filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Wpisy

 • piątek, 30 sierpnia 2013
 • środa, 28 sierpnia 2013
  • dla ciekawych

    

   28 sierpnia 1995 roku zmarł znany pisarz niemiecki Michael Ende.

   Utwory Endego zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. W 1981 pisarz otrzymał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Janusza Korczaka, a rok później – międzynarodową Nagrodę Lorenzo il Magnifico. Największym powodzeniem cieszą się zekranizowane powieści Momo i Nie kończąca się historia. Na podstawie przygód Kuby Guzika i maszynisty Lucka, jak również perypetii niezdarnych czarodziejów Zarazka i Tyranii oraz ich zwierząt, kruka Jakuba i kota Maurycego - czyli bohaterów utworu Wunschpunsch - powstały filmy animowane, wyświetlane w wielu krajach świata.

    

   Nasza biblioteka posiada nastepujące ksiażki michaela Ende:

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 28 sierpnia 2013 14:54
 • piątek, 23 sierpnia 2013
  • dla ciekawych

    

    

   30 sierpnia 1938 roku urodziła się DOROTA TERAKOWSKA, pisarka, dziennikarka, socjolog, autorka książek dla dzieci o głębokiej symbolice i uniwersalnych wartościach, m.in.: Władca Lewawu, Lustro Pana Grymsa, Samotność Bogów, Tam, gdzie spadają anioły, Poczwarka (zm. 4 I 2004)

   75. rocznica urodzin

    

    

   Książka Doroty Terakowskiej, która stanowi kolejny krok w poszukiwaniach przez autorkę odpowiedzi na najistotniejsze pytania egzystencjalne.
   Fabuła rozwija się w dwóch przenikających się poziomach: pierwszy ziemski, gdzie rozgrywa się historia dziewczynki, która utraciła swego Anioła Stróża i stara się go odzyskać. Drugi kosmiczny, gdzie Anioł Stróż walczy ze swym ciemnym bratem bliźniakiem i pozbawiony mocy spada na ziemię.
   Powieść zarówno dla młodzieży jak dorosłych, jest próbą przedstawienia złożonych relacji pomiędzy dobrem a złem, między porządkiem ziemskim a boskim, wiarą i wiedzą, między człowieczeństwem a boskością.
   Pod względem fabularnym powieść poprowadzona jest brawurowo i czyta się ją jednym tchem. 

    

   Krótka baśń, wprowadzająca młodego czytelnika w przygodowy sposób w ideę totalitarnej władzy. Tytułowy Lewaw to odwrócony Wawel, gdyż akcja opowieści toczy się w Krakowie zniewolonym przez absolutnego, choć niewidocznego tyrana, którego pokona dopiero trzynastoletni Bartek z Krakowa.

    

    

    

   Ewa, młoda pisarka, ma niebawem urodzić dziecko. Pewnej nocy pod wpływem tajemniczego impulsu zjada korzeń nieznanej rośliny. Kiedy przychodzi na świat rudowłosy Jonyk, przez moment nic nie zapowiada żadnych dziwnych wydarzeń... Do chwili, gdy trzynastodniowe niemowlę zwraca się do matki całym zdaniem, a w domu pojawia się kot, nazwany przez rodzinę Kotykiem.
    
    
     
    
    
   Arcydzieło o dojrzewaniu, pierwsza udana próba doścignięcia mistrzów gatunku, takich jak Tolkien czy Le Guin —tak pisze krytyka o tej niezwykle poczytnej baśni fantasy o oryginalnej fabule i skomplikowanej dramaturgii. Tytułowa córka Czarownic to potomkini królewskiego rodu, przygotowywana od dzieciństwa po wiek dojrzały przez pięć Czarownic do trudnej sztuki uwolnienia kraju z rąk Najeźdźców i do rządzenia. Będąc doskonałą lekturą dla czytelników w każdym wieku, jest równocześnie niezwykle ambitnym utworem w swoim gatunku. Wpisana w roku 1994 na Światową Listę im. H. Ch. Andersena, znalazła się wśród najlepszych książek świata dla dzieci i młodzieży.
    
    
    
    
    
   Adam i Ewa to młode, zamożne, wykształcone małżeństwo. Spełnieniem ich ambicji i planów na przyszłość ma stać się dziecko. Jednak jego narodziny okazują się ruiną, nie realizacją marzeń: dziewczynka ma zespół Downa w wyjątkowo ciężkiej postaci. Ewa – poprzez instynktowne poświęcenie – uczy się akceptować córkę, choć nie jest w stanie dotrzeć do jej świata. Adam, którego zawiedzione nadzieje zamieniły się w odrzucenie, coraz bardziej oddala się od rodziny. Nie ma pojęcia, że Marysia-Myszka – niezdolna do wypowiedzenia poprawnego zdania i wykonania sensownej w ludzkich oczach czynności – zrywa jabłka z rajskiego drzewa i rozmawia z Bogiem. Czy zdarzy się coś, co otworzy zatrzaśnięte między nimi drzwi? Być może klucz znajduje się w przeszłości... Książka Terakowskiej to poruszająca do głębi opowieść o tym, jak wiele – zbyt wiele – czasu trzeba często, by zrozumieć, że prawdziwa miłość nie stawia warunków, i o tym, jak trudno zburzyć mur obcości, który wyrósł niepostrzeżenie między człowiekiem a jego własnym dzieciństwem.
    
   Zapraszamy do czytania tych pięknych książek!
    
    
    Gify, linie
    
    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 23 sierpnia 2013 22:32
  • fajny konkurs

     

    Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Do dziś jego utwory wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników. Wierzymy, że Ty również uwielbiasz stworzonych przez poetę bohaterów oraz ulegasz czarowi pełnego magii i humoru świata, który powołał do życia w swoich wierszach.

    

    W związku z tym, że rok 2013 został ogłoszony Rokiem Tuwimowskim, Fundacja Czas Dzieci organizuje konkurs na najpiękniejszą pocztówkę urodzinową dla Juliana Tuwima w dwóch kategoriach wiekowych

    Zadanie konkursowe: 

   • Przygotuj urodzinową pocztówkę dla Juliana Tuwima

   ​(wymiar pocztówki - A6, materiał - papier techniczny, pocztówka powinna mieć oryginalnie przygotowany przez Was znaczek i wpisanego adresata: Juliana Tuwima) 

   Wiek 4-7

   • Pocztówkę zilustruj w tematyce wierszy Tuwima.

    Wiek 8-14

   • Napisz na pocztówce jak najbardziej oryginalne życzenia dla Tuwima - można pokusić się o wierszowanie;)
   • Pocztówkę zilustruj w tematyce wierszy Tuwima.

    Przygotowaną kartkę prześlij do siedziby Fundacji Czas Dzieci na adres: ul. Felicjanek 10/17, 31-104 Kraków 

   Prace możecie wysyłać do dnia 10 września!

   Ogłoszenie wyników już 13 września! W dzień urodzin poety. 

   Do wygrania:

   20 SUPER zestawów książek dla dzieci od Fundacji Czas Dzieci!


   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 23 sierpnia 2013 19:28
 • wtorek, 20 sierpnia 2013
  • nowości

    

    

   Pacioch J.- Dziecięce mądrości czyli rymowanki z morałem 

    Dziecięce mądrości czyli rymowanki z morałem - Jacek Pacioch

   Dziecięce mądrości to zbiór 12 rymowanych wierszyków dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Każdy wierszyk jest zabawną, napisaną w radosny i przyjemny sposób opowieścią, która kończy się morałem podpowiadającym, jak postępować lub jak nie zachowywać się na co dzień. Pozwalają one m.in. dowiedzieć się, jaki los czeka kłamczuchów, dlaczego powinniśmy dbać o porządek oraz jak ważne są zarówno łakocie, jak i witaminy. Wierszyki przypominają, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa każda mama. Pozwalają postawić pierwsze kroki w świecie literek i cyferek, przybliżyć nam sylwetki wielu zawodów i zachęcić dziecko do zabawy.


    


    

   Skowrońska M., Nęcek R. - Jak być dobrym człowiekiem

   Druga część książki biograficznej „Chłopiec z Wadowic” wydanej 2011 roku.
   Tym razem książka opisuje cechy charakteru i osobowości, które powodują, że Jan Paweł II stał się autorytetem dla rzeszy wiernych. Publikacja wskazuję drogę do właściwego postępowania, dokonywania dobrych życiowych wyborów, dążenia do bycia mądrym człowiekiem i dobrym chrześcijaninem , kierując się wartościami opisanymi na przykładzie postępowania Jana Pawła II.
   Jan Paweł II jest wzorcem moralnym dla dzieci wchodzących w świadome uczestnictwo w życiu religijnym i codziennym. 


   Zapraszamy do czytania :)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 20 sierpnia 2013 16:19
  • Poznajemy czarownice

   Dzisiejszy dzień był wyjątkowy, gdyż odwiedzili nas goście - Pani Ania i Pan Adam. Dzięki nim i książce Emily Horn "Przepraszam, czy jesteś czarownicą?" wiemy już jak rozpoznać czarownicę, wiemy jakie one są i co lubią.

   Bardzo dziękujemy naszym gościom za odwiedziny i cieszymy się już na następne spotkanie!!!!

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 20 sierpnia 2013 12:28
 • poniedziałek, 19 sierpnia 2013
 • środa, 14 sierpnia 2013
 • wtorek, 13 sierpnia 2013
  • dla ciekawych

    

    

   15 sierpnia 1858 roku urodziła się EDITH NESBIT, pisarka i poetka angielska, uważana za prekursorkę nowoczesnej fantastyki, wywarła duży wpływ na angielską literaturę dla dzieci, autorka m.in.: Poszukiwaczy skarbu oraz cyklu powieści Pięcioro dzieci i „coś”, Feniks i dywan, Historia amuletu.

   155. rocznica urodzin

   (zm. 22 IV 1924)

    

    

   Sympatyczne, utrzymane w spokojnym nieco staroświeckim klimacie powieści o przygodach angielskiego rodzeństwa. Antea, Janeczka, Cyryl i Robert oraz niemowlak zwany Barankiem spotykają w starym kamieniołomie Piaskoludka – przedwieczną istotę mającą moc spełniania życzeń. Oczywiście, jak to w tego typu opowieściach bywa, nieprzemyślane pragnienia powodują więcej kłopotów niż radości. W tomie „Feniks i dywan” bohaterowie wchodzą w posiadanie magicznego latającego dywanu, z pomocą którego przeżywają różne przygody, zaś w „Historii amuletu” podróżują w czasie i przestrzeni za pomocą połówki starożytnego egipskiego artefaktu.

    Zachęcamy do przeczytania:-)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „dla ciekawych”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 13 sierpnia 2013 19:24
  • nowości

    

    Olech J. - Kto ty jesteś?

   Kto ty jesteś? - Joanna Olech

   O patriotyzmie inaczej. Lekko, nowatorsko. Jeśli patriotyzm ma stać się wewnętrznym imperatywem, a nie tylko ozdobnym kotylionem rocznicowym, to poprzez małe odruchy społecznej solidarności, na dziecięcą miarę. Tekst Joanny Olech odwołuje się do idei społeczeństwa obywatelskiego, wzajemnego zaufania, szacunku, ekologii, tolerancji, wolontariatu i zaangażowania na rzecz kraju. Ilustracje Edgara Bąka prowokują do dyskusji dziecka z dorosłym nie tylko o patriotyzmie. 


    

    Funke C. - Król złodziei

    

    Dwaj bracia po śmierci matki uciekają przed swoją ciotką. Estera chciałaby zatrzymać tylko młodszego Bo, a starszego, Prospera, odesłać do szkoły z internatem. Chłopcy postanawiają zostać razem i wyruszają z Hamburga do odległej Wenecji miasta, które w opowieściach mamy jawiło się jako baśniowa kraina, pełna skrzydlatych lwów i rżących koni. Okazuje się, że magiczne miasto na wodzie jest gościnne nie tylko dla nich...

    

    


   Zapraszamy do czytania:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 13 sierpnia 2013 17:59
  • Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych

    

    

   13 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych.

   Organizuje je od 1992 roku światowa organizacja "Klub Leworęcznych" , której siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii. W Polsce po raz pierwszy obchodzone w 2006 roku.

   Sławni leworęczni:

   • Leonardo da Vinci
   • Pablo Picasso
   • Michał Anioł
   • Albert Einstein
   • Napoleon Bonaparte
   • Barack Obama
   • Hans Christian Andersen
   • Mark Twain
   • i wielu innych...

    Wszystkim leworęcznych życzymy wsszystkiego najlepszego!!!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 13 sierpnia 2013 11:31
 • poniedziałek, 12 sierpnia 2013
  • nowości

    

   Nordqvist S. - Rwetes w ogrodzie

    

   Nadchodzi wiosna, a wraz z nią czas na wiosenne porządki w przydomowym ogrodzie. Pettson sadzi i sieje marchewkę, groszek, fasolę i ziemniaki, Findus zamierza zrobić to samo z mięsnymi klopsikami (Skąd wiesz, że nie urosną, skoro nigdy ich nie sadziłeś?). Niestety, świeżo skopany ogródek, staje się atrakcyjnym terenem dla walczących kur, tarzającej się świnki i zabłąkanego stadka. Aby ich stamtąd wygonić, nasi bohaterowie będą musieli wykazać się nie lada pomysłowością, której na szczęście im nie brakuje! Podobnie, jak nie brakuje w książce pełnych szczegółów ilustracji i żywego humoru.


    

   Girls Book Perfekcyjna nastolatka

    

   Kopalnia pomysłów i prostych do zrealizowania rzeczy! W "Girls' Book - Perfekcyjna nastolatka" znajdziesz mnóstwo informacji oraz opisy kształcących zabaw ...


    

   Boys Book Mały odkrywca

   Wszystko, co trzeba wiedzieć, aby poradzić sobie w terenie!
   W "Boys' Book - Mały odkrywca" znajdziesz mnóstwo informacji oraz opisy kształcących zabaw w terenie!
   Ponad 40 obszarów tematycznych pozwalających nauczyć się budowania tipi, rozróżniania zaskrońców i żmij, czytania mapy, rozpoznawania owadów, opatrywania zranień, wykonywania gier...
   Wszystko, co trzeba wiedzieć, aby stać się doświadczonym poszukiwaczem przygód!

    


    Skórzewska A. -Klub księżycowej bransoletki. Przyjaciółki na zawsze

    

    

    

    

    

   Seria książek beletrystycznych dla dziewczynek 7+. Proste historie, opowiadające o problemach  dziewczynek w tym wieku: przyjaźń, kłótnie, szkoła, wakacje, hobby itp. Taniec i przyjaźń dziewczynek będzie tematem łączącym serię, ale w każdym tomie pojawią się  też zupełnie inne kłopoty czy zdarzenia.

   Tom I – „Przyjaciółki na zawsze”
   Tom II – „Szkolne kłopoty”
   Tom III – „Wakacyjna przygoda”
   Tom IV – „Zimowe szaleństwo”

    

   Zapraszamy do czytania:-)

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 12 sierpnia 2013 21:09
 • sobota, 10 sierpnia 2013
  • Rodzinna nauka podróżowania

    

    

   Jak sprawić, aby nasze dzieci podczas rodzinnego wyjazdu nie pytały tylko o najbliższy Fast Food czy Aqua Park? Jak zarazić ich bakcylem podróżowania? Jak wzbudzić w nich chęć do poznawania nowych ludzi i miejsc? 
   Aby ułatwić rodzicom i opiekunom naukę podróżowania, pobudzić dziecięcą ciekawość świata i zachęcić do wspólnego poszerzania horyzontów, przedstawiamy przewodnik pisany z myślą o najmłodszych. Publikacja prezentuje włoską kulturę, sztukę, kuchnię oraz atrakcyjne turystycznie regiony kraju w sposób najlepiej dostosowany do młodego czytelnika.

   Dzięki tej książce dziecko mimochodem pochłania wiedzę oraz uczy się języka.


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   sobota, 10 sierpnia 2013 14:35
 • czwartek, 08 sierpnia 2013
  • rekord ciepła!

    

    

   Media podają, że prawdopodobnie dzisiaj mieliśmy najcieplejszy dzień w roku 2013!  Jako dowód pokazujemy zdjęcie z termometrem, który wskazuje 40ºC! 

   Mimo tego dzieci lubią u nas przebywać:-)

    

    Dzisiaj dzieci zrobiły piekne wiatraczki, skakały w gumę, grały w Eurobiznes i Farmera, serfowały w Internecie!

   Gdyby tak przed biblioteką był basenik z zimną wodą...leżaki...parasolki...

    


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 08 sierpnia 2013 22:20
 • wtorek, 06 sierpnia 2013
  • Pan Tralaliński

     gify slonce

    Na termometrach 35 stopni!!! Taka temperatura nie zachęca do zabawy na świeżym powietrzy, wszyscy szukają schronienia w cieniu  lub pod dachem. Dzieci próbują odetchnąc w bibliotece, niestety u nas jak w piecu hutniczym, gorąco i duszno!

    

   Mimo tych ekstremalnych warunków odbyło się nasze cykliczne spotkanie z twórczościa Juliana Tuwima. Dzisiaj czytaliśmy wiersz Pan Tralaliński a następnie odbył się quiz Jaka to meledia  

    

    Dziękujemy pani Dorocie (Dział Muzyczny i Książki Mówionej) za przygotowanie i przeprowadzenie quizu:)

    


    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 06 sierpnia 2013 19:04
 • piątek, 02 sierpnia 2013
  • musisz to przeczytać

    

    

    

   Natalia poleca książkę M. Jaworczakowej Spotkanie nad morzem

    

   "Polecam książkę Spotkanie nad morzem. Jest ona bardzo ciekawa i interesująca. Opowiada o dziewczynce z dużego miasta, któa jedzie nad morze i zaprzyjaźnia się z niewidomą dziewczynką o imieniu Elza. Razem świetnie  się bawią i przeżywają wiele przygód."

    


    

    Alicja poleca serię książek Oto Lola I. Abedi

    

   "Polecam ksiązki z serii Oto Lola. Lola to dziewczynka w miom wieku, która bardzo lubi książki i przeżywa dużo przygód."


   Rafał poleca książkę F. Molnara Chłopcy z Placu Broni 

   "Bardzo podoba mi się książka Chłopcy z Placu Broni. W ksiązce tej jest bardzo dużo akcji a jej bohaterowie przeżywają dużo ciekawych przygód."


   Kacper poleca ksiązkę Bracia Lwie Serce A. Lindgren

   "Moja ulubiona książka to Bracia Lwie Serce. Są w niej fajne i smutne sceny oraz bohaterowie, których polubiłem."


   Dziękujemy serdecznie:)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 02 sierpnia 2013 12:41
 • czwartek, 01 sierpnia 2013

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę