filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Wpisy

 • czwartek, 30 kwietnia 2015
  • Dzień flagi

   Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto obchodzone od 2004, wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004. Obchodzone jest między świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

   W tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.

   Wywiesiliście flagę?

    

    

    


    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 30 kwietnia 2015 17:13
  • 1 maja

    

   Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce 1 maja ogłoszono świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy.

   Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

   Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 roku i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców współorganizowane m.in. przez działaczy II Proletariatu. Masowe demonstracje, pochody oraz starcia z carskim wojskiem, policją oraz kozakami, a także wspierającymi je nacjonalistycznymi bojówkami miały miejsce w czasie rewolucji 1905 roku na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego. Po zakończeniu wojny rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego, wolnego od pracy i stan ten trwa do chwili obecnej. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe.


    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 30 kwietnia 2015 17:11
 • środa, 29 kwietnia 2015
 • poniedziałek, 27 kwietnia 2015
 • piątek, 24 kwietnia 2015
  • Konkurs poetycki "O Pozłacane Pióro"

    

    

   17 kwietnia minął termin przyjmowania wierszy na konkurs poetycki "O Pozłacane Pióro", który w tym roku odbywa się pod hasłem "Piszemy limeryki".

   Wpłynęło 37 limeryków od 29 autorów.

   Dzisiaj odbyło się posiedzenie jury, w składzie: Magdalena Kulus - pisarka i blogerka; Adam Michniewicz - poeta; Waldemar Cichoń - autor książek dla dzieci oraz Kinga Radzewicz - bibliotekarz.

   Po dwóch godzinach burzliwych obrad wyłoniono zwycięzców i przyznano nagrody.

   Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 12 maja, o godzinie 14:00, na które serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników konkursu:)

   Podczas obrad jury powstał limery, któego autorem jest p. Waldemar Cichoń.

   Pewien z Tychów pisarz hardy

   musiał orzech rozgryźć twardy

   limeryki czytał w złości

   i autorom ich zazdrościł

   bo sam był w tym bardzo marny.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 24 kwietnia 2015 17:08
  • Królewna Lenka

    

    

    Jagódki z Przedszkola nr 18 słuchały książki A. Krella-Moch "Królewna Lenka czeka na wróżkę"

    

    Chrup, chrup, chrup – królewna Lenka beztrosko używała swoich ząbków aż do dnia, w którym jeden zaczął się kiwać! Okazało się jednak, że biały ząbek jest idealny do stworzenia magicznego pyłu! Wystarczy tylko schować go pod poduszką i czekać na przybycie tajemniczego gościa… Kto odwiedził Lenkę i co zostawił w jej pokoju? I co miał z tym wszystkim wspólnego kot Kleofas? Przeczytajcie!

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 24 kwietnia 2015 16:48
 • czwartek, 23 kwietnia 2015
  • Klub Motyli Książkowych

    

    

    

    

    Na dzisiejszym spotkaniu Klubu Motyli Książkowych przeczytaliśmy piękną książeczkę N.J.Parker "Filip i Groszek" 

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 23 kwietnia 2015 20:36
  • Filip i Groszek

    

    

    W Światowy Dzień Książki odwiedziły nas dzieci z Prywatnego Przedszkola MALUSZKOWO. Przeczytaliśmy książkę "Filip i Groszek"

   Filip i groszek 

    

    

   Filip mieszkał w lesie i czuł się bardzo samotny, dopóki nie spotkał swojego najlepszego przyjaciela Groszka. Spędzali wesoło czas, aż nadeszła ogromna burza i wtedy... 

    

    

    

    

    

     

    

    

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 23 kwietnia 2015 19:53
  • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

    

    

    

    

    

    Idea Dnia Książki wywodzi się z Katalonii. 23 kwietnia jest w tym regionie Hiszpanii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona, św. Jerzego (Sant Jordi). Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Obecnie każdy,  kto w tym rejonie Hiszpanii kupi książkę w dniu 23 kwietnia, otrzymuje z nią kwiat.

   Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii już w 1926 roku. Jego autorem był wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Oficjalnie Dzień Książki zaczęto jednak w Hiszpanii obchodzić cztery lata później, w 1930 roku. Zwyczaj ten podchwyciły w 1964 roku pozostałe kraje hiszpańskojęzyczne na świecie.

   Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w większości krajów od 1996 roku. Ustanowiono go rok wcześniej na 28. sesji Konferencji Generalnej UNESCO (na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców), w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej. Dla literatury światowej data 23 kwietnia ma symboliczne znaczenie. W tym dniu (w roku 1616) zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Polsce dzień ten obchodzimy od 2007 roku. Podobnie jak we wszystkich krajach, jest on okazją do prezentacji książki, spotkań z twórcami, wieczorów autorskich, wystaw i zabaw organizowanych przez szkoły, a także obdarowywania się książkami (w tym audio- i e-bookami). Księgarze w wielu krajach mają zwyczaj rozdawania dzieciom talonów na książki i przekazywania organizacjom humanitarnym części pieniędzy uzyskanych tego dnia ze sprzedaży. W Hiszpanii 23 kwietnia król wręcza najpoważniejszą nagrodę literacką dla autora hiszpańskojęzycznego dzieła – Premio Cervantes.

    W to piękne święto rozdaliśmy mieszkańcom naszego miasta kilkaset książek! 

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 23 kwietnia 2015 19:36
 • wtorek, 21 kwietnia 2015
  • Marysia. To moje!

    

    

    Dzieciom z Ośrodka św Dominka przeczytaliśmy książkę "Marysia. To moje!" 

    

    Marysia zaprasza do siebie koleżankę, ale… nie pozwala jej się bawić swoimi zabawkami. Skąd my to znamy? Jak każdy maluch misia musi dopiero nauczyć się dzielić z innymi. Na szczęście szybko zrozumie, że zabawa w samotności to żadna przyjemność. Przygoda Marysi pomoże małym czytelnikom przejść na skróty tę ważną życiową naukę. 

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 21 kwietnia 2015 14:31
  • Otwarte okno

    

    Od kilku miesięcy współpracujemy z Przedszkolem i Szkołą Podstawową "Otwarte okno" z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi".

   Dzieci odwiedzają nas każdego miesiąca, wypożyczają książki i poznaja bibliotekę. 

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 21 kwietnia 2015 09:17
  • Marysia boi się ciemności

    

    

   W chłodny, kwietniowy poniedziałek odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 22 i Niepublicznego Przedszkola MALUSZKOWO.

   Pierwsze słuchały książki "Marysia boi się ciemności" a drugie "Pan Wilk i pani Kurka"

    Misia Marysia to miła trzyletnia dziewczynka. Zarówno rodzice, jak i dzieci na pewno zrozumieją jej radości, przygody i zmartwienia, ponieważ znają je z własnego życia. Marysia urządza urodziny, idzie do przedszkola, żegna pieluszkę, czeka na młodszego braciszka, boi się ciemnego pokoju, przeżywa napad złości… Nie zawsze od razu jej się wszystko udaje, czasami mama traci do niej cierpliwość, ale wszytko zawsze dobrze się kończy. Ciepłe, sympatyczne ilustracje i prosty tekst na pewno pomogą rozwiązać niejeden wielki problem małego człowieka i jego rodziców. Misia Marysia boi się nocnych strachów. Nie chce zostać sama w ciemności. Na szczęście znajdzie się sposób na nocne strachy. I na żartownisia, który je wywoływał.

   Pan Wilk i pani Kurka - Keiko Kasza

   Pan Wilk najbardziej na świecie lubi jeść. Pewnego dnia ma ochotę na kurkę w potawce. Upatrzył już sobie smakowitą kurkę, ale potem pomyślał, że będzie miał więcej jedzenia, jeśli ją najpierw trochę podtuczy. Więc biegnie do domu i gotuje mnóstwo smakołyków. Wreszcie wybiera się do Pani Kurki po kolację. Ale czeka go nie lada niespodzianka...

      

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 21 kwietnia 2015 08:58
 • piątek, 17 kwietnia 2015
  • dla ciekawych

   20 kwietnia 1905 roku urodziła się HANNA JANUSZEWSKA, prozaik, poetka, tłumaczka, autorka sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych, wielu zbiorów wierszy, baśni i bajek dla dzieci, m.in. Z góry na Mazury, Siwa Gąska, siwa,  O Flisaku i Przydróżce, Bajki o czterech wiatrach (książka wpisana na Listę Honorową im. H.Ch. Andersena).                                          

    

    (zm. 18 VII 1980)      

   110. rocznica urodzin 

    35. rocznica śmierci

    

    

    

    

    

    

    

    

    

     

    

    

    

    

    

    

    

    

    

     

    

    

    

    

    

    

    

    

    Wszystkie te piękne książeczki posiadamy w swoich zbiorach. Zapraszamy do ich wypożyczania i czytania :)

   

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 17 kwietnia 2015 19:52
  • Ładnie, Bolusiu!

    

   Jagódkom z Przedszkola nr 18 czytaliśmy dzisiaj książkę B. Lindgren "Ładnie, Bolusiu!"

    

     

    

    Bolusiowi urodził się braciszek. Boluś chciał. No i ma. Braciszek całymi dniami ssie smoczek. A Bolusiowi nawet nie wolno spróbować. Ma już dość braciszka. Wolałby smoczek.

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 17 kwietnia 2015 17:34
  • W Przedszkolu nr 3

    

    

   Po trzech miesiącach wróciliśmy do czytania w Przedszkolu nr 3!

   Starsze dzieci słuchały ksiązki Marii Krüger "Apolejka i jej osiołek", maluszki książeczki "Pan Wilk i pani Kurka" Keiko Kasza.

    Na samej górze bardzo wysokiej wieży mieszka księżniczka Apolejka. Czeka i wypatruje księcia, który po nią przybędzie. Pod wieżą, na podwórku, stoi zaczarowana studnia. Kto napije się z niej wody, zamienia się w osła. Pewnego dnia do wieży zbliżył się, śpiewając, królewicz. Zanim jednak Apolejka zdążyła zbiec po schodach, królewicz napił się wody i został osłem. Aby wrócić do swej postaci, powinien zjeść jabłko, ale ostatni owoc z jabłonki spada i toczy się do miasteczka, na targ, w stertę innych jabłek. Apolejka i osiołek podążają za nim.

   Pan Wilk i Pani Kurka

   Pan Wilk najbardziej na świecie lubi jeść. Pewnego dnia ma ochotę na pieczoną kurkę w potawce. Upatrzył już sobie smakowitą kurkę, ale potem pomyślał, że będzie miał więcej jedzenia, jeśli ją najpierw trochę podtuczy. Więc biegnie do domu i gotuje mnóstwo smakołyków. Wreszcie wybiera się do Pani Kurki po swoją kolację. Ale czeka go nie lada niespodzianka...

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 17 kwietnia 2015 16:40
 • czwartek, 16 kwietnia 2015
  • Klub Motyli Książkowych

    

    

    

    

    

    Na dzisiejszym spotkaniu Klubu Motyli Książkowych czytaliśmy książeczkę Wandy Chotomskiej "Filipek szuka mamy

    

     Dawno-niedawno Flipek zgubił się w lesie. Niestrudzenie szuka rodziców. Trochę czasu spędza u Jeżyków, obchodzi tam nawet swoje urodziny. Ciągle tęskni za najbliższymi, więc idzie dalej po górach, pagórkach, między drzewami aż wpada do potoku. Na szczęście znów pomagają mu inne zwierzęta, ma coraz więcej przyjaciół. Ale? gdzie mama i tata? 
    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 16 kwietnia 2015 20:53
  • Światowy Dzień Książki

    

    

    

    

   Idea Dnia Książki wywodzi się z Katalonii. 23 kwietnia jest w tym regionie Hiszpanii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona, św. Jerzego (Sant Jordi). Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Obecnie każdy,  kto w tym rejonie Hiszpanii kupi książkę w dniu 23 kwietnia, otrzymuje z nią kwiat.

   Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii już w 1926 roku. Jego autorem był wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Oficjalnie Dzień Książki zaczęto jednak w Hiszpanii obchodzić cztery lata później, w 1930 roku. Zwyczaj ten podchwyciły w 1964 roku pozostałe kraje hiszpańskojęzyczne na świecie.

   Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w większości krajów od 1996 roku. Ustanowiono go rok wcześniej na 28. sesji Konferencji Generalnej UNESCO (na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców), w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej. Dla literatury światowej data 23 kwietnia ma symboliczne znaczenie. W tym dniu (w roku 1616) zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Polsce dzień ten obchodzimy od 2007 roku. Podobnie jak we wszystkich krajach, jest on okazją do prezentacji książki, spotkań z twórcami, wieczorów autorskich, wystaw i zabaw organizowanych przez szkoły, a także obdarowywania się książkami (w tym audio- i e-bookami). Księgarze w wielu krajach mają zwyczaj rozdawania dzieciom talonów na książki i przekazywania organizacjom humanitarnym części pieniędzy uzyskanych tego dnia ze sprzedaży. W Hiszpanii 23 kwietnia król wręcza najpoważniejszą nagrodę literacką dla autora hiszpańskojęzycznego dzieła – Premio Cervantes.

    My przygotowaliśmy z tej okazji wystawkę książek :)

    
    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 16 kwietnia 2015 19:50
 • środa, 15 kwietnia 2015
  • Dyskusyjny Klub Książki

    

    

   W ostatnich dniach dwukrotnie odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki

   z dziećmi Sportowej Szkoły Podstawowej . Wczoraj uczniowie IV klasy rozmawiali o książce

    Gianniego Rodari  "Bajki przez telefon".

   Każde dziecko wie, że nic nie zastąpi bajki opowiadanej na dobranoc przez mamę czy tatę. Wie o tym również Pan Bianchi, narrator Bajek przez telefon. Mężczyzna zajmuje się handlem: w celach służbowych codziennie przemierza Włochy, a do rodzinnego Varese powraca wyłącznie na niedziele. Pan Bianchi poczynił jednak pewne zobowiązanie - każdego wieczora dzwoni do domu, by przed snem opowiedzieć córeczce nową historyjkę. Okoliczności sprawiają, że muszą one być bardzo krótkie: akwizytora nie stać na długie telefonowanie. Dzięki temu powstają piękne bajkowe miniatury: melancholijna opowieść Stara ciotka Ada, magiczny Dom z lodów, zabawna Mysz, która zjadała koty i wiele, wiele innych.

   Naszymi klubowiczami tym razem byli sami chłopcy i jak się okazało opowiadania zawarte w książce bardzo ich rozbawiły i zachwyciły.

   Udało nam się także ułożyć i opowiedzieć dwie bajki o małym Leosiu.

   Była to super zabawa.


    Dziś wraz z uczniami I klasy dyskutowaliśmy o książce "Dziwna Staruszka" Rokasany Jedrzejewskiej-Wróbel, która uczy szacunku dla starszych. Dzieci żywo uczestniczyły w rozmowie, a spotkaniu towarzyszyła wystawa prac ilustrujących poszczególne fragmenty przygód dziwnej staruszki, Plastelinka i dzieci z Przedszkola Żagielek.

    

    

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 15 kwietnia 2015 16:39
 • piątek, 10 kwietnia 2015
 • środa, 08 kwietnia 2015
  • Konkurs NIVEA

   nivea

    

   Tychy mają szansę na kolejny plac zabaw ufundowany przez firmę NIVEA, który dzięki naszym głosom już w sierpniu może powstać w Parku „Jaworek” (ul. Stoczniowców/Jaśkowicka/al.Bielska).W Rodzinnym Miejscu Zabaw znajdą się atrakcyjne urządzenia zarówno dla najmłodszych, jak i starszych dzieci. Wśród nich będą m.in. zjeżdżalnia z tunelem, gra w klasy, huśtawki, piaskownica, skakanka, górski szlak oraz ławeczki.

   Jak  głosować?

   Wystarczy codziennie do 31 maja 2015r. odwiedzać stronę  www.nivea.pl/podworko i oddać swój głos. W konkursie jest tylko 40 nagród, więc mamy o co walczyć. Z końcem kwietnia poznamy pierwszą 20-tkę zwycięskich lokalizacji, a kolejne 20 zostanie wyłonionych w dogrywce majowej. Wygrana w konkursie zależy tylko od wspólnego zaangażowania mieszkańców, gdyż wyjątkowe place zabaw powstaną w miejscach, które zdobędą największą liczbę głosów w akcji internetowej.

   Zachęcamy do głosowania. Od nas zależy czy najmłodsi Tyszanie będą cieszyć się wkrótce nowym miejscem zabaw.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 08 kwietnia 2015 15:50

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę