filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Wpisy

 • środa, 29 maja 2013
  • Lalka Williama

    

    

    

   W dniu dzisiejszym odwiedzilismy grupy w Niepublicznym Przedszkolu Językowym Smyki. Dzieci były bardzo zadowolone, bowiem za oknem  jest bardzo zimno i deszczowo.

   Pogoda zatem w sam raz na czytanie bajek. 

   Tym razem dzieci usłyszały książeczke pt. Lalka Williama w przekładzie Agnieszki  Graff. Ksiązeczka  opowiada historyjkę o chłopcu, który bardzo chciał mieć lalkę, opiekować się nią, "zupełnie tak, jakby był jej tatą, a ona jego dzieckiem". Śmiał się z tego marzenia brat Williama, lalusiem nazywali go koledzy, a tata proponował piłkę do koszykówki i kolejkę elektryczną. Chłopiec lubił owe zabawy, co nie przeszkadzało jednak, że pragnął mieć też i lalę. Lalkę kupiła Williamowi babcia, która wyjaśniła zaniepokojonemu tacie, po co synowi lalka: "Potrzebuje jej dlatego, że kiedyś będzie tatą, tak jak ty, i dzięki niej będzie umiał się opiekować swoim dzieckiem, karmić je, kochać i dawać mu to, czego potrzebuje".

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 29 maja 2013 11:08
 • wtorek, 28 maja 2013
  • Przygody małego słonia Babara

    

   Dzieciom z grupy przedszkolnej w Szkole nr 36 czytaliśmy dzisiaj książeczkę  Jean de Brunhoff Przygody małego słonia Babara. 

   Babar jest jeszcze bardzo małym słoniem, kiedy myśliwy zabija jego matkę. Przestraszony słonik biegnie przed siebie, aż trafia do Wielkiego Miasta, w którym błąka się zagubiony. Przypadkiem poznaje Starszą Damę, z którą się zaprzyjaźnia. Starsza Dama zabiera Babara do swojego domu i zapisuje do szkoły.

   W tym czasie jego kuzyni Artur i Celesta próbują go odnaleźć i pomóc mu wrócić do krainy słoni. Kiedy wreszcie się spotykają, radość jest ogromna, bo Babar też tęsknił za swoją rodziną.

   Po śmierci starego króla słoni, Babar zostaje wybrany nowym królem. Poślubia swoją kuzynkę i zakłada miasto Celestville. 

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 28 maja 2013 19:58
 • poniedziałek, 27 maja 2013
  • nowości

    

   Julian Tuwim - Wielka księga wierszy

    

   Wielka księga wierszy Abecadło rymów

    

   Księga zawiera najpiękniejsze wiersze Juliana Tuwima: od Abecadła do Zosi Samosi. To klasyka polskiej poezji - niezbędna w dziecięcej biblioteczce.

   Duże litery
   Wspaniałe ilustracje
   Ilustrowany biogram Juliana Tuwima.

    

    

    

    

    

    


   Sylwia Vanden Heede - Felek i Tola

    

    

   „Felek i Tola“ to przesympatyczna, dowcipna opowieść o przyjaźni i drobnych, codziennych przyjemnościach. Powstała z myślą o dzieciach uczących się czytać – dzięki niezwykle prostemu językowi i podziałowi na krótkie rozdziały idealnie sprawdza się jako pierwsza samodzielna lektura lub książka do wspólnego rodzinnego czytania. Wielkim atutem książki są znakomite, ciepłe ilustracje holenderskiego mistrza grafiki książkowej Thé Tjong Khinga.

    

    


   Knister - Yoko. Mój wyjątkowy przyjaciel

   "Pia uważa, że świat jest głupi.
   Wszystko sprzysięgło się przeciwko niej...
   Nawet Lukas, jej dobry przyjaciel, nie potrafi rozweselić dziewczynki.
   I wtedy pojawia się… YOKO! – mała, futerkowa istota, która najchętniej je mrożonki, potrafi stawać się niewidzialna i uwielbia rapować, trzepocząc przy tym uszami. Nagle życie Pii diametralnie się zmienia! Yoko depcze jednak po piętach wredny kłusownik Thor van Sneider. Czy dziewczynie uda się uratować nowego przyjaciela?

    


    Ałbena Grabowska-Grzyb

    

    

   Kontynuacja książki Julek i Maja w labiryncie Julek i Maja wraz z przyjaciółmi podejmuję grę – tym razem stawką jest uratowanie Ali, koleżanki Julka. Oba światy – realny i wirtualny – przenikają się. W obu trzeba być uważnym, bo pozory mylą: przyjaciel może okazać się wrogiem, a wróg przyjacielem MIŁOŚNIKÓW GIER KOMPUTEROWYCH I MOLI KSIĄŻKOWYCH!

    

    

    

    


                          Oskar Bienifier - Życie co to takiego

    

    

   Dzieci często zadają pytania mające naturę pytań filozoficznych. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny? Wobec takich pytań dorośli niejednokrotnie czują się bezradni. Nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, jakich udzielić odpowiedzi. Bo też czy istnieją jednoznaczne odpowiedzi?

    


                                           Zapraszamy do czytania!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 27 maja 2013 12:33
 • sobota, 25 maja 2013
  • Dzień Matki

    Dzień Matki to święto obchodzone  jako wyraz szacunku wobec matek. W tym dniu mamy są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami i prezentami przez  dzieci.

   Po raz pierwszy w Polsce Dzień Matki obchodzony był w Krakowie w 1923 roku.
   W Mongoli Dzień Mam obchodzony jest razem z Międzynarodowym Dniem Dziecka i jest to jedyny kraj, w którym to święto obchodzone jest dwa razy w roku (1 czerwca i 8 marca).
   W licznych krajach Dzień Matki świętowany jest razem z Międzynarodowym Dniem Kobiet 8 marca.
   W USA Dzień Matki to święto państwowe.
   Dzień Kobiet we Francji obchodzony jest w ostatnią niedzielę maja.

   Wszystkim mamom, życzymy w dniu ich święta przede wszystkim pociechy ze swoich starszych i młodszych latorośli.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   sobota, 25 maja 2013 16:29
 • piątek, 24 maja 2013
  • nowości

    

    

   Nasi wierni czytelnicy: Ola, Wojtuś i Tadziu oglądają nowości.

    

    


   Kamil Orzeł - Polska moja ojczyzna

   "Polska, moja ojczyzna. Poznaj swój kraj!” to kompendium wiedzy o Polsce dla uczniów szkół podstawowych. Na kartach tej książki prezentowane są wszystkie województwa i najciekawsze turystyczne szlaki. W słowie „Polska” mieści się wiele: wspaniała historia i kultura, piękne pejzaże i niezwykły świat przyrody.

   „Polska, moja ojczyzna. Poznaj swój kraj!” to:
   - przydatne informacje dla uczniów szkoły podstawowej,
   - krótkie i jasno sformułowane teksty,
   - wyjaśnienia trudnych wyrazów na fiszkach i w słowniczku
   - wyróżnienia w tekście, ciekawostki, legendy
   - fotografie i ilustracje ciekawych miejsc, zwierząt oraz zabytków.


   Paulina Wilk - Przygody misia Kazimierza

    Przygody misia Kazimierza - Paulina Wilk

   Kazimierz nie jest zwyczajnym misiem. Potrafi wyczarować jezioro w umywalce, spotkać potwora w ogrodzie, skonstruować statek kosmiczny oraz odnaleźć szczęście dzięki pieczeniu naleśników. Dzięki przyjaźni z Anią ciekawy świata Kazio uczy się, że w przyjaźni najważniejsze jest zaufanie, nie warto się obrażać, marzenia nie mają ceny, a szczęście łatwo pomylić z krokodylem. Jego przygody w warszawskiej kamienicy to dopiero początek. Już wkrótce Kazio wyruszy na wakacje…
    


    Ferdynand Antoni Osendowski - Życie i przygody małpki

     "Jestem pisarzem. Dużo podróżuję. Będąc w Afryce, otrzymałem od pewnego przyjaciela rzadki upominek. Była to piękna małpeczka, szympansiczka, imieniem Kaśka. Miłe, małe stworzonko przywiązało się do nas. Polubiliśmy ją bardzo. Zabawiała nas swoją wesołością i sprytem, rozrzewniała..."


    Ignacy Krasicki - Powiastki wschodnie

   W Powiastkach wschodnich Ignacy Krasicki (1735-1801), arcybiskup gnieźnieński, poeta, prozaik, zawarł prawdę zarówno o ludziach swego czasu, o prawach ówczesnego życia, jak i o ludzkiej naturze. Możemy odnaleźć w nich siebie, nie tylko swoje wady, przywary, ale także możemy odczytać wskazówki, jak żyć w zgodzie z własnym sumieniem.
   Za pomocą metafory oraz wschodniego kostiumu Krasicki pochwalał takie zalety charakteru, jak trzeźwość, zdrowy rozsądek, pracowitość.
   Zapraszamy do przeczytania Powiastek wschodnich ze względu na mistrzowski język Ignacego Krasickiego.


   Zapraszamy do czytania:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 24 maja 2013 14:35
  • Królewna Lenka i awantura o skarb

    

   Króliczki i Kangurki z Przedszkola nr 19 słuchały dzxisiaj książki Anety Krella-Moch Królewna Lenka i awantura o skarb.

    

    

    

    

    

   Lenka to urocza dziewczynka z niesamowitą wyobraźnią, która posiada małego braciszka. Jest starszą siostrą, która uczy się relacji z bratem i wyznacza jej granice. Potrafi także wybaczać i wyciągać wnioski. Jest bardzo opiekuńcza.

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 24 maja 2013 14:02
  • Dyskusyjne Klub Książki

    

    

    Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Katarzyny Kotowskiej Jeż.

    

    

    

   "Jeż" to książka o chłopcu, który w wieku dwóch lat trafił z domu dziecka do adopcyjnych  rodziców. Na początku było trudno - to chłopiec jest tytułowym jeżem, który musi się uczyć życia w nowym otoczeniu. Nie jest też łatwo rodzicom - muszą swojego synka oswajać jak dzikie zwierzątko, co dzięki ich miłości i wytrwałości w końcu się udaje. 

    

    Jeż” jest bardzo niezwykłą książką, mimo tego obecne na spotkaniu dziewczynki świetnie ją zrozumiały. Szczególne wrażenie zrobił fragment w którym matka przytula małego Piotrusia, całego w klujących kolcach. Mąż próbuje jej przerwać mówiąc żeby uważała bo się pokłuje, ona na to, cała poraniona „to nic”.

   Książek o adopcji, dla dzieci jest bardzo mało a „Jeż” wyjątkowo dobrze ukazuje tą sytuację. Książeczka jest króciutka ale bardzo wartościowa i czas na nią poświęcony na pewno nie będzie czasem straconym. Katarzyna Kotowska zrobiła również ilustracje do książki, które dodatkowo pozwalają wczuć się w sytuację.

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 24 maja 2013 13:33
  • Klub Motyli Książkowych

    

     

    

    

    Za kilka dni Dzień Matki, dlatego na dzisiejszym spotkaniu Klubu Motyli Książkowych czytaliśmy książkę Kamyczek. Zawsze będę Cię kochać Christine L'Heureux.

    

   "Kamyczek. Zawsze będę Cię kochać" to książeczka z trójwymiarowym hologramem na okładce.
   Ukazuje świat widziany oczami dziecka. Wiedza o świecie przekazywana jest poprzez doświadczenia małego bohatera. Czytelnik obserwuje Kamyczka, który samodzielnie próbuje przezwyciężać napotkane problemy.

    

    Obecne na spotkaniu mamy czytały swoim dzieciom wiersze ze zbioru Moja mama.

   Następnie dzieci wykonały dla swoich mam piękne kwiaty z papieru.

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 24 maja 2013 12:28
 • czwartek, 23 maja 2013
  • Emil ze Smålandii

    

   Właśnie dzisiaj obchodzimy 50-te urodziny Emila ze Smålandii!!! Kto pamięta Emila, małą Idę i innych, którzy niczym Atena wyskoczyli z genialnej głowy Astrid Lindgren pół wieku temu? :)

    Zdjęcie: Idag lyfter vi på myssen, stoppar huvudet i soppskålen och hissar upp Ida i flaggstången hela dagen lång. För alldeles just idag fyller Emil 50 år! Och på lördag firas han på Skansen med stort kalas - hujedamej, vad roligt!
http://www.rabensjogren.se/emil

   W naszej bibliotece książka ta cieszy się niesłabnącym powodzeniem:)

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 23 maja 2013 21:19
  • Podróż Babara

    

   Niepubliczne Przedszkole Językowe SMYKI odwiedzamy dwa razy w tygodniu, jesteśmy tam zawsze entuzjastycznie witani:)

    

   Tym razem czytaliśmy książkę Jean de Brunhoff Podróż Babara 

    

    Oto młody król Babar i jego żona Celesta wyruszają w podróż poślubną… balonem. Niespodziewanie balon wpada w gwałtowną burzę. Na szczęście podmuch wiatru znosi ich na wyspę, gdzie pomyślnie lądują. Jakie przygody spotkały ich na wyspie i dlaczego musieli uciekać? W jaki sposób Babar i Celesta trafili do cyrku Fernando? Czy w Wielkim Mieście Babar odnalazł swoją przyjaciółkę starszą damę?

    

    

    

    

    Przeżywać takie przygody to marzenie wszystkich dzieci!

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 23 maja 2013 14:39
 • środa, 22 maja 2013
  • piszą o nas

    

     

   Z wielką radością informujemy, że w 21 numerze Górnośląskiego Tygodnika regionalnego Echo z dnia 22.05.2013 ukazał się artykuł o naszym konkursie poetyckim "O Pozłącane Pióro".

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 22 maja 2013 16:54
  • Dyskusyjny Klub Książki

    

    Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Joanny Olech Gdzie diabeł mówi... do usług.

    

    

    Gdzie diabeł mówi... do usług! - Joanna Olech

    Nikt przy zdrowych zmysłach nie wchodzi w paradę diabłom. Toteż i Mikołaj Twardowski nie szukał ich towarzystwa. Problem w tym, że Rokita z Dusiołkiem uwzięli się na chłopca. Przybywszy na Ziemię prosto z piekła, postępują krok w krok za Mikołajem. Te dwa nieokrzesane, gburowate diabły polują na starą książkę, która przypadkiem trafiła do rąk chłopca. Czy Mikołaj odda tajemnicze znalezisko bez protestów? Czy jego nazwisko ma jakiś związek ze słynnym czarnoksiężnikiem? I jak wizyta diabłów wpłynie na uczucia Mikołaja do koleżanki z klasy.

    

    

     Dzieci uwielbiają twórczość Joanny Olech. Przez godzine zaśmiewały się z przygód swojego rówieśnika Mikołaja Twardowskiego i dwóch nierozgarniętych i ciapowatych diabłów.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 22 maja 2013 16:28
  • Krawcowe

    

    

   Kubusiom Puchatkom z Przedszkola nr 19 czytaliśmy książkę Doroty Gellner Krawcowe.

    

    

   Krawcowe - Dorota Gellner

   Czy na maszynie do pisania można szyć ubrania? Okazuje się, że tak, jeśli ma się wyobraźnię i poczucie humoru Doroty Gellner. Wielbiciele talentu tej autorki nie będą zawiedzeni! Oto całkiem nowy zbiorek króciutkich, napisanych błyskotliwą rymowaną prozą historyjek przedstawiających perypetie sympatycznych, choć nieco zbzikowanych krawcowych. Jest ich siedemnaście.

    

   Humor Autorki podkreślają dowcipne ilustracje Jony Jung oraz oryginalne liternictwo, zupełnie jakby książka została uszyta na… maszynie do pisania.

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 22 maja 2013 16:16
  • Kwiaty od Eli

    

   Tygryskom z Przedszkola nr 19 czytaliśmy dzisiaj książkę Catariny Kruusval Kwiaty od Eli.

    

    

    

   Mama Eli ma urodziny. Ela chce jej dać kwiaty.
   Zrywa je przy domu, w ogrodzie sąsiada, a potem w lesie.
   Tylko jak znajdzie stąd drogę do domu?!

    

    

    

    

    

   Rozmawialiśmy też o tym, że nie należy oddalać sie od domu bez zgody dorosłych. Przykład nieostrożnej Eli pokazał, że może się to źle skończyć.

    

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 22 maja 2013 15:47
  • Martynka

    

    

    Jak to w środę gościliśmy przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej nr 11. Czytaliśmy książkę Martynka i przygody od środy.

    

    

    

    

    

    

   Martynka spędza wakacje u babci i dziadka. Okazuje się, że ktoś zniszczył ogródek kwiatowy i warzywny. Na ziemi widać ślady łap. Kim okaże się ogrodowy szkodnik?

    

    

    

    

    

   Winowajców było kilkunastu. Na szczęście zostali szybko wyłapani i wywiezieni do lasu, gdzie z pewnością świetnie się im wiedzie:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 22 maja 2013 15:22
 • wtorek, 21 maja 2013
 • poniedziałek, 20 maja 2013
 • piątek, 17 maja 2013

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę