filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Wpisy

 • piątek, 31 sierpnia 2012
 • czwartek, 30 sierpnia 2012
  • wyprawa do Panamy

    

   Wakacje mięły jak z bicza strzelił, najwyższy czas na szkołę! Już w najbliższy poniedziałek rozpoczęcie roku szkolnego i 10 miesięcy oczekiwania na kolejne wakacje.

   U nas dzisiaj odbyło się ostatnie wakacyjne spotkanie:)

    Razem z Misiem i Tygryskiem z książki Janoscha udaliśmy się na poszukiwanie cudownej, pachnącej bananami Panamy.

    

     Miś i Tygrysek są przyjaciółmi. I niczego się nie boją, bo razem są silni - jak niedźwiedź i jak tygrys. Żyją sobie miło w przytulnym domku nad rzeczką. Pewnego dnia jednak wyruszają na poszukiwanie Panamy, kraju ich marzeń. Po drodze przeżywają wiele fantastycznych przygód. Ale gdzie leży Panama? Stary Lis, Krowa i Myszka nigdy o niej nie słyszeli; dopiero Wrona daje przyjaciołom wskazówkę, gdzie jej szukać. Panama okazuje się tak piękna jak się spodziewali! 

    

    

    Wykonanie mapy cudownej Panamy zajęło mnóstwo czasu i energii:)

   To było ostatnie spotkanie. Czas do szkoły! 

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 30 sierpnia 2012 21:50
  • Maluszkowo

    Maluszkowo to przedszkole, z którym współpracujemy od dwóch lat. Co poniedziałek jedna z nas maszerowała z książkami pod pachą przez park  do naszych ulubionych przedszkolaków aby spędzić z nimi czas. Przeczytaliśmy wspólnie chyba z tonę książek, zawsze potem jeszcze długo rozmawialiśmy o tym co czytaliśmy... Bardzo często też odbiegaliśmy od tematu:) Dzisiaj odwiedziłam Maluszkowo o nietypowej godzinie, bo o 17:00. Tym razem spotkałam się z rodzicami! Przyznaje, że słuchali bardzo uważnie a ja mam nadzieję, że po  dzisiejszej "prelekcji" wszystkie dzieciaki z Maluszkowa zostaną już wkrótce czytelnikami naszej biblioteki.

    Oczywiście jesteśmy już umówieni na czytanie w przyszłym tygodniu:) 

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 30 sierpnia 2012 19:59
 • środa, 29 sierpnia 2012
  • ostatnie dni wakacji

    

   Ostatni tydzień wakacji... Już za kilka dni dzieciaki pomaszerują dziarsko do szkoły wypoczęte i uśmiechnięte.

   My korzystając z pięknej pogody organizujemy zabawy na świeżym powietrzu:)

    

     Odbył się konkurs rysowania kredą na chodniku przed biblioteką. Dzieci bardzo się starały, wszyscy pięknie narysowali bohaterów swoich ulubionych książek. 

    Gify, linie

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 29 sierpnia 2012 21:47
  • kasztan na wagę złota

   Autumn graphics

    

   Już 5 lat zbieramy kasztany i żołędzie! We wrześniu i październiku przynoszą je do nas nasi czytelnicy a następnie zabierają leśnicy z Leśnictwa Świerczyniec aby dokarmiać nimi leśną zwierzynę.

   W latach 2007 i 2008 zebraliśmy po dwie tony kasztanów i żołedzi ! Następne lata były gorsze ze względu na chorobę kasztanowców i złe warunki atmosferyczne. Mamy nadzieję, że w tym roku pobijemy rekord ponieważ znawcy twierdzą, że kasztanów będzie dużo.

   W nagrodę za wysiłek  dzieciaki mogą w bibliotece spotkać się z leśnikami, weterynarzami, opiekunami zwierząt w schroniskach i posłuchać czytanych przez nich książek o przyrodzie.

   Już teraz zapraszamy wszystkich do udziału w akcji! Warto!

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 29 sierpnia 2012 10:19
  • zakończenie wakacji

    

   Zapraszamy w czwartek o godz. 11:00

    na zakończenie wakacji.

   Obiecujemy świetną zabawę i wiele niespodzianek!

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 29 sierpnia 2012 10:12
 • wtorek, 28 sierpnia 2012
 • poniedziałek, 27 sierpnia 2012
  • Klub Motyli Książkowych

    

    

   Zapraszamy wszystkich chętnych (dzieci w wieku przedszkolnym wraz z rodzicami) na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Motyli Książkowych.

   Mamy nadzieję, że pojawią się nie tylko ci , którzy chodzili w ubiegłym roku, ale również zupełnie nowe dzieci!

   Pierwsze spotkanie 6 września o godz. 16:30

   Przeczytamy ciekawą książeczkę a następnie wspólnie się pobawimy.

   Zapraszamy!

   gify motyle 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 27 sierpnia 2012 18:26
  • nowości

    

   John Mattews - Piraci: galeria łotrów

   To niezwykła książka pozwalająca czytelnikowi wkroczyć w owiany legendą świat morskich rabusiów. W "Galerii łotrów" znaleźć można informacje o najbardziej krwiożerczych korsarzach, którzy przemierzali oceany w poszukiwaniu przygód i nieopisanych bogactw. Opisano tu losy Henry’ego Morgana, awanturnika tak okrutnego, że jak wieść niesie, morze upomniało się o jego grób, nieustraszonego badacza i podróżnika Williama Dampiera, Edwarda Teacha, zwanego Czarnobrodym, który przerażał nawet swoich podkomendnych, Charlotty de Berry, która w przebraniu mężczyzny wzięła udział w sześciu bitwach oraz wyczyny wielu innych rzezimieszków, mężczyzn i kobiet żyjących z piractwa. Książki w efektowny sposób odtwarzają prawdziwe dokumenty i przedmioty związane z pirackim rzemiosłem: afisz rekrutacyjny, list kaperski, mapę wskazującą miejsce ukrycia skarbów, list gończy, talię kart, relacje naocznych świadków.


   Mariusz Niemycki - Ktoś bardzo podejrzany 

   Ktoś bardzo podejrzany - Mariusz Niemycki, Agnieszka Semaniszyn- 

   Trzecia część perypetii piątki sympatycznych dzieciaków. Żeby przerwać dojmującą nudę, Patryk wzywa wszystkich na naradę. I od razu coś się zaczyna dziać. W Bukowej Górze zjawia się tajemniczy Niemiec i jest niezwykle zainteresowany starą kuźnią. Puszysta Sabunia nie poznaje Basi i Maćka, z czego wynikają nieoczekiwane wypadki. Wiele zamieszania wprowadza też bursztynowe serduszko, a kiedy Jędrek Siajniaguła okazuje się kimś zupełnie innym, wszyscy mają dość... 


    

   Ewa Mleczko, Andrzej Mleczko - Smoczek Marian z Drakosławic

   Smoczek Marian z Drakosławic

   Wyjątkowy debiut Andrzeja Mleczko i jego córki Ewy. On - po raz pierwszy rysuje dla dzieci! Ona - po raz pierwszy pisze bajki.

   Poznajcie niezwykłe przygody Smoczka Mariana z Drakosławic, któremu towarzyszy jego rodzina i przyjaciele - mama Smoczyca Izabela i tata Smok Roman, jaszczurka Lucynka, krokodyl Wiesiek, żółw o imieniu Szybki Dżony i malutki pająk. Wszyscy razem zabierają czytelników w kolorową, pełną niespodzianek podróż i uczą, jakie znaczenie ma wiele słów, jak ważna jest dbałość o otaczający nas świat, co jest naprawdę ważne w życiu oraz czym jest prawdziwa przyjaźń i miłość.


   Renata Piątkowska - Mądra głowa zna przysłowia

    Mądra głowa zna przysłowia - Renata Piątkowska

   Wesołe opowiadania o sytuacjach z życia wziętych, które można zilustrować przysłowiem lub związkiem frazeologicznym o przenośnym znaczeniu. Dużo dobrej zabawy, a przy okazji sporo wiedzy!
   Czy wiesz, co to znaczy "przebierać jak w ulęgałkach" lub "wyświadczyć komuś niedźwiedzią przysługę" i dlaczego tak się mówi w pewnych sytuacjach? A dlaczego strach ma wielkie oczy? Czy naprawdę gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść? I co wspólnego mają żarty z solą, a książki z oknami, a tym bardziej słowo z kobyłką?
    
    

    


     Lucy i Stephen Hawking - Jerzy i wielki wybuch

   Wybierz się razem z Jerzym w podróż po Wszechświecie i zobacz, jak się steruje pojazdem księżycowym oraz co należy zrobić podczas wycieczki do Galaktyki Andromedy!

   Tej niezwykłej opowieści towarzyszą NAJNOWSZE teorie naukowe na temat podróży w czasie i Wielkiego Wybuchu, a także napisane specjalnie do tej książki eseje czołowych uczonych świata! Do tego bajecznie kolorowe zdjęcia kosmosu!
    


    Zapraszamy do czytania!!!

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 27 sierpnia 2012 14:01
  • czytamy przedszkolakom

    

   We wrześniu wracamy do regularnego czytania przedszkolakom. Wszystkie przedszkola, z którymi współpracowaliśmy w latach ubiegłych otrzymały już zaproszenia drogą emailową. Jeżeli powstały jakieś nowe  lub któreś pominęłyśmy, to tą drogą zapraszamy do rozpoczęcia współpracy w roku szkolnym 2012/2013.

   Od samego początku naszego udziału w kampanii czytania Cała Polska czyta dzieciom  zachęcamy dorosłych, do codziennego głośnego czytania dzieciom. Wyniki badań pokazują, że te działania przynoszą wymierne rezultaty – coraz więcej rodziców docenia tę formę spędzania z czasu z dzieckiem, zapisują dzieci do biblioteki  i czytają im. Podczas czytania wartościowej literatury, wspieramy rozwój psychiczny, intelektualny i moralny dziecka, a i sami często doświadczamy radości, jaką daje kontakt z pięknym i mądrym tekstem literackim.
    Zapraszamy bardzo serdecznie, proponujemy czytanie w bibliotece ale również w przedszkolu. Prosimy o telefon, email lub wizytę osobistą, zawsze znadziemy odpowiedni termin i czas aby regularnie przyjmować grupy przedszkolne albo przychodzić do was aby czytać dzieciom.

   Czytanie dzieciom to najbardziej ulubiona przez nas forma naszej pracy, uwielbiamy to, jesteśmy wręcz pracoholiczkami!

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 27 sierpnia 2012 12:59
 • piątek, 24 sierpnia 2012
 • czwartek, 23 sierpnia 2012
 • środa, 22 sierpnia 2012
  • upalny poniedziałek

    

     W całej Europie rekordowe upały! Cieszą się ci, którzy są na wakacjach, można pływać i opalać się. Niestety wielu z nas przebywa w mieście gdzie na ma tak wielu możliwości.

   Mimo gorąca dzieci przychodzą do swojej ulubionej biblioteki aby wypożyczyć książkę, poczytać czasopisma, zagrać w grę planszową lub poserfować w Internecie.

   W Tychach są miejsca gdzie w taki upał można się ochłodzić, mamy w Paprocanach Park Wodny uznany przez ekspertów za jeden z najładniejszych na świecie!

   Wykorzystajcie ostatnie dni wakcji i pędźcie na Paprocany a po powrocie polecamy wpoczynek przy fajnej książce, oczywiście wypożyczonej w naszej bibliotece!

   Acha! Z dobrze poinformownego źródła wiemy, że jeszcze w tym tygodniu otwarte zostanie Linarium z czterema bocianimi gniazdami na wysokości prawie 6 metrów, siatkami wspinaczkowymi i drabinkami oraz zjazd linowy i huśtawka wahadłowa o długości blisko 10 metrów. Te nowe atrakcje pojawią się na placu zabaw w Paprocanach.

   Zapraszamy! 

    

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 22 sierpnia 2012 20:40
 • poniedziałek, 20 sierpnia 2012
  • dla ciekawych

    

   20 sierpnia 1912 roku urodziła się WANDA MARKOWSKA, prozaik, tłumaczka, autorka (wspólnie z Anną Milską) baśni i legend opartych na oryginalnych wątkach ludowych różnych kultur, m.in.: Baśnie z dalekich wysp i lądów, Prządki złota, Laila i czarne łabędzie, Ranira ze Słonego Jeziora.

   100. rocznica urodzin 

   (zm. 10 I 1999)

   Posiadamy książki Wandy Markowskiej, zapraszamy do ich wypożyczania:)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 20 sierpnia 2012 17:34
  • czytamy w piątek

    

    

     W każdy wakacyjny piątek odwiedzają nas  przedszkolaki z Ośrodka św. Dominika Caritas Archidiecezji Katowickiej, działającego przy kościele pod wezwaniem św. Krzysztofa. Jak zwykle było czytanie i oglądanie książeczek oraz zabawy, tym razem przed biblioteką:)

    

    

   Kochane dzieciaczki, czekamy na was za tydzień:) 

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 20 sierpnia 2012 16:43
  • czytanie jest trendy

   Czytanie to doskonała forma kontaktu z dzieckiem, znakomity sposób zaspokajania jego potrzeb emocjonalnych. Dziecko słucha wówczas głosu zaangażowanego w czytanie rodzica, może się do niego przytulić, obserwować jego mimikę i gesty. Jest to świetny czas do wspólnej zabawy i śmiechu, ale też do prowadzenia rozmów. Często dzieci zadają pytania, aby upewnić się, czy dobrze zrozumiały treść książki, poznać znaczenie słów lub mają skojarzenia z poruszanymi tematami. Wychodząc od pytań zadawanych przez dzieci lub prowokując je do zastanowienia się nad różnymi problemami, mamy możliwość skierowania ich uwagi na emocje i wartości.

   Rodzice! Czytajcie swoim dzieciom.  Przyjdźcie z dzieckiem do biblioteki, to magiczne miejsce pełne książek. Nie ma dolnej granicy wieku od której można zostać czytelnikiem, nawet maluszek może mieć swoją kartę biblioteczną. Nasza biblioteki jest kolorowa, otwarta, przyjazna dzieciom:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 20 sierpnia 2012 16:23
 • sobota, 18 sierpnia 2012
 • czwartek, 16 sierpnia 2012
  • Londyn oczyma Paddingtona

    

    

    

    

    W dniu dzisiejszym odwiedziła Nas spora gromadka dzieci, które wysłuchały przygód misia Paddingtona. Wspólnie z misiem zwiedziliśmy Londyn, a także poznaliśmy miejsca związane z tegoroczną Olimpiadą. i przypomnieliśmy sobie sylwetki polskich medalistów.

    

    

    

    

    

    

    

    

    Po czytaniu dzieciaki urządziły
   mini-olimpiadę w grach planszowych.
   Zapraszamy ponownie

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 16 sierpnia 2012 23:02
  • dla ciekawych

    

     „Kiedy byłem mały, robienie rozgardiaszu było moją główną rozrywką".

                                          Jean-Jacques Sempé 

    

    17 sierpnia 1932 urodził się JEAN-JACQUES SEMPÉ, rysownik i ilustrator francuski, któremu największą sławę przyniosły ilustracje do książek o przygodach Mikołajka René Goscinnego. Stworzył w nich niezapomnianą galerię portretów małych urwisów.

   80. rocznica urodzin

    

   Do czytania tych książek nie musim nikogo zachęcać, znają je wszystkie dzieci!

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 16 sierpnia 2012 16:59
 • wtorek, 14 sierpnia 2012
  • smacznie w poniedziałek

    

   Wszyscy lubimy jeść smaczne potrawy:) Nie zastanawiamy się jednak czy to co jemy jest dobre dla naszego zdrowia. My zachęcamy naszych czytelników do samodzielnego gotowania pysznych i zdrowych dań! W naszej bibliotece najbardziej kompetentną osobą jest pani Elżbieta, która bardzo lubi gotowanie i zna się na tym. Wczoraj zorganizowała naszym czytelnikom spotkanie na temat stosowania w kuchni ziół.

    

   Ja wspaniale pachnie!

   Zachęcamy wszystkich do wypożyczania książek kucharskich, których mamy duży zbiór.

   Prezentujemy kilka z nich: 

    

   Słodki rok Kuby i Buby - Kasdepke Grzegorz, Niedzielska Gabriela

    

   Prawdziwa książka kucharska dla dzieci. Prawdziwa, ponieważ wszystkie zawarte tu przepisy są na tyle proste, że dzieci poradzą sobie z ich wykonaniem bez pomocy dorosłych. 

    

    

    

   Joanna Krzyżanek - Cecylka Knedelek i kawiarenka "Pod wiesienką" 

   To świetny pomysł na książkę, połączenie pouczającej historyjki ze smakołykami i wypiekami w tle z gotowymi przepisami do ich realizacji. Cierpliwi rodzice, dziadkowie, opiekunowie z pewnością z nich skorzystają. A dzieci... chętnie pomogą. Najlepszą formą nauki w tym wieku jest przecież zabawa. Dobra zabawa, a jeszcze lepiej - smaczna zabawa. Cecylka Knedelek zaprasza na wspólne kulinarne eksperymenty.

   Książka kucharska Kubusia Puchatka

   Książka kucharska Kubusia Puchatka - Walt Disney

    

   Z tej książki dowiecie się jak zrobić: ciasteczka, sałatki, kanapki, gorące przekąski, desery, napoje, a nawet ukochane Kubusiowe co nieco. Sposób wykonania każdej potrawy jest pokazany na obrazkach tak, że trudno się pomylić

    

    

    

    

    Zapraszamy!

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „smacznie w poniedziałek”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 14 sierpnia 2012 16:40
  • biblioteka na niepogodę

    

   gify pogodaSierpień już nas tak nie rozpieszcza jak lipiec! Temperatura niższa, wiatr i deszcz. Co wtedy robić? Można oglądać telewizję, serfować w sieci, czytać, spotkać się z koleżankami i kolegami... Możan też przyjść do biblioteki:) Tak też zrobili bracia Mikołaj i Maciek!

    

    Ci chłopcy uwielbiają Eurobiznes:)

    gify pogoda

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 14 sierpnia 2012 09:21

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę