filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Wpisy

 • niedziela, 31 lipca 2011
  • zaczytane lato

   MAGICZNE DRZEWO. CZERWONE KRZESŁO Andrzeja Maleszki KSIĄŻKA ROKU 2009 Polskiej Sekcji IBBY 

    Magiczne drzewo. Czerwone krzesło

   To powieść realistyczno-magiczna znanego reżysera i scenarzysty teatralnego, filmowego i telewizyjnego, który specjalizuje się w twórczości dla dzieci i młodzieży.

   Olbrzymi, stary, dąb został powalony podczas burzy. Z jego drewna powstały  seteki różnych przedmiotów, między innymi piękne czerwone krzesło, które spełnia życzenia, te dobre i te złe. Wystarczy na nim usiąść. Jedno z niefortunnych życzeń powoduje, że trójka bohaterów - Kuki, Filip i Tosia - wyruszają w szaloną podróż, aby odzyskać rodziców. Po drodze czeka ich wiele niebezpieczeństw.
   Książka dobrze napisana, pełna ciepła, przygód i magii.  

   ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI:)

     

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   niedziela, 31 lipca 2011 15:13
 • piątek, 29 lipca 2011
  • GOŚCILIŚMY...

    

   W ciągu ostatnich 20 lat gościliśmy w naszej bibliotece wielu autorów książęk dla dzieci i młodzieży. Oto garść wspomnień. Niestety nie ze wszystkich spotkań pozostały zdjęcia. Poszukiwania trwają, gdy uda  się jakieś odnaleźć natychmiast zamieścimy.

   1993

   Małgorzata Musierowicz, Hanna i Antoni Gucwińscy, Bolesław Orłowski

   1995                                                                                            

   Marta Fox, Joanna Papuzińska

   1997

   Wanda Chotomska, Joanna Olech

   1999 

   Maria Misiorek, Krzysztof Petek, Ewa Nowacka

   2001 

   Bohdan Butenko, Beata Ostrowicka, Anna Onichimowska

   2003

   Tomasz Trojanowski, Marek Szołtysek, Michał Ogórek

    2005

   Małgorzata Strzałkowska, Grzegorz Kasdepke

    

   2007

   Ewa Nowak, Marcin Pałasz

   2008 

   Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Kazimierz Szymeczko

   2009 

   Izabela Klebańska, Ewa Chotomska

   2010

   Kazimierz Szymeczko

   2011

   Joanna Olech

   Cała plejada wspaniałych autorów książek dla dzieci i młodzieży!

   W tym roku jesienią będziemy gościć Beatę Ostrowicką i Katarzynę Kotowską. Spotkania te odbędą się w ramach X Tyskich Dniach literatury. Już teraz zapraszamy!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 29 lipca 2011 21:45
  • Nowości

   Słoń w kratkę - ELMER - ulubieniec maluchów na całym świecie, pojawił się w Polsce! Razem z ELMEREM wasze dziecko nauczy się tolerancji, otwartości na świat i ludzi oraz przekona się, że warto poznawać świat.

   David McKee jest brytyjskim autorem książek dziecięcych i filmów animowanych, ilustratorem i założycielem wytwórni filmowej, w której powstała słynna seria z Mysią, czyli "Maisie" Lucy Cousins.
   Seria książek o Elmerze, przeznaczona dla najmłodszych dzieci, sprawiła, że twórczość Davida McKee dotarła do ponad 30 krajów. 

   W 2005 roku David McKee został nominowany przez międzynarodową sekcję IBBY (International Board of Books for Young People) do prestiżowej Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, tzw. Małego Nobla. 

    

    

       Pani Elżbieta poleca książki o Elmerze wszystkim swoim małym czytelnikom:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 29 lipca 2011 16:26
  • Nowości

    

   Polecamy rodzicom książeczkę Stos poduszek i maluszek, która pomaga zasnąć  i sprowadza kolorowe sny. Jest to zbiór tradycyjnych i współczesnych kołysanek. Znajdziemy tutaj zarówno kołysanki znane, jak i te, które zostały zapomniane, a nadal zachwycają swoja urodą (bajka iskierki, Juz gwiazdy lśnią). Do książki dołączona została nastrojowa płyta, która z pewnością ukołysze maleństwo do snu a my przypomnimy sobie dzieciństwo. 

      Z tej ksiazeczki nauczycie się cudownych kołysanek bowiem wspólne  czytanie i śpiewanie to jedna z najmilszych form spędzania czasu z maluszkiem.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 29 lipca 2011 15:16
 • czwartek, 28 lipca 2011
 • środa, 27 lipca 2011
  • Sieciaki

   Dzieci bardzo lubią komputery i internet, z którego mogą w naszej bibliotece korzystać bezpłatnie. W takie deszczowe lato jak tegoroczne, komputery cieszą się dużym zainteresowaniem.  Dzisiaj rozmawialismy o bezpieczeństwie w sieci, wykorzystany został do tego zeszyt "Poznaj bezpieczny internet" oraz strona internerowa www.sieciaki.pl.

    

    

     Zanim zasiedliśmy do komputerów rozwiązaliśmy wszystkie zadania, nasza siecio-misja dobiegła końca i staliśmy się prawdziwymi Sieciakami!

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Sieciaki”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 27 lipca 2011 14:16
  • NOWOŚCI

    

   Drodzy Rodzice! Polecamy do przeczytania swoim dzieciom (wiek 4+) książeczkę napisaną przez Roksanę Jędrzejewską-Wróbel "Rozmowy ze świnką Halinką"

   Świnka Halinka to  pluszak, z którym mały Filipek się nie rozstaje. Halinka to nie jakaś tam zwykła maskotka! Halinka jest z Filipem od zawsze. Rodzice nigdy nie mają czasu więc z Halinką można rozmawiać na wszystkie poważne i mniej poważne tematy... Halinka ma pełne humoru spojrzenie na codzienne sprawy małego chłopca i zawsze potrafi pokazać maluchowi zabawne strony każdej sytuacji oraz otrzeć łzy jak zajdzie potrzeba. Bo świnka Halinka patrzy na świat przez różowe okulary.
    
   Inne książki tej autorki znajdujące się w naszych zbiorach:
   • Elementarz demokracji : jak to działa
   • Florka : listy do babci
   • Florka : listy do Józefiny
   • Florka : z pamiętnika ryjówki
   • Królewna
   • Gębolud
   • Maleńkie królestwo królewny Aurelki
   • Kamienica
   • Sznurkowa historia

   Wszystkie te książki gorąco polecamy:)

   Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, autorka Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i kropka” 2009. Napisała ponad dwadzieścia książek dla najmłodszych, które otrzymały wiele nagród i wyróżnień, między innymi nagrodę „BESTSELLER-ka”, a także trafiły na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz na Złotą Listę Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Współpracuje z redakcją dziecięcą Polskiego Radia jako autorka słuchowisk. Dla TVP1 pisała scenariusze i teksty piosenek do dobranocki „Babcia Róża i Gryzelka”. Jej bajki i opowiadania ukazują się w Świerszczyku (wcześniej także w Misiu). W 2007 r. otrzymała medal „Zasłużeni dla kultury – Gloria Artis”.

   Pochwalimy się, że Pani Roksana gościła w naszej bibliotece w 2008 roku w ramach działającego u nas Dyskusyjnego Klubu Książki.

   

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 27 lipca 2011 12:13
 • wtorek, 26 lipca 2011
 • poniedziałek, 25 lipca 2011
  • Musisz to przeczytać

    

    

   Zapraszamy do udziału w akcji

    MUSISZ TO PRZECZYTAĆ!

    

    

    Każdy ma swoją ulubioną, najlepszą i najbardziej pasjonującą książkę. Podzielcie się swoimi wrażeniami i polecajcie te pozycje innym czytelnikom naszej biblioteki. My wszystko spiszemy i umieścimy na blogu. Jeżeli potrzebujecie na zastanowienie się chwili spokoju napiszcie parę zdań w domu i przyślijcie na nasz adres: filia7@mbp.tychy.pl lub po prostu przynieście do nas.

   Oto pierwsze polecane książki

                Musisz to przeczytać 

    

              

    

    Ola poleca wam serię książek F. Simon "Koszmarny Karolek"  Bardzo lubi przygody   Karolka, który jak mówi "ma mamę, tatę i brata Damianka, który jest strasznym lizusem. Karolek, chodzi do szkoły, ma kolegów i przyjaciól np. Wandę, nie bardzo ją lubi ale i tak się z nią bawi"  

   Polecamy wspólnie z Olą :) 

    Musisz to przeczytać 

   Dominika zachęca was do przeczytania książki Andrzeja Maleszki "Magiczne drzewo" - "Książka ta opowiada o różnych rzeczach zrobionych z magicznego drzewa. Polecam ją wszystkim miłośnikom książek fantastyczno-przygodowych"

    

   To świetna książka, koniecznie ją przeczytajcie :)

    

   Musisz to przeczytać    

    Dominika ma dwie ulubione książki: "Cherub Rekrut" R. Muchamore i "Harry Potter i więzień Azkabanu" J.K. Rowling. Obie poleca ponieważ lubi książki "fantastyczne z dreszczykiem emocji"

   Wszyscy lubiący książki fantastyczne powinni obie książki przeczytać :)

   Musisz to przeczytać 

    

    Klaudia bardzo lubi serię książek o Harrym Potterze napisaną przez J.K. Rowling - "Lubię wszystkie książki z tej serii ponieważ w każdej jest coś niezwykłego i magicznego a Harry i jego przyjaciele przeżywają niezwykłe przygody"

   Kto jeszcze nie czytał tych książek koniecznie musi to nadrobić :)

   Musisz to przeczytać

    

   Martyna uwielbia książkę Astrid Lindgren "Dzieci  z Bullerbyn" - "Akcja książki rozgrywa się w Bullerbyn czyli po polsku w Hałaskowie. Szóstka przyjaciół bawi się, chodzi razem do szkoły i przeżywa wiele wesołych przygód o których trudno zapomnieć. Książkę czyta się całkiem szybko chociaż jest dość gruba ale i tak każdy czytelnik przeżyje wiele wrażeń, których pewnie nie zapomni"

   Martyna ma rację, tej książki nie da się zapomnieć:)

    

   Musisz to przeczytać

    

   Kasia lubi książki fantastyczne, poleca nam serię Century napisaną przez  Pierdomenico Baccalario - "Cenię te książki za odmienną tematykę, ciekawą fabułę i interesującą, wartką akcję. Z pewnością spodobają się fanom Harrego Pottera czy innych fantastycznych tytułów. Książki te opowiadają o przygodach czwórki przyjaciół, których łączy nie tylko data urodzenia lecz także nadprzyrodzone umiejętności. Nasza biblioteka dysponuje całą serią"

   Musiasz to przeczytać

    

   Natalia lubi czytać ksiązki o różnej tematyce i poleca nam wam kilka tytułów:

    " POLECAM KSIĄŻKI Z SERII "ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA" Lucy Maud Mondgomer. Czytałam tę książkę chyba z 5razy jest ona przecudna, ma doskonały klimat, który lubię.
   Lubię ją za to, że jest właśnie w moim stylu i klimacie, są także inne książki(dalsze części) o dalsze części pytajcie personel naszej biblioteki"

   "Zachęcam do czytania książek z serii "Mikołajek", które napisał Rene Gościnny. Są one bardzo fajne i z humorkiem. Lubię te książki, ponieważ uwielbiam książki śmieszne i takie, które nie są nudne a ta właśnie jest MEGA ŚMIESZNA i wcale nie jest NUDNA. Polecam serdecznie !"

   "Polecam książkę pt "Wiki i spółka" Małgorzaty Budzyńskiej, bardzo mi się ona podobała, ponieważ jest bardzo przygodowa i podróżnicza.
   Lubię ją za to, że ma w sobie coś ciekawego i fajnego a to właśnie lubię"

   Dziękujemy Natalii za polecenie aż trzech książek :)   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 25 lipca 2011 15:45
  • Przedpołudnie z Emilem

             

   Prognozy meteorologów nie sprawdzają się, w dalszym ciągu lipiec straszy nas zimnem i deszczem. Nie ma szans na zabawy w wodzie czy na plaży a siąpiący deszczyk odstrasza nawet od spacerów. W takie dni zapraszamy do biblioteki! Dzisiaj sięgneliśmy po klasykę. Książka "Emil ze Smalandii" Astrid Lindgren bardzo się podobała, każda nowa przygoda Emila rozśmieszałą słuchaczy do łez. Następnie konkurs, co zapamiętaliśmy z czytanego tekstu? Las rąk, wszyscy chcą odpowiedzieć i otrzymać fajną zakładkę do książki.

    

    

   W deszczowe wakacje można odwiedzać bibliotekę, zawsze znajdziecie tu coś dla siebie :)

   ZAPRASZAMY

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Przedpołudnie z Emilem”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 25 lipca 2011 15:14
 • sobota, 23 lipca 2011
  • zaczytane lato

   Meteorolodzy obiecują poprawę pogody! Miejmy nadzieję, że nareszcie zza chmur wyjdzie słońce, temperatura wzrośnie do 30 stopni i będziemy mogli wylegiwać się na plaży z książką. Polecamy wam serię Barbary Park o Zużce D. Zołzik, zabawnej dziewczynce, która z gromadką swych przyjaciół z zerówki przeżywa szereg fascynujących przygód.  

    

   Barbara Lynne Park(ur. 21 kwietnia 1947 w Mount Holly, New Jersey) jest amerykańską autorką książek dla dzieci.

   Park jest najlepiej znana jako autorka książek o Zuźce D. Zołzik (ang. Junie B. Jones); od 1992 roku wydała ich 27, a w Polsce ukazało się 10.

    

    

    Wszystkie te książki możecie wypożyczyć w naszej bibliotece!

   ZAPRASZAMY SERDECZNIE

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   sobota, 23 lipca 2011 21:56
 • czwartek, 21 lipca 2011
 • środa, 20 lipca 2011
 • wtorek, 19 lipca 2011
 • poniedziałek, 18 lipca 2011
  • KONKURS PLASTYCZNY

    

    

    

        Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym

            MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA

        Najciekawsze prace sfotografujemy

       i udostępnimy  na blogu

   20 lipca godz. 12.30

   Czekają niespodzianki!

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 18 lipca 2011 11:42
  • 19.07.2011 - DZIEŃ CZERWONEGO KAPTURKA

    

   Czerwony Kapturek 

   To baśniowa postać, mała dziewczynka nosząca czerwone nakrycie głowy, wywodząca się z baśni ludowych, a opisana po raz pierwszy przez Charles'a Perraulta w 1697 roku w książce Bajki Babci Gąski. Postać Czerwonego Kapturka pojawiła się w niezliczonej ilości powieści, filmów, opowiadań dla dzieci czy skeczy i jest powszechnie znana w Europie. Każde dziecko, które dzisiaj i jutro przyniesie do biblioteki lub narysuje na miejscu portret tej bajkowej postaci, może liczyć na zamieszczenie pracy na naszym blogu!

   Łapcie za kredki, pogoda nie sprzyja plażowaniu

   zapraszamy więc do biblioteki!

    

    

     

    Ola i Konstancja

    

    

   a to ich rysunki 

    

   Czerwony Kapturek Pauliny

    

    rysunek Marty

    Swoje rysunki przyniosły Agnieszka, Kasia i Karolina

    

   Wszystkim serdecznie dziękujemy!

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 18 lipca 2011 11:06
 • niedziela, 17 lipca 2011
  • ZACZYTANE LATO

         

   Marcin Szczygielski "Czarny młyn"

   Grand Prix w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren

   To świetna książka, która trzyma w napięciu już od pierwszych stron. Grupa dzieciaków z wioski zapomnianej przez Boga i ludzi, pod wodzą jedenastoletniego Iwa musi sobie poradzić z koszmarem jakim jest Czarny Młyn a w nim dziwne i niewyjaśnione zjawiska. Dorośli z tej wioski (gdzie nawet nie odbierają telewizory) pogodzili się ze swym losem, żyją bez planów na przyszłość i w ciągłym strachu. Jedynie zaprzyjaźniona szóstka dzieciaków zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa i bierze na siebie odpowiedzialność za wioskę i jej mieszkańców.

   Zauważcie bardzo pasującą do treści i intrygującą okładkę autorstwa Józefa Wilkonia.

   POLECAMY

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   niedziela, 17 lipca 2011 22:50

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę