filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Wpisy

 • środa, 30 kwietnia 2014
  • Dyskusyjny Klub Książki

    

    Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Tomasza Trojanowskiego Wielki powrót.

    

    

   Powieść Tomasza Trojanowskiego, autora lubianych przez dzieci Kocich historii, zaczyna się w miejskim zoo, a jej bohaterami są Puzon i Torba – słoń, który świetnie skacze o tyczce, i kangur kochający szybką jazdę tramwajem. Ci dwaj śmiałkowie postanowili opuścić ciasne klatki i wrócić w rodzinne strony. A czy może być lepszy środek transportu do Afryki i Australii niż latający dywan? Niestety, żeby się do niego dostać, trzeba przemknąć niepostrzeżenie przez miasto – a to nie lada wyzwanie dla słonia i kangura! Uciekinierzy muszą pokonać liczne przeszkody: poradzić sobie z chuliganem w tramwaju, stawić czoło gromadzie żądnych bójki kibiców, przechytrzyć policję i kierowcę porywacza, wymknąć się dyrektorowi cyrku i ojcu pewnego małego solenizanta, oczekującego od bohaterów... stepowania! Dzięki serii szczęśliwych zbiegów okoliczności zwierzakom udaje się... zaraz, zaraz, czy to nie jest podejrzane? Czy tych zbiegów okoliczności nie było zbyt wiele? Kto kogo właściwie nabiera? I co tu, na trąbę i torbę, jest grane?! 

    

    Dzieci uwielbiają książki Tomasza Trojanowskiego, ta o której rozmawialiśmy tym razem również wzbudziła mnóstwo emocji:)

    

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 30 kwietnia 2014 17:43
 • poniedziałek, 28 kwietnia 2014
  • 1 maja

    

    

   Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce 1 maja ogłoszono świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy.

   Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

   Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 roku i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców współorganizowane m.in. przez działaczy II Proletariatu. Masowe demonstracje, pochody oraz starcia z carskim wojskiem, policją oraz kozakami, a także wspierającymi je nacjonalistycznymi bojówkami miały miejsce w czasie rewolucji 1905 roku na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego. Po zakończeniu wojny rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego, wolnego od pracy i stan ten trwa do chwili obecnej. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe.

   

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 28 kwietnia 2014 20:34
  • 10 lat Polski w Unii Ruropejskiej

   UE jest jedynym w swoim rodzaju partnerstwem gospodarczym i politycznym między 28 krajami europejskimi, które razem zajmują większą część kontynentu.

   UE powstała po drugiej wojnie światowej. Pierwsze kroki polegały na usprawnieniu współpracy gospodarczej zgodnie z zasadą, że kraje, które prowadzą między sobą wymianę handlową, są współzależne, a zatem będą raczej unikać konfliktów. I tak w 1958 r. utworzono Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG) – na początku ściślejsza współpraca gospodarcza obejmowała sześć krajów: Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Niemcy i Włochy. Od tego czasu udało się utworzyć ogromny jednolity rynek, który nieustannie się rozwija, umożliwiając Europejczykom wykorzystanie w pełni jego możliwości.

   

   UE nadal przyjmuje nowe państwa członkowskie, dlatego stara się zwiększyć przejrzystość swoich instytucji i wzmocnić ich demokratyczny charakter. Uprawnienia Parlamentu Europejskiego, wybieranego w wyborach bezpośrednich, zostały rozszerzone, a parlamenty narodowe odgrywają większą rolę dzięki współpracy z instytucjami europejskimi. Z kolei obywatele UE mają coraz więcej możliwości uczestniczenia w procesie kształtowania polityki.

   Symbole Unii Europejskiej

   Flaga Unii Europejskiej

   Dwanaście złotych gwiazd ułożonych koliście na lazurowym tle.

   Pomysł na wygląd i kształt flagi pochodzi od hiszpańskiego dyplomaty Salvadora de Madariaga y Rojo oraz francuskiego plastyka Arsena Heitza. Jesienią 1955 r. przedstawili oni ostateczny projekt flagi: dwanaście złotych gwiazd usytuowanych w miejscach godzin na tarczy zegara na lazurowym tle. Określono proporcje długości flagi do jej wysokości (3:2), promień gwiazdy na 1/18 wysokości i promień korony na 1/3 wysokości, z niezmienną liczbą dwunastu gwiazd. Taki układ symbolizuje solidarność i harmonię miedzy narodami Europy. Liczba gwiazd nawiązuje do starożytnej symboliki liczby 12 oznaczającej doskonałość i całość. Odpowiada także liczbie miesięcy w roku, godzin na tarczy zegara, znaków zodiaku i apostołów. Liczba gwiazd nie zależy natomiast od liczby krajów członkowskich.

   Hymn Unii Europejskiej

   Hymn Unii Europejskiej jest instrumentalnym opracowaniem chóralnej kantaty z IV części IX Symfonii d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena.

   Pierwsze szkice IX Symfonii Beethovena pochodzą z 1815 r. Symfonia została ukończona w 1823 r. Jej prawykonanie odbyło się w Wiedniu 7 maja 1824 r.

   IX Symfonia składa się z czterech części. W Allegro - czwartej, finałowej części Beethoven posłużył się tekstem Friedricha Schillera "Oda do radości", tekstem który od dawna Beethovena fascynował. Poprzez odpowiednie zestawienie i wybór schillerowskich strof oraz zestawienie partii instrumentalnych, solowych i chóralnych Beethoven osiągnął zamierzony artystyczny efekt: radości i szczęścia domaga się najpierw jednostka, a potem cała ludzkość połączona w braterskim uścisku.

   Motto Unii Europejskiej

   Motto Unii Europejskiej - w wersji łacińskiej: In varietate Concordia -  w tłumaczeniu na język polski brzmi "Zjednoczona w różnorodności" lub "Jedność w różnorodności". Zostało ono ogłoszone na sesji Parlamentu Europejskiego w dniu 4 maja 2000 r.

   1 maja we wszystkich polskich regionach odbędą się pikniki z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Liczne konkursy, gry i zabawy, wystawy, quizy, prezentacje, filmy i inne atrakcje sprawią, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

   Niestety w naszym mieście nie organizuje się takiego pikniku. Zapraszamy do Chorzowa, gdzie w Parku Śląskim odbędzie się Piknik rodzinny „Śląskie w Unii – strzał w dziesiątkę!”

   więcej na stronie:

   http://www.10latwue.pl/atrakcje/piknik-rodzinny-slaskie-w-unii-strzal-w-dziesiatke/

    

   

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 28 kwietnia 2014 20:12
  • Mama Mu buduje

    

    

   Dzieciom z Przedszkola nr 22 czytaliśmy  książkę MAMA MU BUDUJE

    

    

     

   Czy krowy potrafią budować? I to w dodatku domki na drzewie? Mama Mu jak zwykle dowiedzie, że niemożliwe jest możliwe, szczególnie jeśli wyznaje się zasadę: To nic, że gwóźdź jest krzywo wbity, domek i tak jest znakomity!. Pan Wrona nie byłby sobą, gdyby z wyższością nie skrytykował budowli Mamy Mu i nie zaczął popisywać się własnymi budowniczymi umiejętnościami. Jak wyglądać będzie jego architektoniczne cudo?

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 28 kwietnia 2014 14:59
 • sobota, 26 kwietnia 2014
  • dla ciekawych

   1 maja 1969 roku urodziła się ROKSANA JĘDRZEJEWSKA – WRÓBEL, literaturoznawca, pisarka, autorka książek dla dzieci, m.in. Sznurkowa historia (nominacja BESTSELLERek 2004), Gębolud (nominacja Książka Roku 2004), Królewna (nominacja Dziecięcy Bestseller Roku 2004), Kamienica (nominacja  Książka Roku 2006), Florka. Z pamiętnika ryjówki, Kosmita.  

     45. rocznica urodzin

    

    

    Królewna Amelka ma wszystko, czego tylko można zapragnąć: mnóstwo lalek, misiów, specjalny pokój do zabaw, sukienki z falbankami i nawet najprawdziwszą koronę! Jest elegancka i nie musi sprzątać po sobie” – zazdroszczą Amelce dzieci z podwórka.
   „Kasia, Szymon, Marta, Wojtek i inne dzieci mogą bawić się razem, biegać, wygłupiać, mają mnóstwo wspaniałych pomysłów. Czy wszystko można kupić?” – zastanawia się Amelka.
   Co tak naprawdę okazuje się w życiu prawdziwym skarbem?

   Straszny czarownik Gębolud, zawsze brudny, w złym humorze, nie dbający o ogród i domek – nawet on może się zmienić, jeśli tylko zapragnie. Wystarczy okazać mu odrobinę ciepła i dobroci.

   Książka rekomendowana przez Fundację ABC Cała Polska czyta dzieciom.

   Czy ryjówki bardzo różnią się od ludzi? Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że tak. Są mniejsze, mają ryjek, a w dodatku piszą prawdziwe listy w kopertach, a nie tylko esemesy czy e-maile. W każdym razie taka jest Florka, ryjówka słynna już ze swoich pamiętników. W listach do swojej przyjaciółki — myszki Józefiny — Florka dzieli się z nią przeróżnymi dramatycznymi przeżyciami ze swojego życia. Dzięki temu my, ludzie, dowiadujemy się, czy ryjówka może zmienić się w świnkę, dlaczego rodzice ryjówek bywają czasem dziwnie roztargnieni, a przede wszystkim — co się dzieje, gdy w domu małej ryjówki pojawia się niespodziewanie dziwne zjawisko zwane młodszym rodzeństwem. I tu okazuje się, że i małym, i dużym ryjówkom w przetrwaniu trudnych chwil pomaga trochę ciepła, cierpliwości i poczucia humoru. Może więc ryjówki nie różnią się tak bardzo od ludzi?

    

    

   Co wspólnego ma psia kupa z Urzędem Miasta? Czy tylko dorośli mogą porozmawiać z radnym? I kto to w ogóle jest ten radny? Czy dzieci mogą mieć wpływ na to, jak wygląda ich wieś albo miasto, ulica i podwórko? Czy we wszystkie sprawy, jakie dzieją się w naszym kraju, trze-ba mieszać prezydenta RP?

   Jeśli znacie odpowiedzi na te pytania, w żadnym wypadku nie sięgajcie po tę książkę! Ale jeśli, podobnie jak Pola i Michał, nie bardzo się w tym wszystkim orientujecie, wybierzcie się razem z nimi na wy-cieczkę do parlamentu. Przy okazji poznacie trochę nowych dziwnych słów, sprawdzicie, czy w hotelu poselskim można kupić pączki i dowie-cie się, do czego służy laska marszałkowska. A może także wpadniecie na jakiś pomysł na nową ustawę? Kto wie... Kiedy zaczynamy poznawać rzeczy, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia, wszystko się może wydarzyć.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   sobota, 26 kwietnia 2014 14:45
 • piątek, 25 kwietnia 2014
  • Mały króliczek i jego najlepszy przyjaciel

    

    

    Jak w każdy piątek czytaliśmy w pRzedszkolu nr 3 w Tychach-Paprocanach. Tym razem była to książka Mały Króliczek i jego najlepszy przyjaciel. 

    

    

     Małym Króliczkom czas upływa na wesołej zabawie i niezwykłych przygodach. A to biorą udział w konkursie na wyhodowanie największego warzywa, a to znów smażą naleśniki, kicają wesoło na świeżym powietrze lub leżą beztrosko na trawce i podziwiają przepływające po niebie obłoczki. Wieczorami zaś grają w gry planszowe, oczywiście o tematyce marchewkowej.
   My już znamy Małe Króliczki, a do zaprzyjaźnienia się z nimi zachęcamy i was, bo tak marchewkowej zabawy w tak doborowym towarzystwie po prostu nie można przegapić! 

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 25 kwietnia 2014 17:30
  • Ja też chcę mieć rodzeństwo

    

    

   Biedronkom z Przedszkola nr 18 czytaliśmy książeczkę Astrid Lindgren Ja też chcę mieć rodzeństwo.

    

    Peter bardzo się cieszy, że będzie miał rodzeństwo. Ale tylko do momentu, gdy w domu pojawia się mała Lena... Młodsza siostra cały czas tylko płacze i krzyczy, a rodzice ciągle się nią zajmują. Peter boi się, że rodzice bardziej kochają Lenę niż jego. Żałuje, że w ogóle chciał mieć rodzeństwo. Bo czy nie lepiej byłoby mieć trzykołowy rowerek?

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 25 kwietnia 2014 17:17
 • czwartek, 24 kwietnia 2014
  • Klub Motyli Książkowych

    

    

    

    

    

    

    

     

   Na dzisiejszym spotkaniu Klubu Motyli Książkowych gościliśmy panią Grażynę Stawiarz - bibliotekarkę i specjalistkę japońskiej sztuki składania papieru, orgiami.

   Pani Grażyna przeczytała piękną książeczkę A kto to? Motyl i pokazała jak z kilku papierowych kółek wykonać pięknego motyla:) 

    

    

   Skrzat Henio nie wie skąd się biorą Motyle, przeprowadza więc wywiad z jednym z nich. Motyl opowiada o zielonych jajeczkach złożonych przez panią Motyl na liściu, żarłocznych gąsienicach, kokonach i wreszcie narodzinach małego motylka. 

    

     

    

    




    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 24 kwietnia 2014 23:21
  • Królewna Karolinka nie może zasnąć

     

   Dzieciom z Prywatnego Przedszkola MALUSZKOWO czytaliśmy książkę Agnieszki Sobich Królewna Karolinka nie może zasnąć.

    

    Królewna Karolinka leży w swoim wielkim łóżku i nie może zasnąć...Policzyła już wszystkie owieczki, ale to nic nie pomogło. Postanawia więc poszukać snu w pałacowych komnatach i zakamarkach. Wszędzie, gdzie zajrzy, widzi śpiących ludzi. Wszyscy śpią, tylko nie ona...
   Pełna magii opowieść o małej Karolince to zaproszenie młodych czytelników do krainy fantazji. Przepiękne ilustracje i duże litery zachęcą dzieci do samodzielnego czytania.

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 24 kwietnia 2014 13:44
 • środa, 23 kwietnia 2014
 • wtorek, 22 kwietnia 2014
  • dla ciekawych

    

    

   22 kwietnia 1924 roku zmarła EDITH NESBIT, pisarka i poetka angielska, uważana  za prekursorkę nowoczesnej fantastyki, wywarła duży wpływ na angielską literaturę dla dzieci, autorka m.in. Poszukiwaczy skarbu oraz cyklu powieści Pięcioro dzieci i „coś”, Feniks i dywan, Historia amuletu

   90. rocznica śmierci.

    ur. 15 VIII 1858)

    

    

    

    

   Edith Nesbit - Historia amuletu / Edith Nesbit - The Story of the Amulet

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   

    

    

    

     

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 22 kwietnia 2014 20:13
  • Bajki o zwierzętach

    

    

   Smerfom z Prywatnego Przedszkola MALUSZKOWO czytaliśmy książkę Ilustrowane bajki o zwierzętach.

    

    

    
    
    
   Wesołe małpki, przebiegłe psy i magiczna gęś... Ta pięknie ilustrowana książka mieści w sobie dziesięć znanych na całym świecie, pouczających i zabawnych opowieści o przygodach zwierząt i ludzi.
    
    
    
    
    
    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 22 kwietnia 2014 14:57
 • poniedziałek, 21 kwietnia 2014
  • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

   23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

   Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

   Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

   23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

   W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

   

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 21 kwietnia 2014 19:59
 • czwartek, 17 kwietnia 2014
  • Wesołych Świąt

    

    

   Wesołych Świąt Wielkanocnych, pełnych radości, miłości i rodzinnego ciepła życzą

   pracownicy Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 kwietnia 2014 15:15
  • Franciszkańska Wielkanoc

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    Po raz pierwszy w czasie świąt wielkanocnych franciszkanie zdecydowali się odprawiać msze w budującym się kościele. Atrakcją będzie "Żywy Grób".  Przy pustym Grobie Pana Jezusa pojawią się zwierzęta związane ze świętami Wielkiej Nocy: osioł, baranki i zajączki.Tak jak podczas świąt Bożego Narodzenia, w godz. 16-20 na dziedzińcu kościelnym płonąć będzie ognisko i czynne będzie stoisko gastronomiczne.

   "Żywy Grób” to nietypowy projekt autorstwa o. Wawrzyńca Jaworskiego, budowniczego kościoła.  

   Msze w budującym się kościele odprawiane będą od Wielkanocy do kanonizacji Jana Pawła II

    Biblijne znaczenie zwierząt  

   Osioł – pospolity osiołek był typowym zwierzęciem pociągowym czasów biblijnych. Hebrajski rzeczownik hamor (czerwone zwierzę) oznaczał udomowionego osła. To zadowalające się skromnym pożywieniem (trawa, krzewy, gałęzie drzew), odporne na różnorodne warunki atmosferyczne zwierzę służyło ludziom na wiele sposobów: oślica była używana jako wierzchowiec, dawała też mleko, a także podobnie jak wół, osioł pomagał człowiekowi orać pole i deptać kłosy. Ludzi bogatych stać było na kupno białego osła (Sdz 5,10). Osioł był symbolem pokory i wytrwałej służby. Jezus wkroczył do Jerozolimy, tak, jak zapowiedział prorok Zachariasz: „Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy” (Za 9,9).

   Baranek - W wielu kulturach od tysięcy lat żywy baranek był zwierzęciem ofiarnym. Uważany za symbol prostoty, niewinności, łagodności i cierpliwości (znosi w milczeniu strzyżenie i uśmiercanie), pełnił funkcję mediatora między światem ludzi i strefą sacrum.  Żydzi składali Jahwe baranki jako codzienną ofiarę-modlitwę, a zwłaszcza w szabat i dni świąteczne. Wyjątkowe znaczenie miał baranek paschalny, który upamiętniał kres niewoli egipskiej - w noc rozpoczęcia wędrówki do Ziemi Obiecanej znak wykonany z Bożego nakazu na drzwiach jego krwią, chronił żydowskie rodziny przed Aniołem Śmierci. Mięso paschalnego baranka mieli spożyć w stroju podróżnym, na stojąco i pospiesznie. Rytuał ten jest do dzisiaj centralnym elementem corocznych obchodów Paschy upamiętniających to wydarzenie. 
   Dla chrześcijan baranek to symbol męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa oraz Eucharystii. Baranek Boży, zraniony i zabity, ale jednocześnie zwycięski, jest biblijnym symbolem Wielkanocy. O baranku jako figurze Chrystusa mowa w Starym Testamencie w licznych proroctwach, m.in. przy opisie ofiary Abla, Abrahama, wyjścia Żydów z niewoli egipskiej. Do symbolu tego też wielokrotnie odwołuje się w Nowym Testamencie Jezus w swoim nauczaniu, a Jan Chrzciciel jako pierwszy nazywa Zbawiciela Barankiem Bożym (J 1, 29), który symbolizuje krzyżową ofiarę Jezusa złożoną dla odkupienia ludzkości (Iz 53, 7).

   Zając - W pismach Ojców Kościoła znajdujemy pierwsze chrześcijańskie interpretacje znaczenia zająca, które są komentarzem do wybranych fragmentów Biblii. Zabytki dawnej sztuki chrześcijańskiej przedstawiające zająca wraz z motywem winnego krzewu wskazują na związek z Eucharystią, życiem wiecznym i zmartwychwstaniem. Dodatkowo relację do Chrystusa uwidacznia podobieństwo słowne w języku greckim, gdzie na określenie zająca używa się słowa Lagos, które oznacza Boże Słowo - Chrystusa. 

   Najstarsze źródła przedstawiające zająca z wielkanocnymi jajkami pochodzą z końca XVII wieku. Wyjaśnień tego niezwykłego związku jest wiele. Gdy jedni widzą tu nawiązanie do zwyczajów podatkowych, które dopuszczały składanie daniny w naturze, co sprawiało, że często wraz z jajkami składano zwierzęta, i to nie koniecznie domowe, inni próbują spojrzeć na problem oczyma dzieci. One to mogły w czasie Wielkanocy zauważyć na polach biegające zające, zapowiadające nadejście wiosny. Ponieważ zawsze obdarowywane były w te święta pisankami, łatwo było przypisać właśnie zającom rolę roznosicieli tych prezentów. 

   (za:http://tychy.naszemiasto.pl/artykul/zywy-grob-u-franciszkanow-w-tychach-msze-w-malym-asyzu,2239946,t,id.html#999ff573315eda2d,1,3,5)

    

   

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 kwietnia 2014 13:19
 • środa, 16 kwietnia 2014
  • koszyczek wielkanocny

    

    

   W sobotę wybierzemy się wszyscy do kościoła poświęcić potrawy. Co powinniśmy umieścić w koszyczku wielkanocnym? 

   Koszyk ze święconką powinien zawierać:

   • Jajka (Pisanki, Kraszanki) - symbol życia i odrodzenia
   • Baranek (Cukrowy,Z Masła bądź z ciasta) - Symbol Jezusa Chrystusa (Agnus Dei - Baranek Boży)
   • Chleb - także symbolizuje Ciało Chrystusa, jest oznaką dostatku
   • Chrzan - wg. Neweraniego (patrz wyżej), wraz z masłem jest symbolem goryczy i słodyczy po śmierci i zmartwychwstaniu.
   • Masło - (patrz opis chrzanu)
   • Sól - symbol dostatku i gościnności
   • Wędliny - symbolizują kończący się Wielki Post.
   • Ponadto w koszyku znajdować się mogą także inne produkty jak np. rzeżucha, ser i ciasto.
    Inne symbole wielkanocne to np. zajączek, kurczaczek, rzeżucha, gałązki wierzby (kotki, bazie)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 16 kwietnia 2014 17:13
  • kartki świąteczne

    

    Kto by nie chciał dostać przed świętami pocztówki z jajem zamiast bezdusznego esemesa?

   Nie lubię pisać na kartach pocztowych, bo miejsca nie staje, ale mam namiętność do odpowiedzi na kartkach – tłumaczył Sienkiewicz siostrze w jednym z listów. Trudno się pisarzowi dziwić, bo znany był raczej z opasłych powieści. Ale namiętność wieszcza do kartek, jak utrzymują niektórzy badacze, zaowocowała wprowadzeniem do języka polskiego słowa „pocztówka”.

   Gdy w 1900 roku przy okazji pierwszej wystawy kart w Warszawie ogłoszono konkurs na ich nazwę, Sienkiewicz, podszywając się pod Marję z B., zaproponował „pocztówkę”. Wygrał w głosowaniu publiczności, zostawiając w tyle: otwartkę, liścik, listówkę, pisankę.

   Wielka kariera kolorowego kartonika zaczęła się 30 listopada 1865 roku. W Karlsruhe trwała właśnie V Niemiecka Konferencja Pocztowa, podczas której jeden z delegatów – tajny radca pocztowy dr Heinrich von Stephan – zaproponował, że skoro nie zawsze piszemy długie listy, to może warto wyprodukować „kartę korespondencyjną”: tanią, z ograniczonym miejscem na tekst.

    Kartka z życzeniami wielkanocnymi ok.1911 r., fot. MEDIUM

    Kartka z życzeniami wielkanocnymi ok.1911 r

    Świąteczna pocztówka, 1910 r., fot. SHUTTERSTOCK.COM

    Świąteczna pocztówka, 1910 r

   

   Przedwojenna polska pocztówka wielkanocna, zbiory prywatne, fot. Piotr Mecik/FORUM

    

   Przedwojenna polska pocztówka wielkanocna

    

   

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 16 kwietnia 2014 16:56
  • konkurs poetycki "O Pozłacane Pióro"

     Wczoraj minął termin przyjmowania wierszy w konkursie poetyckim 

   tegoroczna edycja nosi tytuł

   Jestem Patriotą

   Miło nam poinformować, że wpłynęło 56 wierszy, 27 od uczniów szkół podstawowych i 29 od uczniów gimnazjów.

   Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród - 13 maja, o godz. 14:00

   Wszystkich uczestników serdecznie zapraszamy!

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 16 kwietnia 2014 16:07
 • wtorek, 15 kwietnia 2014
 • sobota, 12 kwietnia 2014
  • Wielki Tydzień

    

    

   Wielki Tydzień
   Wielki Tydzień to w chrześcijańskiej tradycji okres poprzedzający Wielkanoc. Wielki Tydzień rozpoczyna się 7 dni przed Niedzielą Wielkanocną. Pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia jest Niedziela Palmowa, po której następują Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek,...

   Zwyczaje, Tradycje i Obrzędy
   Wielki Tydzień to święto w kościołach chrześcijańskich upamiętniające ostatnie dni Jezusa Chrystusa. Jest to również okres przygotowań do obchodów Święta Zmartwychwstania, największego święta chrześcijaństwa.

   Niedziela Palmowa
   Dzień upamiętniający przybycie Chrystusa do Jerozolimy, rozpoczynający Wielki Tydzień. Tradycyjnie, w ten dzień, podczas Mszy Świętej odbywa się święcenie palm a następnie wierni udają się na procesje.

   Wielki Poniedziałek
   Wielki Poniedziałek, podobnie jak dwa następne dni nie wyróżnia się specjalnie obrzędami  liturgicznymi. Wracając ponownie do Jerozolimy Jezus spowodował śmierć drzewa figowego.

   Wielki Wtorek
   Wielki Wtorek, podobnie jak Poniedziałek i Środa to dzień poświęcony sakramentowi pojednania. W ten dzień Jezus zapowiada swoje zmartwychwstania.

   Wielka Środa
   W środę Judasz zdradza Jezusa za 30 srebrników - zawiera pakt z Sanhedrynem (radą żydowską)

   Wielki Czwartek
   Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Wielki Czwartek to dzień upamiętniający Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus zapowiedział swoją rychłą śmierć. W ten dzień odbywają się Msze: poranna - Krzyżma Świętego, i wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej.

   Wielki Piątek
   Wielki Piątek to dzień, żałoby i skupienia, upamiętniający śmierć Jezusa na krzyżu.  W ten dzień, podobnie jak w Wielką Sobotę, nie sprawuje się Najświętszej Eucharystii, a wiernych obowiązuje ścisły post.

   Wielka Sobota
   Wielka Sobota jest dniem żałoby i adoracji Najświętszego Sakramentu. W ten dzień,  podobnie jak w Wielki Piątek, nie odprawia się mszy, święci się jednak pokarmy na  wielkanocny stół.

   Historia Wielkiego Tygodnia

   

   Pierwsze wzmianki o Wielkim Tygodniu można znaleźć w Konstytucji Apostolskiej (dokument papieski tyczący się dogmatów kościelnych) z drugiej połowy III wieku naszej ery. Wielki Tydzień, jak również tydzień po Świętach Wielkiejnocy, wspomniany jest także w Codex Theodosianus (Kodeks Teodozjusza - zbiór konstytucji i praw cesarzy rzymskich) z początków IV wieku naszej ery. Inne wczesne teksty wspominające Wielki Tydzień to np.  itinerarium Egerii (wspomnienia Egerii - pątniczki pielgrzymującej w latach  381-384 do Ziemi Świętej). Zachował się tu opis obrzędów związanych z Wielkim Tygodniem.


    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   sobota, 12 kwietnia 2014 10:44
 • piątek, 11 kwietnia 2014

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę