniej: pisanie) na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek. Pisanki wykonywane w regionie Białegostoku wykonywane były albo bez narzędzi, poprzez nakrapianie wosku na jaja albo poprzez nanoszenie prostych elementów graficznych rozgrzanym końcem świecy. Zdarzały się też przypadki używania narzędzi takich jak słomki, patyki, czy dętki z opon rowerowych

   Oklejanki (naklejanki) są przyozdobione sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny, również nicią lub włóczką wełnianą itp.

   Nalepianki – popularne zwłaszcza w dawnym województwie krakowskim i w okolicach Łowicza. Powstaje przez ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru.

   Ażurki - pisanki ażurowe – są wykonywane z wydmuszek jaj kurzych, kaczych, gęsich i strusich. Technika polega na nawiercaniu w skorupce otworów przy pomocy wiertarki i malutkiego wiertła, miniszlifierki, piaskarki, turbiny dentystycznej, frezarki CNC. Wydmuszka z nawierconymi wzorami jest malowana najczęściej farbą akrylową.

   Znane są jeszcze rysowanki i skrobanki.

   

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 31 marca 2015 23:41
  • kartki świąteczne

   Kto by nie chciał dostać przed świętami pocztówki z jajem zamiast bezdusznego esemesa?

   Nie lubię pisać na kartach pocztowych, bo miejsca nie staje, ale mam namiętność do odpowiedzi na kartkach – tłumaczył Sienkiewicz siostrze w jednym z listów. Trudno się pisarzowi dziwić, bo znany był raczej z opasłych powieści. Ale namiętność wieszcza do kartek, jak utrzymują niektórzy badacze, zaowocowała wprowadzeniem do języka polskiego słowa „pocztówka”.

   Gdy w 1900 roku przy okazji pierwszej wystawy kart w Warszawie ogłoszono konkurs na ich nazwę, Sienkiewicz, podszywając się pod Marję z B., zaproponował „pocztówkę”. Wygrał w głosowaniu publiczności, zostawiając w tyle: otwartkę, liścik, listówkę, pisankę.

   Wielka kariera kolorowego kartonika zaczęła się 30 listopada 1865 roku. W Karlsruhe trwała właśnie V Niemiecka Konferencja Pocztowa, podczas której jeden z delegatów – tajny radca pocztowy dr Heinrich von Stephan – zaproponował, że skoro nie zawsze piszemy długie listy, to może warto wyprodukować „kartę korespondencyjną”: tanią, z ograniczonym miejscem na tekst.

    Kartka z życzeniami wielkanocnymi ok.1911 r., fot. MEDIUM

    Kartka z życzeniami wielkanocnymi ok.1911 r

    Świąteczna pocztówka, 1910 r., fot. SHUTTERSTOCK.COM

    Świąteczna pocztówka, 1910 r

   

   Przedwojenna polska pocztówka wielkanocna, zbiory prywatne, fot. Piotr Mecik/FORUM

    

   Przedwojenna polska pocztówka wielkanocna

    

   

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 31 marca 2015 23:07
 • poniedziałek, 30 marca 2015
  • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

    

   Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 IV, w dniu urodzin Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. Polska była gospodarzem tego dnia w roku 1980, motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, a sam plakat projektował Jerzy Czerniawski.

   W tym roku gospodarzem dnia są Zjednoczone Emiraty Arabskie, plakat projektowała Nasim Abaeian, a autorką przesłania  jest Marwa Obaid Rashid Al Aqroubi.

    

   Tekst listu, w tłumaczeniu Anny Onichimowskiej, brzmi następująco: 

   Wiele kultur – jedna opowieść 
   „Mówimy wieloma językami i różni nas pochodzenie, ale opowiadamy te same historie”.   Mimo że przemawiają do nas różnymi głosami i mają inne barwy jedno jest w nich niezmienne: zawiązanie akcji, fabuła i zakończenie.  Istnieją historie, które wszyscy znamy i kochamy. Słuchaliśmy ich w rozmaitych wersjach językowych, opowiadane w różny sposób. Zawsze wśród bohaterów są księżniczki i łajdacy, czarne i białe charaktery, które poprzez wieki dotrzymują nam towarzystwa. Wracają do nas w marzeniach, kołyszą nas do snu. I choć ich głosy zwolna milkną, oni sami wciąż żyją w naszych sercach, prowadząc nas do krainy tajemnic i wyobraźni. Tak oto różne kultury stapiają się w Jedną Historię.

     
   Autorka tekstu, Marwa Obaid Rashid Al Aqroubi , należy do znaczących postaci w świecie książki dziecięcej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jest także prezesem tamtejszej narodowej sekcji IBBY. Ukończyła studia na uniwersytecie w Dubaju, pracuje na stanowisku dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu. Jest zaangażowana w organizowanie i prowadzenie nagrody literackiej Etisalat oraz w kampanię „Czytam, Marzę, Tworzę”, sama też pisze książki. Jest też członkinią Komitetu Doradczego Fundacji Sharjah, zajmującej się wspieraniem czytelnictwa dzieci dotkniętych wojną lub katastrofami w Azji Centralnej i Afryce Północnej. Do znaczących osiągnięć tej fundacji należy otwarcie liczącej blisko 3000 vol. biblioteki na terenie obozu dla syryjskich uchodźców w Jordanii.  
   Nasim Abaeian 
   Urodzona w Isfahanie (Iran), Nasim spędziła dzieciństwo we Włoszech, w Genui, następnie kształciła się na wydziale komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Sharjah. Wykształcenie kontynuowała w Stanach Zjednoczonych, w Szkole Sztuki I Projektowania w Savannah. Obecnie pracuje na uniwersytecie Zayed w Dubaju, jest też ilustratorką. 

   

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 30 marca 2015 16:06
  • Wielki Tydzień

   Wielki Tydzień
   Wielki Tydzień to w chrześcijańskiej tradycji okres poprzedzający Wielkanoc. Wielki Tydzień rozpoczyna się 7 dni przed Niedzielą Wielkanocną. Pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia jest Niedziela Palmowa, po której następują Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek,...

   Zwyczaje, Tradycje i Obrzędy
   Wielki Tydzień to święto w kościołach chrześcijańskich upamiętniające ostatnie dni Jezusa Chrystusa. Jest to również okres przygotowań do obchodów Święta Zmartwychwstania, największego święta chrześcijaństwa.

   Niedziela Palmowa
   Dzień upamiętniający przybycie Chrystusa do Jerozolimy, rozpoczynający Wielki Tydzień. Tradycyjnie, w ten dzień, podczas Mszy Świętej odbywa się święcenie palm a następnie wierni udają się na procesje.

    

   Wielki Poniedziałek
   Wielki Poniedziałek, podobnie jak dwa następne dni nie wyróżnia się specjalnie obrzędami  liturgicznymi. Wracając ponownie do Jerozolimy Jezus spowodował śmierć drzewa figowego.

   Wielki Wtorek
   Wielki Wtorek, podobnie jak Poniedziałek i Środa to dzień poświęcony sakramentowi pojednania. W ten dzień Jezus zapowiada swoje zmartwychwstania.

   Wielka Środa
   W środę Judasz zdradza Jezusa za 30 srebrników - zawiera pakt z Sanhedrynem (radą żydowską)

   Wielki Czwartek
   Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Wielki Czwartek to dzień upamiętniający Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus zapowiedział swoją rychłą śmierć. W ten dzień odbywają się Msze: poranna - Krzyżma Świętego, i wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej.

   Wielki Piątek
   Wielki Piątek to dzień, żałoby i skupienia, upamiętniający śmierć Jezusa na krzyżu.  W ten dzień, podobnie jak w Wielką Sobotę, nie sprawuje się Najświętszej Eucharystii, a wiernych obowiązuje ścisły post.

   Wielka Sobota
   Wielka Sobota jest dniem żałoby i adoracji Najświętszego Sakramentu. W ten dzień,  podobnie jak w Wielki Piątek, nie odprawia się mszy, święci się jednak pokarmy na  wielkanocny stół.

   Historia Wielkiego Tygodnia

   

   Pierwsze wzmianki o Wielkim Tygodniu można znaleźć w Konstytucji Apostolskiej (dokument papieski tyczący się dogmatów kościelnych) z drugiej połowy III wieku naszej ery. Wielki Tydzień, jak również tydzień po Świętach Wielkiejnocy, wspomniany jest także w Codex Theodosianus (Kodeks Teodozjusza - zbiór konstytucji i praw cesarzy rzymskich) z początków IV wieku naszej ery. Inne wczesne teksty wspominające Wielki Tydzień to np.  itinerarium Egerii (wspomnienia Egerii - pątniczki pielgrzymującej w latach  381-384 do Ziemi Świętej). Zachował się tu opis obrzędów związanych z Wielkim Tygodniem.

   

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 30 marca 2015 15:30
 • sobota, 28 marca 2015
  • H.CH. Andersen

    

   2 kwietnia MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI, obchodzony  od 1967 roku w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena (1805).

             210. rocznica urodzin, 140. rocznica śmierci 

                                          

     

   Hans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku w duńskim mieście Odense. Jego rodzice należeli do najbiedniejszych
   mieszkańców miasteczka. Ojciec był szewcem, a matka zajmowała się domem. Pierwsze baśnie opowiadała chłopcu jego babcia, która potrafiła snuć barwne historie o duchach, strachach, syrenach i dobrych wróżkach. Gdy Hans Christian miał 11 lat, umarł jego ojciec, a matka musiała wówczas poszukać pracy. Zostawał więc sam w domu i czytał książki o życiu znanych ludzi – być może wtedy narodziło się w nim  marzenie o sławie? W wieku 14 lat
   udał się do Kopenhagi, planując karierę aktora lub baletmistrza.

   Jego marzenia nie spełniły się. Znalazł jednak życzliwych ludzi,
   którzy się nim zaopiekowali. Otrzymał stypendium i skończył szkołę. Zaczął też pisać wiersze i utwory przeznaczone do wystawienia na scenie. W 1835 roku ukazały się drukiem jego „Baśnie opowiedziane dzieciom”. Dzięki nim Andersen
   zyskał uznanie w Danii i za granicą. Z każdym rokiem sława baśniopisarza rosła. W 1875 roku, przy okazji uroczystych obchodów swoich 70.
   urodzin, został odznaczony Krzyżem
   Komandorskim przez króla Danii. Wkrótce po tym wydarzeniu,
   4 sierpnia 1875 roku, Andersen zmarł w Kopenhadze.

    

   W naszych zbiorach posiadamy wiele książek z bajkami tego wielkiego Duńczyka. Zapraszamy do ich wypożyczania i czytania!

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   sobota, 28 marca 2015 21:32
 • piątek, 27 marca 2015
  • Niedziela Palmowa

   Już pojutrze Niedziela Palmowa!

   Ostatnie niedziela przed Wielkanocą,  pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia - okresu upamiętniającego  ukrzyżowanie i śmierć Jezusa Chrystusa.

   Zachęczmy do udziału w uroczystościach w parafii pod wezwaniem Św. Franciszka i Św. Klary.

   O godz. 10:00 za osiołkiem wyruszy procesja z palmami!

   Zapraszamy!

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 27 marca 2015 19:04
 • czwartek, 26 marca 2015
  • Klub Motyli Książkowych świątecznie

    

    

    

    Dzisiejsze spotkanie Klubu Motyli Książkowych miało bardzo uroczysty i świąteczny charakter. Naszym gościem był Ojciec Emil Pacławski - Franciszkanin, który przeczytał fragmenty książki "Ksiądz Twardowski dzieciom", oraz opowiedział o polskich zwyczajach wielkanocnych.  

    

      

    

    

    Na kolejne spotkanie zapraszamy po świętach :)

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 26 marca 2015 22:14
  • Kuchenny alfabet

    

    Po długiej przerwie odwiedziliśmy Świetlicę Terapeutyczną  prowadzoną przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tychach.

   Czytaliśmy książkę Ewy Chotomskiej kuchenny  alfabet w zagadkach"

    

    A jak arbuz? Agrest? Ananas?
   B… brzoskwinia… brukselka… buraczek?
   C… cóż, to nie takie proste znaleźć odpowiedź na kuchenną zagadkę. Choć wszystkie rozwiązania są smaczne i każde… na TĘ literę – pasujących haseł do głowy pcha się pokaźny szereg. W poszukiwaniu odpowiedzi – obrazki radzimy prześledzić, ale tylko młodszym zgadywaczom! Starsi niech samą zagadką się raczą! 

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 26 marca 2015 21:56
 • wtorek, 24 marca 2015
  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

    

    

    

   27 marca MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU, obchodzony od 1961 r. na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu (1957).

    

    

   Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute - ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony rokrocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 24 marca 2015 21:08
  • Kamilka

    

   Dzieciom ze Świetlicy Św.  przeczytaliśmy książkę Nancy Delvaux, Aline Petigny "Kamilka idzie do doktora" 

    

    

   Książeczki z serii Kamilka są przeznaczone dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat. Pomagają dzieciom poruszać się po świecie, prawidłowo rozwijać, a także integrować się ze społeczeństwem i rodziną.

   Tym razem Kamilka przekonuje się, że nie należy bać się wizyty u lekarza.

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 24 marca 2015 20:57
 • poniedziałek, 23 marca 2015
  • PRZYPOMINAMY O KONKURSIE!

    Zapraszamy uczniów szkół podstawowych (kl. IV-VI) i gimnazjów do udziału w X edycji konkursu poetyckiego

    

   tegoroczna edycja nosi tytuł

   Piszemy limeryki 

   REGULAMIN 

   § 1 

   Organizatorami konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach.

    § 2 

   Temat konkursu :  „Piszemy limeryki"

    § 3 

   Miejsce realizacji konkursu oraz składania prac konkursowych : 

   Filia nr 7 dla dzieci i młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach, Al. Niepodległości 110 

   Tel. 32 227 83 11   e-mail: filia7@mbp.tychy.pl 

   Warunki uczestnictwa: 

   1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych (kl. IV – VI) i gimnazjów.
   2. Do konkursu dopuszcza się wiersze – w ilości nie więcej niż 3, w czterech egzemplarzach. Na odwrocie każdego wiersza należy umieścić: imię i nazwisko, wiek autora oraz adres
    i telefon. 
   3. W przypadku grup szkolnych czy przedszkolnych dane osobowe opiekuna, nauczyciela.
   4. Zgłoszone do niniejszego konkursu wiersze nie mogą brać udziału w innych konkursach poetyckich.
   5. Uczestnik konkursu może swoje prace przekazać osobiście lub listownie na adres: Filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach, 43-100 Tychy Al. Niepodległości 110 z dopiskiem „Konkurs”.
   6. Termin składania prac konkursowych upływa z dniem 17 kwietnia 2015 r.
   7. Prace oceniać będzie jury powołane zarządzeniem dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.
   8. Prace niezgodne z niniejszym regulaminem nie będą oceniane.
   9. Spośród nadesłanych prac konkursowych, jury wyłoni laureatów, którym zostaną przyznane nagrody rzeczowe. Dodatkową nagrodą dla wyróżnionych przez jury wierszy, będzie umieszczenie ich w tomiku wydanym jako podsumowanie niniejszego konkursu.
   10. Prace oceniane będą w dwóch grupach wiekowych: 

   -          uczniowie szkól podstawowych (kl. IV – VI) 

   -          uczniowie gimnazjów 

   1. Wręczenie nagród wyłonionym laureatom nastąpi w siedzibie Filii nr 7 MBP Tychy, przy Al.  Niepodległości 110, 12 maja 2015 r. o godzinie 14:00.
   2. O terminie wręczenia nagród laureaci zostaną powiadomieni telefonicznie lub drogą elektroniczną.
   3. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na nieodpłatne rozpowszechnianie i publikacje wierszy na wszystkich polach eksploatacji oraz na przetwarzanie swoich danych osobowych przez organizatorów konkursu poetyckiego.
   4. Uczestnicy konkursu zobowiązują się do nieodpłatnego przekazania egzemplarzy prac zgłoszonych na konkurs  na własność MBP Tychy
   5. Biblioteka nie zwraca prac biorących udział w konkursie.
   6. Uczestnictwo w konkursie stanowi wyrażenie zgody na warunki regulaminu.  

                                                                       § 5 

   W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem decydują organizatorzy. 

                                                                       § 6 

   Interpretacja regulaminu konkursu należy do organizatora.

    MŁODZI POECI DO PIÓR!

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 23 marca 2015 18:33
  • dla ciekawych

    

    

   24 marca 1905 roku zmarł JULES VERNE, pisarz francuski, autor licznych  powieści przygodowych o charakterze fantastyczno-naukowym, m.in. 20 000 mil podmorskiej żeglugi, Dzieci kapitana Granta, Tajemnicza wyspa, Piętnastoletni kapitan, W 80 dni dookoła świata.                          

    (ur. 8 II 1828) 

     110. rocznica śmierci

    

      Dzieci kapitana Granta - Juliusz Verne

    Pierwsza część tzw. dużej trylogii vernowskiej (Dzieci kapitana Granta, Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi, Tajemnicza wyspa).
   W czasie próbnego rejsu jachtu Duncan, należącego do lorda Glenarvana, złowiony został rekin. W jego wnętrznościach załoga jachtu znalazła tajemniczą butelkę z ukrytymi w środku dokumentami. Okazało się, że są to mocno zniszczone, napisane w trzech językach listy. Ich autor kapitan Grant informował o rozbiciu się przed dwoma laty jego statku i prosił o pomoc. Lord Glenarvan natychmiast rozpoczął poszukiwania.

   W 80 dni dookoła świata - Juliusz Verne 

    To chyba najsłynniejsza powieść Juliusza Verne'a pełna przygód, niespodzianek i napięć. Jej akcja toczy się w scenerii XIX wieku. Londyński dżentelmen wiódł samotne, monotonne i uporządkowane życie. Tak było do czasu, gdy założył się z kolegami z ekskluzywnego klubu o to, że w osiemdziesiąt dni objedzie dookoła świat.

    

    Tajemnicza wyspa - Juliusz Verne

   Ostatnia część tak zwanej dużej trylogii vernowskiej (Dzieci kapitana Granta, Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi, Tajemnicza wyspa).
   Książka opowiada o czasach wojny secesyjnej w Ameryce – przedstawia kilkuletni pobyt grupki uciekinierów na małej wyspie Lincolna w pobliżu drugiej małej i niezamieszkanej wysepki Tabor na Pacyfiku.

    

   20.000 mil podmorskiej żeglugi - Juliusz Verne 

    

   Fantastyczny okręt podwodny Nautilus, tajemniczy kapitan Nemo, niezwykłe przygody, morskie potwory wszystko to porusza serca i umysły czytelników. Barwne fotografie, ryciny, mapy pozwalają poznać podmorski świat, dostarczają też informacji na temat łodzi podwodnych i oceanografii.

    

    

   Zapraszamy do czytania, wszystkie te książki posiadamy w naszych zbiorach:)

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 23 marca 2015 18:27
  • Kicia Kocia

    

    

    Pierwsze dni wiosny zachęcają do spacerów, być może dlatego częściej odwiedzała nas przedszkolaki. Dzisiaj do biblioteki wybrały się najmłodsze dzieciaczki z Niepublicznego Przedszkola MALUSZKOWO. Przeczytaliśmy książeczkę Anity Głowińskiej "Kicia Kocia mówi: Nie!"

    

    Kicia Kocia idzie z mamą na zakupy. W sklepie zaczyna się nudzić, więc robi awanturę. Jest bardzo niegrzeczna. Spotyka Packa i razem biegają po supermarkecie. W pewnym momencie tracą rodziców z oczu. 

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 23 marca 2015 18:22
  • Sekret ślimaków

    

    W pierwszy tej wiosny poniedziałek odwiedziły nas Kotki z Przedszkola nr 22. Przeczytaliśmy im książeczkę z serii "Mała wróżka Amelka" pt.  "Sekret ślimaków"

   

    

    W ogrodzie Szymka i Misiaka zdarzyło się coś bardzo tajemniczego!
   Pojawiły się tam dziwne ślimaki bez skorupek. Może pogubiły swoje domki? A może ktoś im je ukradł? Na szczęście Amelka, wróżka - detektyw, przybyła im na pomoc. Wystarczyło kilka śladów, nadgryzione liście sałaty i odrobina magii, by rozwiązać ten straszliwy problem. 

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 23 marca 2015 18:09
 • piątek, 20 marca 2015
  • 21 marca - Światowy Dzień Poezji

   21 marca - Światowy Dzień Poezji

    

    święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

   Dzieci bardzo lubią  wiersze. Poezja to w zasadzie pierwsza rzecz, jaką dziecku czytamy.

   Posiadamy wiele książeczek z wierszami dla dzieci. Zapraszamy do ich czytania:)

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 20 marca 2015 18:55
  • Pierwszy dzień wiosny

   Kiedy jest pierwszy dzień wiosny 2015?

    

   Początek astronomicznej i kalendarzowej wiosny to chyba
   najbardziej wyczekiwany moment w roku. Robi się coraz cieplej, dni robią się coraz dłuższe, a drzewa zaczynają się zielenić. 

   Jak co roku, pierwszy dzień wiosny astronomicznej przypada 20 marca. Zatem wiosna 2015 przyszła do nas dzisiaj.

   Dzień później, 21 marca 2015 rozpocznie się wiosna kalendarzowa. Pierwszy dzień wiosny przypada zawsze po równonocy wiosennej, która  - zależnie od miejsca na globie - obserwowana jest od 20 do 22 marca.

    

   Jeszcze w polu tyle śniegu,

   Jeszcze strumyk mrozem ścięty,

   A pierwiosnek już na brzegu

   Wyrósł śliczny, uśmiechnięty.

   Witaj, witaj, kwiatku biały,

   Główkę jasną zwróć do słonka,

   Już bociany przyleciały,

   W niebie słychać śpiew skowronka.

   Stare wierzby nachyliły

   Miękkie bazie ponad kwiatkiem:

   „Gdzie jest wiosna? Powiedz miły,

   czyś nie widział jej przypadkiem?”

   

   (Władysław Broniewski)

   

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Pierwszy dzień wiosny”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 20 marca 2015 18:32
  • Wiosennie na Motylkach

    

   Wiosna coraz bliżej, dlatego też i na spotkaniu Motyli Ksiażkowych zrobiło sie wiosennie. Przeczytaliśmy książkę Jujji Wieslander "Mama Mu sprząta". Dzieci dowiedziały się czy krowy potrafią sprzątać? I co z tych wiosennych porządków wynikło... Żeby jeszcze bardziej poczuć wiosnę, dzieci stworzyły za pomocą kredek i gazet własne bazie.

    

    Mama Mu sprząta

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 20 marca 2015 11:25
 • wtorek, 17 marca 2015
  • Przygody Bolusia

   Ależ, Bolusiu!Przez cały dzisiejszy dzień czytaliśmy książkę "Ależ, Bolusiu!" Barbro Lindgren. Historia o upartym prosiaczku Bolusiu należy do współczesnej szwedzkiej klasyki książek dla dzieci. Tę śmieszną świnkę poznały dzieci z grup Muchomorki i Jarzębinki z Przedszkola nr 18, dzieci z Ośrodka św. Dominika, a także Gumisie z Przedszkola nr 5. Ta ostatnia grupa była naszym gościem po raz pierwszy. Wspólnie zwiedzaliśmy poszczególne części biblioteki i poznawaliśmy zasady w niej obowiązujace.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 17 marca 2015 13:24
 • poniedziałek, 16 marca 2015
 • piątek, 13 marca 2015
  • Czytanie przedszkolakom

   Okładka książki Siri i pies sąsiada

    

   Grupa Jagódki z Przedszkola nr 18 jak co piątek odwiedziała naszą bibliotekę. Tym razem dzieci wysłuchały historii o Siri, która miała za zadanie zaopiekować się pieskiem sąsiada. Dziewczynka wybiera się z Onnim do parku, a towarzyszą jej przyjaciele - mały Otto, średni Otto i duży Otto. Nagle piesek znika. Przyjaciele szukają go wszędzie, ale bez skutku. Siri jest zrozpaczona - co powie Pau Pilvinenowi? W końcu Onni odnajduje się w najmniej spodziewanym miejscu...

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 13 marca 2015 13:14
  • O Wilczku dzieciom

   Wilczek

    

   Wczoraj przygody sympatycznego, niezwykłego Wilczka czytałyśmy dwa razy. Za pierwszym razem jego przygody poznały Smerfy z Niepublicznego Przedszkola Maluszkowo, a drugi raz dzieci z Klubu Motyli Książkowych.

   Bohater Gerdy Wagener jest inny - nie poluje na zające, zamiast łowić ryby woli się chlapać w wodzie, a do tego najbardziej na świecie lubi szczaw. Nikt nie boi się takiego Wilka... Nawet Mysz... Jest to wyjątkowa opowieść o byciu innym, odrzuceniu, akceptacji i wreszcie - o miłości.

    
    
    
    
    
   Po wysłuchaniu książki dzieci z Klubu Motyli Książkowych wykonały własne Wilczki w przebraniu:
    
    
   A tak dzieci prezentowały sie ze swoimi pracami:
    
    
    
   Witamy naszego najmłodszego Motylka - Grzesia, który dziś kończy miesiąc!!!!!
    
    
    
    
    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 13 marca 2015 13:04
 • środa, 11 marca 2015
  • Czytanie przedszkolakom

    

   Tupcio Chrupcio. Nie dam sobie dokuczać - Piotrowska Eliza

   Bardzo lubimy poznawać z naszymi przedszkolakami nowe książki i ich bohaterów. Tym razem grupie Jarzębinki z Przedszkola nr 18 czytałyśmy książkę o Tupciu Chrupciu, który nie da sobie dokuczać. Tupcio Chrupcio jest już dużą myszką, ale starsi koledzy w przedszkolu uważają go za malucha, nie chcą się z nim bawić i ciągle mu dokuczają. Czy Tupcio Chrupcio będzie wiedział, jak się zachować w tej sytuacji?

    

    

    

   Czarownica i kot - Strzebońska MajaDziś natomiast odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 19, które poznały baśń o Słowiku oraz historię Czarowicy i jej małego przyjaciela kotka.

   Książka Słowik. Kolekcja dziecka 12 + CD - zdjęcie 1 

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 11 marca 2015 11:28
 • piątek, 06 marca 2015
  • Klub Motyli Książkowych

    

    

    

   Na kolejnym, czwartkowowym spotkaniu Klubu Motyli Książkowych czytaliśmy książkę Mai Strzebońskiej "Czarownica i pierniki"

   Jesienna wichura i błyskawice sprawiają, że czarownica i kociaki z przerażenia ukrywają się pod grubą kołdrą. Na jaki pomysł wpadnie mądra wiedźma, żeby jej przyjaciele przestali się bać? Przeczytaj koniecznie i dowiedz się, jakim sposobem zwierzaki zapomniały o burzy i dzięki czemu stara krzywa chatka czarownicy zmieniła się nie do poznania! Mądra, ciepła opowieść Mai Strzebońskiej została dopełniona barwnymi, dowcipnymi i pobudzającymi wyobraźnię ilustracjami wykonanymi przez jej mamę - Alicję Karczmarską-Strzebońską.

   

    

    

   

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 06 marca 2015 13:57

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę