filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Wpisy

 • poniedziałek, 30 kwietnia 2012
  • 1 maja

   Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce 1 maja ogłoszono świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy.

   Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

    


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 30 kwietnia 2012 15:02
 • niedziela, 29 kwietnia 2012
 • piątek, 27 kwietnia 2012
  • lekcja patriotyzmu

     

   Każde państwo ma swoje własne symbole, które podkreślają jego niezależność, dumę i sławę. Są one związane z tradycją historyczną i dziejami kraju. Przez poszczególne wieki i epoki historyczne charakteryzowały istnienie narodu i państwa polskiego. Zawsze w dniach zwycięstw i klęsk stanowiły nienaruszalną relikwię, przemawiały silnie do uczuć patriotycznych i obywatelskich    Polaka, pobudzały do działania w imię sprawy narodowej.

   O symbolach narodowych naszej Ojczyzny, Polski rozmawialiśmy na dzisiejszym spotkaniu Klubu Motyli Książkowych. Pomogła nam w tym książka "Co wiem o swojej Ojczyźnie?"

    

   Książka w przystępny sposób przedstawia elementarne wiadomości o historii, kulturze i geografii Polski. Dziecko znajdzie tu też rebusy, krzyżówki, labirynty i inne zadania edukacyjne, które pomogą mu zapamiętać najważniejsze treści.

    

    

   Dzieci nauczyły się wiersza Polak Mały" napisanego przez Władysława Bełzę - polskiego poetę neoromantycznego, zwanego piewcą polskości. Prawdziwa nazwa tego wiersza to "Wyznanie wiary dziecięcia polskiego", wiersz napisany został w 1900 roku.

   - Kto ty jesteś?
   - Polak mały.
   - Jaki znak twój?
   - Orzeł biały.
   - Gdzie ty mieszkasz?
   - Między swemi.
   - W jakim kraju?
   - W polskiej ziemi.
   - Czem ta ziemia?
   - Mą Ojczyzną.
   - Czem zdobyta?
   - Krwią i blizną.
   - Czy ją kochasz?
   - Kocham szczerze.
   - A w co wierzysz?
   - W Polskę wierzę.

   Wcześniej, zanim nasze dziecko zacznie uczyć się historii w szkole, czytając bajki przed snem, ucząc różnych zabawnych wierszyków, nie zapomnijmy o tych, które powinno znać każde polskie dziecko.   Dzieci nauczyły się jaką postawę należy przybrać słuchając hymnu narodowego oraz wykonały piękne, biało-czerwone chorągiewki

      

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 27 kwietnia 2012 00:15
 • środa, 25 kwietnia 2012
 • wtorek, 24 kwietnia 2012
  • Czytanie w Smykach

    

    "Mały króliczek i jego najlepszy przyjaciel" D′harmers Haidi to książeczka, której słuchały dzisiaj dzieci w Przedszkolu SMYKI.

    

   Gdy Mały Króliczek poznaje swojego najlepszego przyjaciela Uchatka jego życie całkowicie się odmienia. Już nie siedzi sam w swoim przytulnym domku, ma z kim porozmawiać i o kogo się troszczyć.

    

    

   Czytanie tym SMYKOM to wielka przyjemność:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 24 kwietnia 2012 20:19
  • O prawach dziecka

    

   Rok 2012 to 70 rocznica śmierci Janusza Korczaka i 100 rocznica założenia przez niego słynnego domu dziecka w Warszawie.

   Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie przyjął uchwałę o ogłoszeniu roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka.

   Korczak z dziećmi pod kasztanowcem. Dom Sierot

   Naszymi gośćmi były dwie klasy z Prywatnej Szkoły Podstawowej ATR. Dzieci poznały biografię słynnego pedagoga, jego idee i twórczość. Rozmawialiśmy też o "Konwencji o prawach dziecka" i  o tym gdzie skrzywdzone dziecko może szukać pomocy.

    

    

    Przeczytaliśmy też fragmenty wzruszającej książki Beaty Ostrowickiej "Jest taka historia", która w prosty i w nie epatujący patosem sposób przybliża dzieciom postać genialnego pedagoga.

    

    

    

    

      Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu dzieci poznały postać i  idee Janusza Korczaka oraz dowiedziały się jakie mają prawa:)

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 24 kwietnia 2012 19:52
  • Książka dla dzieci - jak to się robi?

   Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

   w Bibliotece Śląskiej

   Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto, mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Pomysł obchodzenia go zrodził się w Katalonii. Zgodnie z tradycją 23 kwietnia mężczyźni obdarowywali kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z czasem zaczęły się one odwzajemniać podarunkami w postaci książek.

   Z tej okazji pracownicy Biblioteki Śląskiej zasadzili przed budynkiem przy placu Rady Europy 90 róż symbolizujących 90 lat działalności śląskiej książnicy. Powstałe w ten sposób rozarium jest prezentem Biblioteki dla mieszkańców Katowic.

   W ramach obchodów Dnia Książki w Sali Parnassos Biblioteki Śląskiej odbyła  się konferencja "Książka dla dzieci - jak to się robi?", w której uczestniczyła Pani Elżbieta. 

   Konferencji towarzyszyła  wystawa współczesnej polskiej ilustracji oraz kiermasz książek. Odbyły się również wykłady na temat ilustracji w książkach dziecięcych na przestrzeni lat. Ciekawym wydarzeniem konferencji były rozważania na temat książki autorskiej "myslącej społecznie", przeprowadzone przez Panią Iwonę Chmielewską. Taką książką jest  "Pamiętnik Blumki". Artystka otrzymała za nią nagrodę IBBY, najważniejsze w Polsce wyróżnienie przyznawane autorom publikacji dla dzieci i młodzieży oraz    przyznano jej tytuł "Książki Roku" (2011) w kategorii grafika oraz wyróżnienie w kategorii literackiej.

   Gości specjalnym konferencji  był też Pan Bohdan Butenko - wybitny ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. 

   Pani Elżbieta wróciła zachwycona!

   Sadźmy, przyjacielu, róże!
   Długo jeszcze, długo światu 
   Szumieć będą śnieżne burze,  
   Sadźmy je przyszłemu latu.
   (Seweryn Goszczyński, Przy sadzeniu róż)

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Książka dla dzieci - jak to się robi?”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 24 kwietnia 2012 18:51
 • poniedziałek, 23 kwietnia 2012
  • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

   23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

   Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

   Święto zapoczątkowane zostało w hiszpańskiej Katalonii w 1926 roku z inicjatywy pochodzącego z Walencji wydawcy, Vicenta Clavela Andrésa. W tym rejonie 23 kwietnia jest świętem narodowym. Katalończycy wspominają tego dnia świętego Jerzego. Zgodnie z wieloletnią tradycją mężczyźni obdarowywali mieszkanki tego regionu czerwonymi różami, których kolor miał symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z upływem czasu panie zaczęły odwzajemniać podarki wręczając panom podarunki w postaci książek.

   W naszym kraju święto książki obchodzone jest od 2007 roku.

    

    W naszej bibliotece Dzień Książki trwa cały rok.

   U nas czyta się codziennie!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 23 kwietnia 2012 18:53
  • "Stare drzewo" w Maluszkowie

    

    Jak zwykle w poniedziałek odwiedziłam przedszkole Maluszkowo.

   Przeczytaliśmy książkę Ruth Brown "Stare drzewo"

    

   Co oznacza duży X, namalowany na Starym Drzewie? Pracownik Gołębiej Poczty nic nie wie na ten temat, za to dobrze poinformowany jest kapitan Kruk. Drzewo ma zostać ścięte! Czy zwierzętom uda się ocalić dom? Fantastyczna, ilustrowana książka z wielkim rozkładanym obrazkiem na końcu.

    

   Dzieci zachwyciło piękne, rozkładane dzewo znajdujące się na końcu książki.

   Gify, linie

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 23 kwietnia 2012 18:34
 • piątek, 20 kwietnia 2012
  • dla ciekawych

   Lucy Maud Montgomery.JPG
   24 kwietnia 1942 roku zmarła LUCY MAUD MONTGOMERY, pisarka kanadyjska pisząca w języku angielskim, autorka cieszącego się dużym powodzeniem cyklu powieściowego o Ani z Zielonego Wzgórza, zaliczanego do kanonu klasyki literatury dla dziewcząt. (ur. 30 XI 1874)

    70. rocznica śmierci 

    

    

     

   Ania z Zielonego Wzgórza to początek liczącego aż 10 tomów cyklu powieściowego pióra Lucy Maud Montgomery. Rudowłosa, piegowata Ania, błąka się po domach dziecka i kolejnych rodzinach zastępczych, by w końcu, przez pomyłkę, trafić na Zielone Wzgórze, pod skrzydła rodzeństwa Cuthbert - Maryli i Mateusza. Z pozoru bardzo zasadniczy nowi opiekunowie, w rzeczywistości są kochani i jedyni na świecie. To u nich Ania Shirley znajduje dom…

    

    

    Książki te ciągle są uwielbiane przez nasze czytelniczki:)

    


    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 20 kwietnia 2012 20:15
  • Kolorowe kredki

    

    Kolorowe Kredki to niepubliczne przedszkole mieszczące się na ul Nowowkościelnej w Tychach. Odległość jednak dzieciakom nie straszna i dzisiaj pod opieką swoich Pań, zjawiły się w bibliotece. 

   Spędziliśmy wspólnie godzinę na czytaniu, rysowaniu, zabawach i poznawaniu biblioteki.

    

   Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie się pięknie rozwijać:)

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 20 kwietnia 2012 17:26
  • Króliczki i Tygryski

    

    Dzisiaj piątek? Tak, przecież w piątki przychodzą do biblioteki Króliczki i Tygryski z Przedszkola nr 19! Dzisiaj też gościliśmy te dwie wesołe grupy:) 

   Czytaliśmy książkę Luise Holthausen i Antje Flad "Kolorowe przedszkole"

    

   W przedszkolu tyle się dzieje, są koledzy, koleżanki, panie wychowawczynie, mnóstwo zabaw, wspólne posiłki – słowem, radości co niemiara... Co oczywiście nie oznacza, że na tym pogodnym niebie nie pojawi się jakaś chmurka, czasami rozpęta się nawet całkiem duża burza! Ta kolorowa książka jest właśnie o tym wszystkim, co spotkać nas może w przedszkolu, o wielkich radościach i małych smuteczkach...

     Było bardzo wesoło, dzieciom bardzo podobały się opowiadania o rannym wstawaniu i wizycie papugi Napoleona w przedszkolu:)

    

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 20 kwietnia 2012 16:35
 • czwartek, 19 kwietnia 2012
  • Klub Motyli Książkowych

    

    

    

    Cały tydzień czytaliśmy dzieciom  książeczki Heidi D’Hamers i Guntera Segersa " Mały Króliczek i jego najlepszy przyjaciel" i "Mały Króliczek i jego magiczna marchewka". Dzieci pokochały  Małego Króliczka i Uchatka, którzy poznali się podczas burzy i bardzo zaprzyjaźnili. Dzięki pomysłowości i troskliwej opiece wyhodowali również gigantyczną marchewkę! 

   Mały króliczek i jego najlepszy przyjaciel

    

    

    

    

    

    

    

    

    Dzieci zupełnie samodzielnie pokolorowały mnóstwo pięknych, kolorowych warzyw:)

   Gify, linie 

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 19 kwietnia 2012 21:04
  • Maluszkowo w bibliotece

   My w każdy poniedziałek odwiedzamy dzieciaki z Prywatnego Przedszkola Maluszkowo, dzisiaj mieliśmy rewizytę:)

   Ta cała gromada to nasi czyelnicy. Wielu z nich należy do Klubu Motyli Książkowych.

   Spacer, słoneczko i wizyta w bibliotece wywołały uśmiechy na buziach:)

    Gify, linie

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 19 kwietnia 2012 20:37
  • Światowy Dzień Ziemi

    

    

   img

    

   Obchody Światowego Dnia Ziemi, w 2012 roku odbywać się będą podczas obchodów Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi ogłoszonego przez ONZ. Światowy Dzień Ziemi '2012 w Polsce obchodzić będziemy pod hasłem "Dobra energia dla wszystkich".

   Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w 1970 roku w San Francisco. Miało to być święto "życia i piękna ziemi" połączone z propagowaniem ekologicznego trybu życia oraz zwracające uwagę na ekologiczne problemy Ziemi. Rok później ONZ proklamowało utworzenie Światowego Dnia Ziemi. Każdego roku 20 lub 21 marca w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell).
   Szacuje się, że obecnie w obchodach dnia Ziemi bierze udział ok. 200 mln osób z ponad 140 krajów.  Wiele krajów i miast na świecie przedłuża Dzień Ziemi na Tydzień Ziemi, który trwa zazwyczaj od 16 do 22 kwietnia

   Dzień Ziemi to okazja do organizowania akcji uświadamiających, że warto chronić środowisko naturalne. Na całym świecie organizowane są spotkania, sympozja, konferencje, wystawy, festyny, konkursy poświęcone działaniom ekologicznym oraz mające na celu uświadomienia zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Tego dnia wiele szkół organizuje specjalne akcje sprzątania świata, apele i lekcje poświęcone tylko tematyce ekologii.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 19 kwietnia 2012 09:49
 • środa, 18 kwietnia 2012
  • dla ciekawych

    

   21 kwietnia 1917 roku urodziła się MIRA JAWORCZAKOWA, prozaik, współpracowniczka pism młodzieżowych i programów radiowych, autorka książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: Jacek, Wacek i Pankracek, Oto jest Kasia, Po słonecznej stronie, Majka z Siwego Brzegu. (zm. 5 X 2009)

   95. rocznica urodzi

   Czytajcie te piękne książki:)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 18 kwietnia 2012 22:25
  • kwietniowa środa

    Jak w każdą środę gościliśmy grupę przedszkolną ze Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Pszczółki z Przedszkola nr 14.

   Przeczytaliśmy książeczki Heidi D’Hamers i Guntera Segersa " Mały Króliczek i jego najlepszy przyjaciel" i "Mały Króliczek i jego magiczna marchewka" 

    Mały króliczek i jego najlepszy przyjaciel

    

    

    

    

    

    

    

    

   Te piękne książeczki bardzo szybko zawojowały serca dzieciaków:)

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 18 kwietnia 2012 21:25
  • Dyskusyjny Klub Książki

    

   Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyło 14. dzieci. Rozmawialismy o książce Crale Compton "Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami"

    

   Tata niespełna jedenastoletniej Ani i sześcioletniej Kici wyjeżdża służbowo na pół roku do Australii. Dziewczynki muszą zamieszkać u ciotecznej babci, w Londynie. Nigdy wcześniej na tak długo nie rozstały się z tatą. Nigdy tak długo nie przebywały w nieznanym sobie domu. Czy znajdą z babcią wspólny język? Jak zniosą tęsknotę za tatąć Co je czeka w obcym miejscu? Na szczęście obawy dziewczynek okazują się nieuzasadnione. Czas spędzony u babci Zofii, prowadzącej tytułową cukiernię, pozostanie na zawsze w ich pamięci.
   Wzruszająca i pełna ciepła opowieść o zaufaniu, odpowiedzialności i przyjaźni.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 18 kwietnia 2012 17:09
 • wtorek, 17 kwietnia 2012
  • Zgubiona skarpetka Kajtusia

    

   Dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 bardzo lubią książeczkę "Kajtuś. Zgubiona skarpeta" Marie France  Lanadry.

   Książeczki o Kajtusiu nigdy się nie nudzą:)


    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 17 kwietnia 2012 18:14
  • Dyskusyjny Klub Książki

   Dyskusyjne Kluby Książki to miejsca dla tych, co czytają i lubią o tym rozmawiać, to dostęp do najświeższych i najciekawszych książek, ekskluzywne spotkania z pisarzami i swobodna, niczym nieskrępowana dyskusja. DKK to także prawdziwa próba ognia zarówno dla wydawniczych nowości jak i klasyków.

   U nas DKK istnieje od 3 lat, spotykają się i rozmawiają o książkach zarówno uczniowie szkół podstawowych jak i gimnazjaliści. Zawsze duskusja jest bardzo gorąca!

   Tak też było i dzisiaj! Spotkaliśmy się aby porozmawiać o książce Józefa Ratajczaka "Cześć, tato!"

   Ratajczak Józef Cześć, tato

   W tej pełnej humoru i ciepła książce spotykają się dwaj mistrzowie: słowa - Józef Ratajczak i ilustracji - Bohdan Butenko! To niepublikowany dotąd pamiętnik Józefa Ratajczaka, którego życie przewróciło się do góry nogami z chwilą urodzin syna.
   Książka została nagrodzna nagrodami dziecięcy Bestseller Roku 2007 oraz Najpiękniejsza Książka Roku 2007.

     Mimo, że książka trąci trochę myszką, powstałą bowiem w latach 70-tych ubiegłego wieku, dzieciom bardzo się spodobała. Relacje między ojcem synem są przyjacielskie i koleżeńskie, nie ma pouczania i dydaktyzmu.  Dzieciom podobają się tacy ojcowie...

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 17 kwietnia 2012 18:01
  • mali muzycy

   Klasa I Szkoły Muzycznej to nasi stali goście, pod okiem swojej Pani co miesiąc zaglądają do biblioteki.

   Takie buszowanie wśród regałów to bardzo miłe zajęcie:)

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 17 kwietnia 2012 17:09

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę