filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Wpisy

 • czwartek, 31 lipca 2014
  • dla ciekawych

    

   31 lipca 1944 roku zginął ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY, pisarz francuski,  pilot, pionier lotnictwa cywilnego, autor powieści o tematyce lotniczej,  m.in. Nocny lot, Ziemia, planeta ludzi oraz poetyckiej baśni Mały książę, należącej do arcydzieł literatury światowej.

       (ur. 29 VI 1900) 

    70. rocznica śmierci

    

    

    

    

   W roku 1943 w Nowym Jorku została opublikowana skromna objętościowo książeczka dla dzieci autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego: „Mały Książę”. Utwór, utrzymany w konwencji baśni, opowiadał o spotkaniu małego przybysza z niewielkiej asteroidy B 612 z Pilotem, który pomimo dorosłego wieku zachował dziecięcą wrażliwość. Autor przeniósł czytelnika w świat tajemniczości i nierealności, wpisując w niego głębokie refleksje, dotyczące miłości, przyjaźni, cierpienia, szczęścia, samotności i życia ludzkiego.

     Zachwycił czytelników pięknym, poetyckim stylem i urzekającą historią chłopca, który pokochał różę, lecz dopiero dzięki wędrówce po wszechświecie zrozumiał, jak wyjątkową była dla niego istotą. Opowieść, skierowana do dzieci, stała się ulubioną lekturą dorosłych i dorastających.

    

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 31 lipca 2014 18:48
  • 70-lecie Powstania Warszawskiego

    

    

   W eterze, na antenie i w sieci będzie cicho, bo Powstanie. Akcję wspierają największe stacje telewizyjne, rozgłośnie radiowe i ponad 1100 portali Internetowych.

   Na 70-lecie Powstania Warszawskiego składamy hołd tym, którzy oddali wszystko za wolność. 

   Zdjęcie: #70sekund prawdziwej ciszy we wszystkich mediach. Telewizji, radiu, portalach internetowych i social mediach. Chcemy na #70sekund wyłączyć medialnie całą Polskę. Na 70-lecie Powstania Warszawskiego składamy hołd tym, którzy oddali wszystko za wolność.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 31 lipca 2014 18:36
  • musisz to przeczytać

    

    

    

    

    

    Sebastian lubi książki przygodowe i fantastyczne. Poleca wszystkim swoim rówieśnikom sagę Gwiezdne Wojny. "Mroczne widmo", "Atak klonów" , "Zemsta"  to jego ulubione książki.

   Podobała mu się też książka Roalda Dahla Charlie i fabryka czekolady. To bardzo piękna historia małego, biednego chłopca, który po wielu perypetiach zostaje zarządcą fabryki czekolady.


    Emilka uwielbia serię książek o Koszmarnym Karolku. Lubi tego niesfornego łobuziaka i bardzo ją śmieszą opisywane w książkach przygody. Czyta też książki o zwierzętach. 

    


     Ulubione ksiązki Roksany to "O psie, który jeżdził koleją" Romana Pisarsiego, "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren oraz Klechdy domowe. 

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 31 lipca 2014 12:53
 • środa, 30 lipca 2014
  • Lipcowa środa w bibliotece

    

    

   W upalną, duszną i burzowa środę, nasza biblioteka tętni życiem!

   gify slonce

   r_gasienica_zuzia.jpg

    

    

   Odwiedziły nas przedszkolaki ze Świetkicy Św. Krzysztofa, którym przeczytaliśmy książkę o Gąsiennicy Zuzi

    

    

    

    gify slonce

   Madzia i Nicola rysują, grają w gry planszowe i czytają kolorowe książeczki. 

    gify slonce

     Roksana i Emilka robią kolorowe bransoletki a Sebasian im towarzyszy:) 

    gify slonce

    Agatka i jej mama wypożyczają książki. 

   Obie zgodziły sie opowiedzieć nam jakie książki lubią czytać najbardziej.  

   Pani Katarzyna gdy była małą dziewczynką najbardziej lubiła baśnie, szczególnie H. Ch. Andersena. Czytała też wiersze polskich poetów, Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

   Agatka bardzo lubi książki przygodowe. Jej ulubione to "Kubuś Puchatek" oraz seria o Scooby doo.

   Jak widać nasza biblioteka "nie świeci pustkami" jak to ostatni donosi prasa w pesymistycznych artykułach o stanie czytelnictwa w Polsce.

   Zapraszamy do nas codziennie!!!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 30 lipca 2014 14:00
  • nowości

    

   Baśnie i bajki na dobranoc

   Starannie wybrane baśnie nauczą dziecko odróżniać dobro od zła, a kolorowe ilustracje pobudzą wyobraźnię. Barwne postaci, fantastyczne przygody oraz niezwykłe miejsca - to wszystko znajdziecie w opowieściach Andersena, braci Grimm, Perraulta i baśniach z różnych krańców świata. Co sprawia, że całe życie wracamy do tych samych historii, a potem opowiadamy je swoim dzieciom i wnukom? Ponieważ są one wyjątkowe i magiczne - takie są właśnie najpiękniejsze baśnie.


   Rajch J. - Żegnaj Sarenko

    

   Żegnaj sarenko" to druga z przygód małego Stasia. Tym razem chłopiec poznaje nowego przyjaciela ? koziołka. Bambi został porzucony w lesie na pewną śmierć, lecz nasz bohater, który bardzo kocha wszystkie zwierzęta, zaopiekował się nim.
   Niestety i tym razem ?zło w zielonych kaloszach? brutalnie wkroczyło w jego dziecięcy
   i niewinny świat. Czy Stasiowi uda się je pokonać? Jak potoczą się dalej losy koziołka?
   Książka jest bardzo dobrze napisana, plastyczne obrazy pobudzają wyobraźnię młodego czytelnika


   Moost N. - Wszystko dobrze! Czyli o tym, jak kruk dostał swoje imię

    

    Przed małym krukiem nie lada wyzwanie! Sympatyczny urwis postanawia znaleźć najodpowiedniejsze dla siebie imię. Sprawa pozornie wydaje się prosta. Mały kruk ma wiele pomysłów: Oskar, Kraks, Tomek to jedynie początek listy ciekawych propozycji. Gdyby można było być Pawło-Darko-Tomko-Frankiem, niezdecydowany kruczek na pewno by się nie rozchorował. Sprawdźcie koniecznie, jaką niespodziankę przygotowali dla niego przyjaciele, i poznajcie najlepsze krucze imię! Bestsellerowa seria książek Nele Moost o przygodach małego kruka. Dopełnieniem humorystycznych opowiadań są barwne i szczegółowe ilustracje Annet Rudolph. Bohaterem serii jest sympatyczny mały kruk Skarpetka. Choć nie zawsze postępuje zgodnie z ogólnie przyjętymi normami, to bardzo chętnie je poznaje. Każde opowiadanie zawiera cenny morał, mały kruk m.in. uczy się, jak być najgrzeczniejszym zwierzątkiem w całym lesie, oraz poznaje wartość przyjaźni. Książki o małym kruku cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Opowiadania, przetłumaczone na wiele języków, zdobyły już rzeszę fanów.


   Nilsson M. - Tsatsiki i miłość

    

   Czwarta z pięciu książek o Tsatsikim – przetłumaczonych na kilkanaście języków i wielokrotnie nagradzanych, m.in. przez szwedzkie Jury Dziecięce. W Polsce seria otrzymała wyróżnienie Komitetu Ochrony Praw Dziecka w konkurskie Świat Przyjazny Dziecku.

   W wakacje przed czwartą klasą Tsatsiki po raz drugi jedzie do Grecji odwiedzić swojego tatę. Na szczęście do Agios Ammos przyjechała też Elena, bo kiedy umiera dziadek Dimitris, zwariowana kuzynka wymyśla tyle szalonych zabaw, że Tsatsiki zapomina, że powinien być smutny.

    


    Bergen L. - Zośka Życzliwa

    

    

    

   Miłość wisi w powietrzu! Jakie imię w tej sytuacji będzie najlepsze dla Zosi? Oczywiście – Zośka Życzliwa! Zwłaszcza, że udało się jej znaleźć idealnego partnera dla swojej nauczycielki, pani Muchy – albo tak przynajmniej myśli. I tylko czeka, aż między nimi zaiskrzy!
    

    


    

   Zapraszamy do odwiedzania biblioteki również w czasie wakacji:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 30 lipca 2014 10:52
 • wtorek, 29 lipca 2014
 • poniedziałek, 28 lipca 2014
  • zaczytane wakacje

    

   Wyobrażacie sobie wakacje bez książki? 

    

   Zdjęcie: mal. Charlie Mackesy, Summer reading

    Charlie Mackesy "Czytanie latem" 

   Ciekawe co czyta dziewczyna z obrazu?

   

   048.gif 

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 28 lipca 2014 19:20
  • nasi czytelnicy

   Coraz mniej osób odwiedza biblioteki. A w co szóstym domu nie ma ani jednej  książki - alarmuje "Rzeczpospolita". 

   Zaledwie 6,4 mln Polaków w ubiegłym roku wypożyczyło przynajmniej jedną książkę.  To o 100 tys. mniej niż w 2012 r. - wynika z najnowszego raportu GUS o instytucjach kultury w  2013 r. Niemal 40 proc. czytelników to uczniowie, ale oni też coraz rzadziej  zaglądają do bibliotek.

           Spadająca liczba czytelników to z jednej  strony skutek tego, że Polacy mało czytają. "Większość rodaków woli włączyć  telewizor, niż sięgnąć po książkę" - komentuje prof. Janusz Czapiński, psycholog  społeczny.

           Brak zainteresowania bibliotekami powoduje, że co  roku samorządowcy decydują się na zamknięcie kolejnych świecących pustkami  placówek. W 2013 r. wszystkich było 8112. Rok wcześniej 8182, a w 2011 r. -  8290. Ubywa zwłaszcza punktów bibliotecznych do niedawna funkcjonujących w  małych miastach i na wsi.

       My na brak czytelników nie narzekamy:) Codziennie zapisujemy nowych i to coraz młodszych!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 28 lipca 2014 19:08
  • 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

    

    70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

   Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00, na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. W dniu wybuchu powstania SS-Reichsführer Heinrich Himmler, powołując się na dyspozycję Hitlera, wydał rozkaz zniszczenia miasta i wyniszczenia ludności cywilnej Warszawy. Trwało 63 dni.

   Symbol Polski Walczącej

   Znak Polski Walczącej, Godzina W i zdobyty po ciężkich walkach gmach PAST-y - to najważniejsze symbole powstańczej Warszawy. Symbolem, ale także - jak zwracają historycy - mitem jest postać Małego Powstańca, ponieważ dzieci nie mogły brać udziału w walkach.


   Symbol Polski Walczącej po raz pierwszy pojawił się na ulicach Warszawy w 1942 r. po tym jak Komenda Główna AK rozstrzygnęła konkurs na znak, który miał zachęcać Polaków do oporu przeciwko okupantom niemieckim. Autorką zwycięskiego projektu była najprawdopodobniej harcerka Anna Smoleńska, która studiowała historię sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.

   Inne symbole powstania to litera "W" będąca kryptonimem godziny wybuchu powstania 1 sierpnia o godz. 17. - Literka "W", czyli walka, ale także Warszawa i wolność. Ten symbol jest mniej znany niż powstańcza kotwica, ale jest nie mniej ważny. Upowszechnił się dopiero po wojnie, a zwłaszcza w ostatnich latach.

   W trakcie powstańczych walk do rangi symbolu urósł gmach PAST-y, który udało się powstańcom zdobyć 20 sierpnia 1944 r. - To było największe zwycięstwo powstańców. Już od 1 sierpnia próbowali oni zdobyć ten wysoki gmach stojący w centrum Warszawy. Był silnie obsadzony przez Niemców, którzy stamtąd prowadzili ostrzał stanowisk powstańczych. PAST-a była takim punktem, który należało zdobyć.

   Pomnik Małego Powstańca to kolejny symbol powstania, ale także pewien mit. Monument przedstawia kilkuletniego chłopca w spadającym mu na oczy hełmie niemieckim, a także z bronią w ręku. Tymczasem przed wybuchem powstania warszawskiego przyjęto, że młodzież do 18 roku życia nie będzie brać udziału w walce. 

   Dzieciom nie pozwalano walczyć, nawet nie pozwalano zbliżać się do barykad. Poza tym brakowało broni dla doświadczonych żołnierzy, więc tym bardziej tej broni nie dawano dzieciom. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 28 lipca 2014 12:35
  • Letni Ogród Teatralny

   Polecamy :)


    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 28 lipca 2014 11:21
 • czwartek, 24 lipca 2014
  • O wojnie dzieciom

    

   Z okazji 75-lecia wybuchu II wojny światowej i 70-lecia Powstania Warszawskiego przedstawiamy Państwu książki napisane specjalnie dla dzieci i młodzieży, które opisują te wydarzenia. Niezwykle istotne jest by młode pokolenie znało naszą piękną, ale zarazem trudną i bolesną historię. Książki te w ciekawy sposób opisują owe czasy, są również barwnie ilustrowane, co na pewno przybliży dokładniej czytelnikom tematykę wojenną.

    Książki do wypożyczenia  (propozycja w wyborze):

          M. Białoszewski „Pamiętnik z Powstani warszawskiego

    

   Zapis doświadczeń człowieka nie zaangażowanego bezpośrednio w zmagania wojenne, przeżywającego dni powstania wśród ludności cywilnej. Jest to relacja z powszedniej egzystencji piwnicznej, ze świata schronów, podwórek, ukrytych przejść i kanałów, z codziennej krzątaniny wokół zaspokajania elementarnych potrzeb życiowych w atmosferze ciągłego zagrożenia i lęku.

    

        R. Jędrzejewska-Wróbel „Halicz” 

    

    

   Książeczka dla dziesięcio - trzynastolatków o Powstaniu Warszawskim. Opowiada o losach Henryka Kończykowskiego ps. "Halicz". Prezentuje również archiwalne zdjęcia i dokumenty oraz mapę powstańczej Warszawy.

    

     

    

    

       R. Korbal „Powstanie Warszawskie”

   Powstanie Warszawskie

    

    

   Pięknie wydana i przystępnie napisana książeczka przybliżająca młodym czytelnikom historię Powstania Warszawskiego. Ukazała się w serii „Tego nie ma w podręczniku” i w niezwykle dokładny sposób opisuje te wyjątkowe i zarazem trudne wydarzenia.

     

    

    

       P.Pleskot „Wojenna katastrofa 1939-1945” 

   Wojenna katastrofa 1939 1945

   Tytuł skierowany jest do dzieci w wieku 7 – 10 lat w związku ze zbliżającą się 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej przypadająca na 1 września 2009 r. „Wojenna katastrofa” przeznaczona jest dla dzieci, które jeszcze nie uczyły się w szkole historii, pomyślana tak, aby zainteresować młodego  czytelnika dziejami ojczystymi. Historia opowiedziana przez jednego z jej uczestników Janka Rodowicza "Anodę". W formie ramek wyróżnione są ważne i trudne zagadnienia oraz pojęcia (Polska Walcząca, holokaust, terror,  etc.) - wytłumaczone prostym językiem, zrozumiałym dla dzieci. Bogato ilustrowana, z dodatkiem archiwalnych zdjęć z tamtego okresu. 

     Sz. Sławiński „ Mały Powstaniec”

   Mały powstaniec - Sławiński Szymon 

    Mały Powstaniec" to pierwsze książeczka dla dzieci o Powstaniu Warszawskim. W przystępny dla siedmio - dziesięciolatka sposób opowiada o losach Tymoteusza Duchowskiego i innych harcerzy z plutonu 227. Wyjaśnia podstawowe pojęcia związane z tamtymi wydarzeniami, przedstawia liczne zdjęcia i archiwalne dokumenty.

     

       I. Szabo „Atlas II wojny światowej: operacje, uzbrojenie, technika”

   Okładka książki Atlas II wojny światowej

   Jak Adolf Hitler doszedł do władzy? Na czym polegał cud Dunkierki? Jak kilku żołnierzy na motorach mogło zdobywać całe miasta? Czym były „ wilcze stada”? Odpowiedzi na powyższe i wiele innych pytań można znaleźć w Atlasie II wojny światowej. Zawarte w książce mapy, komputerowe ilustracje oraz rysunki pomagają przenieść się w tamte czasy i dowiedzieć się, jak wyglądały najważniejsze wydarzenia II wojny światowej i jakich używano podczas nich technologii. 

      J. i J. Szarkowie „Bohaterowie drugiej wojny światowej”

   Bohaterowie drugiej wojny światowej

   Autorzy przedstawiają najmłodszym najważniejsze epizody II wojny światowej z udziałem Polaków. Poznajemy bohaterskiego obrońcę Wizny kpt. Władysława Raginisa, pasjonujemy się niezwykłą podwodną wędrówką okrętu "Orzeł" z Gdyni do Anglii. Dzięki autorom ciekawych tekstów i kolorowych ilustracji trafiamy do Tobruku i Monte Cassino, dowiemy się kim byli i co zrobili niezwykłego Jurek Widejko, Rudy, Alek i Zośka

         R. Szuchta „Holokaust: zrozumieć dlaczego”

    

   Holokaust. Zrozumieć dlaczego. Książka bardzo pomocna przy nauczaniu o antyjudaizmie, antysemityzmie i holocauście. Przede wszystkim dogłębna analiza kilkusetletnich trudnych dziejów narodu żydowskiego (od starożytności po czasy współczesne, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej) oraz bogatych tradycji i obyczajów, które, podobnie jak w przypadku innych narodów, przyczyniły się do ukształtowania się kultury nowożytnej Europy. Stara się odpowiedzieć na pytanie, co oznacza "bycie Żydem" i jakie zagrożenia, bądź obciążenia może ten fakt nieść za sobą.

       Seria „Wojny dorosłych – historie dzieci”

    

    

   Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwo Literatura wydały wspólnie niezwykłą serię książek „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Dzieci opowiadają w nich swoje trudne historie z czasów wojny

     

   Zapraszamy do biblioteki!

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 24 lipca 2014 13:33
 • środa, 23 lipca 2014
  • Mała wróżka Amelka

    

    Przedszkolakom ze Świetlicy Świ. Krzysztofa przeczytaliśmy dzisiaj książkę Mała wróżka Amelka. Paskudna wróżyczka.

   Mała wróżka Amelka. Paskudna wróżyczka

   Kolejny tomik z bestsellerowej serii o przygodach Małej wróżki Amelki. W tej części Amelka nie czuje się dobrze. Musi zostać w łóżku i pić przez kilka dni magiczne miksturki. Na szczęście ma wielu sprawdzonych przyjaciół, którzy.... A zresztą poczytajcie sami!

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 23 lipca 2014 15:04
 • wtorek, 22 lipca 2014
  • Pirackie skarby

    

    

    

   Dzisiaj dzieci zgromadzone w bibliotece  poszukiwały skarbu!

   Książka Marcina Przewoźniaka MALI PIRACI stała się inspiracją do zabawy w poszukiwanie ukrytego skarbu. Aby otworzyć kufer ze skarbem należało zdobyć 25 kłódek! Pirat i skarb

   Kłódki otrzymywały drużyny za rozwiązywanie zagadek, rebusów i krzyżówek.

   Po zgromadzeniu wszystkich kłódek, otwarliśmy kufer ze skarbami :)

    

    

    

    004.gif

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 22 lipca 2014 15:19
 • poniedziałek, 21 lipca 2014
 • niedziela, 20 lipca 2014
 • sobota, 19 lipca 2014
  • dla ciekawych

    

   19 lipca 1934 roku urodził się JANUSZ CHRISTA, rysownik, scenarzysta, autor  cyklu popularnych komiksów dla młodzieży, m.in. o przygodach Kajka  i Kokosza Wielki turniej, Szkoła latania, Festiwal czarownic, W krainie borostworów.

     (zm. 15 XI 2008)

   80. rocznica urodzin

                    

                                         


    

    

    Komiksy o najsłynniejszych słowiańskich wojach!
   Dzielny i rozważny Kajko oraz samolubny Koko rozbawią czytelników swymi przygodami. Będą bronić Mirmiłowa przed atakami niecnych zbójcerzy, przeżyją całą masę przezabawnych perypetii. Komiks autorstwa klasyka polskiego komiksu, Janusza Christy, to arcydzieło, które powinni przeczytać wszyscy – przygody i humor tej serii rozbawią zarówno młodych, jak i dorosłych czytelników. Cykl o Kajku i Kokoszu powstawał w latach 70. i 80.

   

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   sobota, 19 lipca 2014 22:27
 • piątek, 18 lipca 2014
  • Wizyta w świecie baśni

   Jeśli chcemy, aby nasze dzieci zakochały się w świecie książek, warto od czasu do czasu zafundować im atrakcję, która sprawi, że poczują się, jakby na chwilę przeniosły się do krainy wyobraźni. Zamiast kolejnego parku rozrywki można zabrać je do miejsca, w którym odtwarzane są budowle i charakterystyczne miejsca znane z baśni i książek dla dzieci. Zorganizowanie takiego wyjazdu wymaga może więcej zachodu niż wizyta w najbliższym Legolandzie, ale za to wizyta w takim baśniowym miejscu na pewno zostanie na długo w pamięci i naszej i dziecka. Oto kilka takich miejsc:

   Astrid Lindgren Värld (Świat Astrid Lindgren) – Vimmerby, Szwecja

   Park tematyczny poświęcony książkom Astrid Lindgren. Urządzony w szwedzkim stylu – z umiarem, drewnianymi placami zabaw, z mnóstwem przestrzeni. Można w nim na przykład zobaczyć Willę Śmiesznotkę, zamieszkaną przez Pippi

   Trzy zagrody składające się na wioskę Bullerbyn

   Storybook Forest, Idlewild Park, Pennsylvania, USA

   Zapewne nikt nie pojedzie do Stanów specjalnie po to, by odwiedzić to miejsce, jednak będąc w tamtych rejonach warto o nim pamiętać. W parku tym zobaczyć można 33 sceny lub miejsca znane z książek dla dzieci i z baśni.

   Już sama brama wygląda bardzo zachęcająco

   Przy studni życzeń można na przykład spotkać Czerwonego Kapturka

   Megapark, Grudziądz, Polska

   Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby zapewnić dziecku bajkowe atrakcje. W Megaparku w Grudziądzu otwarto nową atrakcję - Krainę Bajek, Baśni i Legend. Można tam zapoznać się z polskimi legendami, takimi jak opowieść o Warsie i Sawie, legenda o królu Popielu albo historia Smoka Wawelskiego. Natknąć się można na postaci znane z bajek i baśni.

   Ogród Bajek, Międzygórze, Polska

   Do krainy baśni można wybrać się także podczas wakacji w Kotlinie Kłodzkiej. W Międzygórzu znajduje się Ogród Bajek, założony po I wojnie światowej. W malowniczym lesie natknąć się tu można na rzeźby i budowle przedstawiające postaci z bajek. Ogród nie jest może tak nowoczesny i atrakcyjny jak większe i nowsze miejsca tego typu, ale nie brakuje mu staroświeckiego uroku.

   Märchenwald (Baśniowy las), Wolfratshausen, Niemcy

   Dość blisko, u naszych zachodnich sąsiadów, można  zwiedzić kolejny bajeczny park inspirowany literaturą. Wędrując szlakiem przez park można zobaczyć miejsca i postaci z dwudziestu znanych bajek, takich jak „Stoliczku nakryj się”, „Alibaba i 40 rozbójników”, „Kopciuszek, „Jaś i Małgosia”, „Królewna Śnieżka” i „Śpiąca Królewna”. Można tu też znaleźć magiczne drzewo, które rusza się i mówi! 

    Muumimaailma (Świat Muminków), Naantali, Finlandia

   Nie sposób nie wspomnieć o miejscu, do której powinien pojechać każdy wielbiciel sympatycznych trolli. Główną atrakcją jest dom Muminków – piękna budowla w kolorze jagodowym.

   Odwiedzicie?

   

    

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 18 lipca 2014 23:17
  • NOWOŚCI

   Rinker S.D. - Snów kolorowych, placu budowy

   Okładka książki Snów kolorowych, placu budowy

   Książeczka na dobranoc, którą pokochały dzieci na całym świecie! Ogromne maszyny z placu budowy przez cały dzień woziły, podnosiły, mieszały i przerzucały. Okropnie się zmęczyły… A przecież nawet najwięksi twardziele mają ochotę zgasić wieczorem światła i wyłączyć silnik. Dźwig zasypia z pluszowym misiem, wywrotka pochrapuje, betoniarka przykrywa się kołderką… Ta niezwykła kołysanka utuli do snu...

    

    


    

   Frączek A. - Wiersze łaciate i jeden w kratę

    

   Wiersze łaciate i jeden w kratę - Frączek Agnieszka

   Najnowsza ksiazka Agnieszki Frączek. Czytelnicy znajdą w niej wiersze o krowach i krówkach, ale także o łatach (i ich doczepianiu) oraz muchach w nosie. Jak to zwykle u Agnieszki Frączek – w wierszach jest mnóstwo zabaw językiem, zaskoczenia i poczucia humoru. Autorce kroku dotrzymuje ilustratorka – Jola Richter-Magnuszewska, która sama świetnie się bawi – kolorem, kolażem, podpatrywaniem wielkich zwierzaków i nadawaniem im bardzo ludzkich póz i min. Warto podkreślić, że wiersze znakomicie nadają się do samodzielnego czytania. Sprawdzą się także jako teksty do recytacji.

    
   Kwietniewska-Talarczyk M. - Groszek, mały cudotwórca
    
   Groszek, mały cudotwórca
    
   Pewnego razu, kiedy Zuzia wraca ze szkoły, ulega wypadkowi. Od tego czasu jest smutna, zamyślona i często płacze. Niespodziewanie na balkonie u dziewczynek pojawia się mały, bezdomny kociak. Ciągle do tej pory smutna Zuzia, znowu zaczyna się uśmiechać. Czy mały Groszek okaże się cudotwórcą i uleczy Zuzię ze smutku? Jak zareaguje mama na wiadomość, że na nich na balkonie mieszka bezdomny kot?
    

   Zapraszamy do czytania! 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 18 lipca 2014 10:42
 • czwartek, 17 lipca 2014
  • nasi czytelnicy

    beren112px8

    

    Mimo pięknej, upalnej pogody w naszej bibliotece jak w ulu, pełno czytelników i to w różnym wieku! Widać, że nasi czytelnicy nie wyobrażają sobie wakacji bez książek:)

   Pierwszy raz w swoim życiu pojawił się u nas sześciotygodniowy Franuś♥ Jego starsze rodzeństwo to nasi stali czytelnicy, nadszedł więc czas pokazać bibliotekę bratu!

   Witamy Franka w naszych progach i mamy nadzieję, że wyrośnie z niego fajny czytelnik:) 

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 lipca 2014 09:30
  • czytamy dzieciom

     

     Przedszkolaki ze Świetlicy Środowiskowej Św. Krzysztofa odwiedzają bibliotekę bez względu na pogodę, nawet w taki upał jak dzisiaj!

   Przeczytaliśmy piękną, rozkładaną książeczkę A.Weinhold Las.  

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 lipca 2014 09:21
 • środa, 16 lipca 2014
  • dzień z bajkami Charles’a Perraulta

    

    

   19 LIPCA DZIEŃ CZERWONEGO KAPTURKA

   Czerwony Kapturek to baśniowa postać, mała dziewczynka nosząca czerwone nakrycie głowy, wywodząca się z baśni ludowych, a opisana po raz pierwszy przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce Bajki Babci Gąski.

   My przyłączyliśmy się do świętowania już we wtorek, organizując dzień z bajkami Charles’a Perraulta. Oj, nie są to bajki do czytania przed snem, niektóre z nich to prawie horrory! Tak naprawdę, to wszyscy lubimy się bać, dzieciom więc najbardziej podobała się straszna bajka o Sinobrodym! 

    

    

    

    

    

    Przed biblioteką można obejrzeć piękne ilustracje do czytanych bajek:)

   Chętni mogli sobie pomalować buzie albo zrobić tatuaż!

    

    


    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 16 lipca 2014 21:27
 • wtorek, 15 lipca 2014
  • dla ciekawych

    Popularni i kochani przez dzieci pisarze: Martin Widmark, autor bestsellerowej serii ,,Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" oraz Wojciech Widłak, twórca ,,Pana Kuleczki" i ,,Wesołego Ryjka" napiszą wspólnie książkę. 

   Autorzy spotkali się w Rabce podczas festiwalu literatury dla dzieci i tu napisali wspólny początek. Teraz każdy pojedzie do swojego domu i dopisze ciąg dalszy historii. W ten sposób powstaną dwie opowieści, które wydawnictwo ,,Zakamarki" wyda w formie jednej książki. Mamy nadzieję, że ta sama książka ukaże się również  po szwedzku - dla szwedzkich dzieci. 

   Do współpracy zaproszeni zostali także najmłodsi. Napisany w Rabce początek książki zostanie w środę, 16 lipca opublikowany, wraz z regulaminem ogłoszonego konkursu,  na stronach internetowych www.zakamarki.pl i www.rabkafestival.pl. Młodzi czytelnicy (6-9 lat) będą mogli  samodzielne dokończyć opowieść. Główną nagrodą będzie wyjazd do muzeum literatury dla dzieci w Junibacken, gdzie miedzy innymi można zobaczyć wystawę o ,,Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai". 

   Widłak i Widmark

    

    więcej na stronie:

   http://www.qlturka.pl/aktualnosci,brak,martin_widmark_i_wojciech_widlak_napisza_wspolnie_ksiazke,24726.html              

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 15 lipca 2014 18:24
  • o nas

     

    W dzisiejszym Tygodniku Miejskim Twoje Tychy ukazała się informacja o organizowanych przez nas imprezach podczas tegorocznych wakacji :)

     


   Zapraszamy na KULTURALNE WAKACJE w naszej bibliotece :) 

   

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 15 lipca 2014 10:37

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę