filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Wpisy

 • niedziela, 30 września 2012
  • Pszczółka Maja ma 100 lat

    

   Opowieść o zbuntowanej pszczółce została napisana przez Niemca Waldemara Bonselsa 100 lat temu. Dopiero w 1975 r. niemiecka ZDF i japońskie studio rysunkowe Zuiyo Enterprises nadały jej znane z kreskówki formy. Sfilmowana opowieść zepchnęła oryginał na margines. Trudno im jako bajkom cokolwiek zarzucić, poza tym, że… pozostały zaledwie bajkami. A przecież zajmują się człowieczymi sprawami i odwiecznymi dylematami, tyle że poprzez opowieść o zwierzętach.

   Książka „Pszczółka Maja i jej przygody” z 1912 r. oraz jej ciąg dalszy, „Himmelsvolk” (w wolnym tłumaczeniu „Podniebny naród”) z 1915 r., sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie; przetłumaczono je na 40 języków. W latach 1915-1940 „Maja” była na czwartym miejscu na listach najpopularniejszych książek w Niemczech, tylko w wersji niemieckojęzycznej sprzedano 2 mln egzemplarzy. W Polsce po raz pierwszy została wydana w roku 1922.

   Popularność telewizyjnej bajki z 1975 r. o Mai, w której takie postacie jak Gucio (Willi), Filip (Flip) czy przemądrzała mysz Aleksander zostały wymyślone na potrzeby kreskówki, naznaczyła losy jej twórców oraz aktorów użyczających głosów. Ewa Złotowska na długo pozostała Mają, Zbigniew Wodecki, raz na zawsze kojarzony z piosenką o pszczółce, wciąż zastrzega w wywiadach, by nie pytać go o Maję. Pewnie Karel Gott, śpiewający ten szlagier do muzyki Karela Svobody po czesku, słowacku i niemiecku, reaguje podobnie, mimo że w maju 1977 r. jego singiel z piosenką, wydany przez Polydor, zajął pierwsze miejsce na liście hitów zachodnioniemieckiego radia NDR. Bo na punkcie Mai widzowie oszaleli – po zakończeniu pierwszej emisji bajki do niemieckiej telewizji ZDF nadeszło prawie 40 tys. listów z prośbą o powtórkę. Serię wyświetlono więc ponownie, wyprodukowano również kolejne 52 odcinki z nowymi postaciami.

   Czy ktoś czytał książkę?

   010.gif    Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   niedziela, 30 września 2012 16:05
 • sobota, 29 września 2012
 • piątek, 28 września 2012
  • Dlaczego sowy nie śpią?

    

    

    Jagódki z Przedszkola nr 18 z wielkim zainteresowniem wysłuchały książki Dlaczego sowy nie śpią? Pascala Vedere d'Auria i  Pierre Couronne.

    

    

     Sowy mimo, że przez cały dzień ciężko pracują nie mogą spać w nocy. Na nic się zdają rady zwierząt z gospodarstwa, nie pomaga obserwowanie gwiazd i księżyca, przeżuwanie ania gra planszowa. Pozostało tylko pohukiwanie doradzone przez kruka...

   Pohukiwanie to też światna zabawa dla dzieci:)

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 28 września 2012 23:41
  • Tydzień Książek Zakazanych

     

   30.09 - 6.10. 212

   Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni - jako z uosobienia ich wolności. 

    Jakie książki dla dzieci były zakazane? Zdziwicie się, niektóre z nich obecnie są lekturami szkolnymi! 

   Chata wuja Toma/ Harriet Beecher Stowe. Książka zakazana w Illinois (1984) na wniosek radnego ze względu na rasizm i niestosowny język (użycie w niej słowa „nigger”). Zdanie radnego podzielili uczniowie i rodzice. Od momentu wydania budziła silne emocje w USA, została też zakazana w 1853 r. w Rosji z powodu podważania nauk Kościoła prawosławnego i poddawanie w wątpliwość autokratycznej władzy. 

   Charlie i fabryka czekolady/ Roland Dahl. Książka zakazana w bibliotece publicznej w Boulder (Colorado, USA), ponieważ bibliotekarze uznali, że promuje ubogą życiową filozofię. 

   Czerwony kapturek/ bracia Grimm. Książki zakazano w szkołach w Kalifornii przez... butelkę wina znajdującą się w koszyku, który Czerwony Kapturek niósł dla babci.

   Przygody Hucka Finna/ Mark Twain. Książki zakazywano wielokrotnie (od 1885 do 2004 r.). Jako przyczyny podawano m.in. niski poziom (nadaje się tylko do slumsów), brak elegancji, rasowo obraźliwy język i wydźwięk, ale także... zbytnią rasową tolerancyjność.

   A w Polsce?

    W 1951 r.Centralny Zarząd Bibliotek Ministerstwa Kultury i Sztuki wydał "Wykaz książek podlegających niezwłocznemu wycofaniu Nr 1". Lista ta wręczana była zaufanym pracownikom, informowała o 1682 pozycjach, które należało wycofać z księgozbiorów bibliotek bublicznych. Rychło pojawiły się kolejne listy, które objęły tysiące najpopularniejszych tytułów i autorów. Szczególnie zaciekle zwalczano literaturę religijną i popularne prace historyczne związane z Kresami, AK, harcerstwem i silami polskimi na Zachodzie. Na zniszczenie skazano dzieła Aleksandra Kamińskiego, autora "Kamieni na szaniec", Arkadego Fiedlera, autora "Dywizjonu 303" i Melchiora Wańkowicza autora "Ziela na kraterze".

   Władzy nie spodobały się też: 

   • twórczość L. M. Montgomery autorki wielu książek dla dzieci, ponieważ uznano je za nieprzydatne dla dzieci żyjących w socjalistycznym państwie.
   • Książki przygodowe Marii Bujno-Arctowej:Złota nić”, „Figa”, „Wieś szczęśliwa”, „Fifinka”, „Kocia mama”, „Słoneczko
   • Książki historyczne Heleny Zakrzewskiej:
    Płomień na śniegu” – wzruszająca opowieść o małym chłopcu-sierocie, który tułając się po świecie, rozsiewa wszędzie dobro i radość, „Dzieci Lwowa”, pełna patriotyzmu historia Orląt Lwowskich 
         oraz   "Białe Róże" - opowieść z czasów wojny polsko-bolszewickiej o młodych Polakach,   którzy bohatersko walczą w obronie pozornie beznadziejnej sprawy.
   • „Wojtek z armii gen. Andersa” Maryny Miklaszewskiej -  powieść oparta jest na faktach i opowiada o nieznanym epizodzie z dziejów II wojny światowej, a mianowicie o niedźwiedziu brunatnym, który przeszedł cały szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim generała Władysława Andersa.

   Na koniec mam dla was perełkę. W naszych zbiorach posiadamy książkę Leszka Kołakowskiego pt. "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" wydaną w 2005 r. Przeczytajcie co sam autor o niej napisał:  

   "Książeczka niniejsza została napisana w 1966 r. dla mojej córki i została złożona w wydawnictwie, które zamierzało ją ogłosić. Jednakże czujna cenzura naszej PRL-owskiej ojczyzny nie dopuściła do tego, by utwór, który groził tak złowrogimi skutkami dla całej ludzkości, został ogłoszony. Skonfiskowany tekst leżał więc gdzieś w archiwum, póki ktoś (autor nie wie, kto mianowicie) nie odkrył go po latach, by wydać w tak zwanym drugim obiegu. Po kilkunastu latach wraca do zwykłego obiegu dzięki życzliwości Muchomorów. - Leszek Kołakowski"   

   Nic ująć nic dodać:) Ciągle powracaja pomysły żeby czegoś zakazać, coś potępić i to dla dobra naszych dzieci. Miejmy nadzieję, że nigdy  to się nie zdarzy...

    

    

    Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy!

   W przyszłym tygodniu codziennie napiszemy o jednej książce dla dzieci, która kiedyś była zakazana.


     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 28 września 2012 14:20
  • Mała czerwona kurka w Przedszkolu 19

   Mała czerwona kurka

    

   Jak co piątek byliśmy z gościną w Przedszkolu nr 19. Maluszki z grupy Króliczki i Kangurki wysłuchały książeczki "Mała czerwona kurka", z której dowiedziały się z czego i jak robi się chleb. Na koniec otrzymaliśmy od dzieci kasztany na naszą zbiórkę w bibliotece. 

    

     


    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 28 września 2012 12:57
 • czwartek, 27 września 2012
  • Klub Motyli Książkowych

    

    

    

    

   Na każde spotkanie Klubu Motyli Książkowych przychodzi więcej dzieci. Dzisiaj pobiliśmy kolejny rekord, było 21 dzieci i tyle samo rodziców i babć!

   Czytaliśmy książkę Pan Wilk i Pani Kurka

    
   Pan Wilk najbardziej na świecie lubi jeść. Pewnego dnia ma ochotę na pieczoną kurkę. Upatrzył już sobie smakowitą kurkę, ale potem pomyślał że będzie miał więcej jedzenia, jeśli ją najpierw podtuczy. Ale czeka go nie lada niespodzianka...

    

    Dzieci z pomocą rodziców zrobiły piękne medale ze swoimi imionami:)

    

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 27 września 2012 21:34
  • czytanie Smerfom i Gumisiom

    

    

    Jak zwykle w czwartek czytamy dzieciakom w Przedszkolu nr 5, Smerfom i Gumisiom.

   Dzisiaj przeczytaliśmy książkę Jabłonka Eli Catariny Kruusval.

    Jabłonka Eli

   Jabłonka jest najlepszą kryjówką Eli i Olka. Bawią się na niej przez cały rok. Ale pewnej zimowej nocy wichura powala jabłonkę. Eli tak bardzo brakuje ukochanego drzewa! Wiosną mama kupuje w szkółce nową jabłonkę. Kilka miesięcy później uroczyście zrywają pierwsze jabłko z nowego drzewka. Jest pyszne!

    

    

   Jeszcze tej jesieni dzieci zjawią się w bibliotece z nazbieranymi przez siebie kasztanami!

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 27 września 2012 21:00
  • musisz to przeczytać

    

    

    

    

    Bartek częsta odwiedza bibliotekę ponieważ lubi czytać książki. Dzisiaj opowiedział nam o swoich ulubionych.

    

    "Wszystkim czytelnikom tego bloga, szczególnie tym którzy lubią mieszankę akcji, przygody i science-fiction, polecam serię książek Feliks, Net i Nika autorstwa Rafała Kosika. Ci, którzy przeczytają tę serię nie będą zawiedzeni."

   Dziękujemy Bartkowi!

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 27 września 2012 20:08
 • środa, 26 września 2012
  • kasztany

    

    Kasztanów przybywa! Mamy nadzieję, że jutro przyjadą leśnicy i je zabiorą. 

    

    Nazbierane przez siebie kasztany przynieśli dzisiaj: Ania, Oliwia, Paulinka, Daniel i Bartek.

   Dziękujemy:)Autumn graphics

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 26 września 2012 21:05
  • nowości

   Z przyjemnością informujemy, że posiadamy serię świetnych książek autorstwa Adama Wajraka z ilustracjami Michała Skajkuła. 

    

    ADAM WAJRAK – przyrodnik i dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Od dziecka zajmuje się podglądaniem, a od ponad 20 lat robi to zawodowo, przez co wielu mu zazdrości, uważając, że jego praca polega na byciu na nieustających wakacjach. Mieszka w Puszczy Białowieskiej i kontakt z dzikimi zwierzętami ma codziennie. Chyba że musi jechać po zakupy do Hajnówki lub do Warszawy, by pokazać się szefowi. Jego żona Nuria Selva Fernandez jest naukowcem zajmującym się krukami i niedźwiedziami, dzięki czemu o różnych ważnych odkryciach dowiaduje się przy śniadaniu lub obiedzie.

    

   MICHAŁ SKAKUJ – najlepszy rysownik wśród ornitologów i najlepszy ornitolog wśród rysowników. Znany ze swojej kreski i zabawnych komentarzy rysunkowych. Najprawdziwszy doktor ornitologii, od lat związany z Uniwersytetem Gdańskim. Miłośnik ptaków, lotnictwa, żony Kasi i córeczki Karoliny i syna Kacpra, który mieszka daleko za wielką wodą – kolejność trochę inna. Jego prace ukazują się w: „British Birds”, „Birdwatch”, „The Auk”, „Dutch Birding”, „Limicola” i „Notatkach Ornitologicznych”.

   Bieszczady

    

   Zapraszamy do wypożyczania tych ciekawych książek.

    

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 26 września 2012 20:41
  • czytamy

    

     Gościliśmy dzisiaj pierwszy raz grupę Kubusiów Puchatków z Przedszkola nr 19.

   Dzieci poznały bibliotekę oraz wysłuchały książki J. Donaldson i A. Scheffera Grufalo.

    

   Gruffalo

    

    

   Przez las wielki, ciemny Myszka wędrowała. zobaczył ją Lisek - smacznie wyglądała. Powędruj i ty dalej przez ciemny las, to zobaczysz, co się stanie, kiedy Myszka spotka Sowę, Węża i cudaka Gruffalo...
    
    
    

    

    Będziemy się spotykać w każdą środę:)

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 26 września 2012 17:21
  • czytamy

    

   Już od dwóch lat przychodzą do nas na czytanie bajek przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej nr 11. Dzieciaki które znamy rozpoczęły w tym roku naukę w szkole. Dzisiaj poznaliśmy zupełnie nową grupę:)

   Znajomość naszą rozpoczęliśmy od poznania biblioteki a następnie przeczytaliśmy książeczkę Liane Schnaider i Ewy Werner-Burger Zuzia obchodzi urodziny 

   Wszystkiego najlepszego, Zuziu! Nareszcie nadszedł ten wielki dzień. Zuzia rozpakowuje prezenty i cieszy się na ulubione jedzenie. Ale najważniejszym punktem dnia jest przyjęcie urodzinowe dla jej przyjaciół. 

    Za tydzień dzieciaki przyjdą z kasztanami:)


    

      

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 26 września 2012 16:48
 • wtorek, 25 września 2012
  • kasztany

   Autumn graphics

    

    

    

    

    

      Codziennie przynosicie ogromne ilości kasztanów!

   Michał i Agatka

   Julka, Karolina i Krzyś

   Samochodami przywieziono kasztany z Przedszkola nr 19 i Szkoły Podstawowej nr 36.

   Wszystkim gorąco dziękujemy w imieniu leśnych zwierząt:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 25 września 2012 20:18
  • Elmer i Róża

    

    

    

    Uroczą książeczkę o oryginalnym słoniu w kratkę przeczytałam dzisiaj dzieciom z grupy przedszkolnej w Szkole Podstawowej nr 36.

    

   Elmer i RóżaSeria książek o Elmerze, przeznaczona dla najmłodszych dzieci, sprawiła, że twórczość Davida McKee dotarła do ponad 30 krajów, w 2005 roku również do Polski. Elmer, słoń w kratkę, powstał w 1989 roku i od tej pory jego perypetie ciągle się mnożą, a rodzina rozrasta.

    

    

     Słonie bywają nie tylko w kratkę, niektóre są różowe:)

    

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 25 września 2012 19:56
 • poniedziałek, 24 września 2012
  • Kasztany

    

    

   Jak w każdy poniedziałek gościliśmy dzisiaj Przedszkole MALUSZKOWO.  Oczywiście dzieciaki przyniosły kasztany!

    Przeczytaliśmy też książeczkę o rodzinie zajączków, która uratowała życie małemu drozdowi.

   Tuptuś znajduje jajko

    

     W taki piękny jesienny dzień dzieci zbierały ksztany w drodze do biblioteki:)

    


     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 24 września 2012 20:43
  • dla ciekawych

    

   26 września 1947 roku zmarł HUGH JONES LOFTING, pisarz i ilustrator amerykański, autor znanego dzieciom na całym świecie cyklu powieści o Doktorze Dolittle, pogodnym i sympatycznym lekarzu, przyjacielu ludzi i zwierząt.

   (ur. 14 I 1886)

   65. rocznica śmierci

    

   Doktor Dolittle i jego zwierzęta

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 24 września 2012 20:20
  • piszą o nas!

    

   W 37. numerze Górnośląskiego Tygodnika Regionalnego ECHO ukazał się artykuł o akcji KASZTAN NA WAGĘ ZŁOTA 

     

   Zachęcamy do zbierania kasztanów i żołędzi! Zimą leśnicy nakarmią nimi leśne zwierzęta!

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 24 września 2012 14:25
 • piątek, 21 września 2012
  • Czwartkowe spotkanie z Motylkami

   Chciałam się podzielić z wszystkimi radoscią, że wczoraj na nasze motylkowe spotkanie  przyszło około 20 dzieciaczków ze swoimi rodzicami.

   Przeczytałliśmy bajeczkę o Rybce MINI MINI, która bardzo się spodobała naszym maluchom. Oczywiście mamy też inne części przygód małej rybki dlatego zachęcam do ich wypożyczania. Następnie kolorowaliśmy malowankę z rybką.

   Przypomniałam też motylkom o zwierzątkach, dla których zbieramy kasztany i żołedzie. Dzieci poznały również znaczenie  hasła: Kasztan na wagę złota. To co dla dorosłych jest oczywiste czasami dzieci zupełnie inaczej rozumieją.

   Na koniec zrobiliśmy grupowe zdjęcia do obejrzenia, których zachęcam.

    

    

   Zapraszamy za tydzień w czwartek o 16.30

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 21 września 2012 16:40
 • środa, 19 września 2012
 • poniedziałek, 17 września 2012
  • Maluchy z Maluszkowa na głośnym czytaniu

   Dzisiaj odwiedziły nas w bibliotece przedszkolaki z Maluszkowa. Chodzimy tam czytać regularnie juz od kilku lat, ale okazuje się, że w tym roku kilka grup będzie przychodziło do nas.

   Czytałam wierszyki klasyków literatury dziecięcej: Jana Brzechwę oraz Juliana Tuwima. Czasami dzieci recytowały wierszyki razem ze mną i to było bardzo zabawne, bo gdy tylko przekręciłam jakiś wyraz zaraz mnie poprawiały.

   To fantastyczne, że są takie wierszyki ponadczasowe, które bawiły, bawią i bawić będą.

    

   Na Maluszkowo czekamy i do zbierania kasztanów i żołędzi zapraszamy !!!!!!!!

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 17 września 2012 14:32
  • Przedszkolaki u nas

   T. rex to ja!W miniony piątek na wspólne czytanie przyszły dzieci z Przedszkola nr 18. Dwie grupy małych czytelników w skupieniu wysłuchały bajeczki "T-rex to ja". Bajeczka opowiada historię nowonarodzonego stworka Bratka,  który przyszedł na świat w gnieździe pteranodonów. Wyglądał jednak zupełnie inaczej niż one i marzył o tym, żeby dowiedzieć się do jakiego gatunku dinozaurów należy. Tajemnica wyjaśni się na końcu książeczki.

   Dzieci pasjonują się opowieściami o dinozaurach więc książeczka  wzbudziła duże zainteresowanie. W naszej bibliotece dostępne są kolejne części przygód Bratka. Zapraszamy więc do lektury.

     

    

   Na koniec dzieci wypożyczały książeczki oraz dowiedziały się o zbiórce kasztanów i żołędzi w bibliotece. Przedszkolaki obiecały, że postarają się przynieść je nastepnym razem. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 17 września 2012 12:08

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę