filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Wpisy

 • poniedziałek, 31 października 2011
  • Artur Oppman

                                 

   4 listopada 1931 roku zmarł ARTUR OPPMAN, pseud. Or-Ot, poeta, prozaik, autor poematów historycznych, dziennikarz. Dla dzieci pisał drobne wiersze i pełne humoru utwory oparte na rodzimych tradycjach, m.in. Legendy warszawskie.

    

   Warszawa, stolica Polski, kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Z wieloma miejscami związane są piękne legendy, które warto znać. Dowiedz się więc, jak pokonano Bazyliszka,  gdzie znajdował się staw Złotej Kaczki, poznaj losy Syreny, okoliczności powstania kościoła Panny Marii i wiele innych legend związanych z naszą stolicą

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 31 października 2011 17:11
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych

    

    Wszystkich Świętych (łac. festum omnium sanctorum) – rzymskokatolicka uroczystość (część innych kościołów również ją uznaje, w tym anglikański i wiele z luterańskich) obchodzona 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych.

    Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej. Pierwotnie święto to obchodzono 13. maja. 

   Papież Grzegorz III w 731 przeniósł tę uroczystość z 13. maja na dzień 1.listopada. Powodem były prawdopodobnie trudności z wyżywieniem rzesz pielgrzymów przybywających do Rzymu na wiosnę. W 837 Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół.

   Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wiele osób podróżuje nawet na wielkie odległości, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji swoich zmarłych. To święto ma charakter religijny, głównie katolicki, ale dobrym zwyczajem obchodzi je także wiele osób innych wyznań, albo nie wyznających żadnej religii. Jest to wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym. 

   Święto to było dniem wolnym również w czasach PRL-u, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano je dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych. Nazwa ta utrwaliła się w świadomości wielu osób, jako kościelna nazwa uroczystości liturgicznej: Wszyscy Święci. 

   Następnego dnia po Wszystkich Świętych w Dzień Zaduszny (2 listopada) obchodzony jest dzień wspominania zmarłych (w Polsce zwany Zaduszkami). Dla katolików łacińskich i wielu innych chrześcijan zachodnich jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata. Pamięć o zmarłych znajduje również bardziej świecki wyraz. Organizuje się zaduszkowe koncerty, wystawy i spektakle, poświęcone zmarłym artystom, wydaje okolicznościowe czasopisma i książki. 

    


     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 31 października 2011 17:10
  • nowości

    

   Miś Bodo i Strażacy - Suzan Niessen 

   Wesołe kartonowe książeczki, które bawią i uczą

   Miś Bodo i Strażacy  - Niessen Suzan

   Mały czytelnik towarzyszy misiowi Bodo podczas wizyty w bazie straży pożarnej. Razem z małym misiem poznaje różne wozy strażackie i sprzęt strażacki, a nawet przygląda się prawdziwej akcji ratowniczej. Uwagę każdego dziecka przykują z pewnością obfitujące w szczegóły kolorowe ilustracje. Na końcu książki zamieszczono propozycję zabawy edukacyjnej rozwijającej dziecięcy zmysł spostrzegawczości. Na uwagę zasługuje także solidne wykonanie i atrakcyjny kształt kartonowych stron.

     

   Miś Bodo w Przedszkolu - Suzan Niessen 

   Miś Bodo w Przedszkolu  - Niessen Suzan                                         

   Mały czytelnik towarzyszy misiowi Bodo podczas dnia spędzonego w przedszkolu. Czytając tę książeczkę kandydat na przedszkolaka ma możliwość sprawdzić, jakie przyjemności i atrakcje proponuje dzieciom przedszkole, a przedszkolny bywalec może porównać swoje przedszkole z tym, do którego chodzi mały miś

    

    

    Obie te urocze książeczki możecie już wypożyczyć w naszej bibliotece:)

   Gify, linie 

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 31 października 2011 17:08
 • sobota, 29 października 2011
  • nowości

    

   Piotruś Pan i Wendy - James Mattiew Barrie

   Książka jest dokładnym odwzorowaniem przepięknego wydania opublikowanego w 1931 roku. Klasyczną opowieść o Piotrusiu Panie i jego przyjaciółce wzbogacają piękne, kolorowe ilustracje Gwynedda Hudsona. Niezwykła książka, którą od niedawna posiadamy w swoich zbiorach.

   Piotruś Pan i Wendy - James Matthew Barrie

        

    

    

    

    Zapraszamy do biblioteki:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   sobota, 29 października 2011 12:49
 • piątek, 28 października 2011
  • halloween

   Halloween – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween 096.gifsą często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej.

   Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo, że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

   Zwyczaje hallowinowe:

   Scary Farm. Młodzież oprócz organizowania domowych imprez, często odwiedza tzw. straszne farmy (ang. Scary Farm), czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, wyglądające niczym wystrój planu filmów grozy, takich jak Dracula, Frankenstein czy Mumia.

   Do gify Halloweenzabaw w "Halloween" zalicza się także zabawa cukierek albo psikus (ang. trick or treat). Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

   Do zabaw halloweenowych należy łapanie jabłek w miednicy z wodą (ang. bobbing for apples), z której za pomocą zębów należy wyłowić pływające jabłka. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie, ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.

   Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.

   Tak bawią się dzieci w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, u nas te zabawy nie przyjęły się a nawet są czasem krytykowane.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 28 października 2011 21:11
  • Zakończyliśmy zbiórkę kasztanów

    

    

   Tak jak zapowiadaliśmy, dzisiaj był ostatni dzień naszej dorocznej zbiórki kasztanów.  Leśnicy z Leśnictwa Świerczyniec - leśniczy  Jerzy Kasprzyk i podleśniczy Aleksander Tarczewski już trzeci raz przyjechali po zebrane przez was kasztany i żołędzie. Dzisiaj jednak zabawili u nas trochę dłużej, ponieważ spotkali się z dziećmi z Przedszkola nr  18, z Króliczkami i Tygryskami. Dzieci przywitały gości wesołą piosenką o jesieni. Goście przeczytali wierszyki o zwierzętach z książeczek Elżbiety Stadtmuller W EUROPIE. LAS ZWIERZAKI-DZIECIAKI.                           

   Zabawne wierszyki, w których zwierzątka przedstawiają swoich rodziców i ich zwyczaje. 

    

    

    Dzieci dowiedziały się które zwierzęta zjadają zebrane przez nas kasztany oraz jak należy zachowywać się w lesie.

    

   Podsumowując akcję informujemy Was, nasi drodzy, kochani czytelnicy, że zabraliśmy w tym roku

   2 TONY KASZTANÓW!

   Dziękujemy Wam bardzo serdecznie i mamy nadzieję, że za rok nazbieramy jeszcze więcej:)  

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 28 października 2011 20:56
 • czwartek, 27 października 2011
  • wesołe Halloween

                                   

    Dzisiejsze spotkanie Klubu Motyli Książkowych odbyło sie pod znakiem Halloween.

    

   Czytaliśmy książkę "Franklin i Wielka Dynia" Paoulette Bourgeois

    

   Franklin i wielka dynia  - Bourgeois Paulette

    

    

   Dobrze znany dzieciom żółwik Franklin wyhodował ogromna dynię z nadzieją, że wygra doroczny konkurs na jesiennym jarmarku. Sprawy się jednak pokomplikowały gdyż w tym roku odbywa się konkurs na największą cukinię...

    

   Dzieciaki przy pomocy rodziców rysowały halloweenowe dynie i duchy a następnie łowiły buziami cukierki zawieszone na sznurku. To było bardzo wesołe halloween:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 27 października 2011 21:03
  • Przedszkolaki ze Szkoły Podsawowej nr 11

    

    Z pierwszą wizytą przyszła do nas grup przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej nr 11. Dzieciaki w różnym wieku, od 4 do 6 lat, ale wszystkie bardzo mądre, wesołe i grzeczne. Dla wielu biblioteka to całkiem nowe miejsce, które z ciekawiścią poznawali. Przeczytaliśmy książkę "Magda i Krzyś chcą mieć psa" Katarzyny Konarowskiej oraz rozmawialiśmy o tym jak należy opiekować się pieskiem. 

    

    Dzieciaki będę przychodzić do biblioteki regularnie, przeczytamy więc jeszcze wiele książek:)

    Gify, linie

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 27 października 2011 20:36
 • środa, 26 października 2011
  • nowości

    

   Gdybym była chłopcem/ Gdybym był dziewczynką

   Anna Onichimowska, Grzegorz Kasdepke
   Ilustr. Ola Cieślak

   Gdybym była chłopcem/ Gdybym był dziewczynką

    

    

    

    

    

    

    

    

   Chyba każdy czasami zastanawia się, co by było, gdyby… Takie rozważania snują także pisarze: Anna Onichimowska i Grzegorz Kasdepke. Dwustronna książka, dwie opowieści, dwóch znakomitych polskich autorów.

    Zapraszamy do czytania!

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 26 października 2011 21:47
  • jesienna środa

    

   Jesienna środa w bibliotece:)

   Czytelnicy w każdym wieku znajdą u nas coś dla siebie:)

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 26 października 2011 21:21
  • nowości

   Tajemniczy ogród (ang. The Secret Garden) – powieść obyczajowa autorstwa Frances Hodgson Burnett, po raz pierwszy opublikowana w 1909 roku.

   Tajemniczy ogród jest współcześnie uważany za najlepszą powieść tej autorki i zaliczany do klasyki literatury dziecięcej. Prócz warstwy obyczajowej, książka daje też wyraz przekonaniu o uzdrowicielskiej, wręcz mistycznej sile natury. Ludzie pozostający w silnym z nią związku są zdrowi i mocni (także moralnie), czego przykładem jest Dick Sowerby, owo "dziecko natury". Ozdrowieńczego jej oddziaływania doświadczają także inni jej bohaterowie: Mary Lennox, oderwana od angielskich korzeni, jest chorowita i brzydka – zmienia się to po powrocie do ojczyzny i poddaniu się mocy przyrody.

   Okładka książki

    

    

   Tajemniczy ogród, okładka z 1911 r.

    

    

    

    

    

    

    

   Właśnie wzbogaciliśmy się o piękne wydanie tej uroczej książki.

    

     

     Mikołaj i Maciek oglądaja nowe książki.

   Fragment filmu "Tajemniczy ogród" w reżyserii Agnieszki Holland

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 26 października 2011 21:05
  • nasi czytelnicy

    

   Mikołaj i Maciek to bracia, którzy od dawna przychodzą do biblioteki. Kiedyś uczestniczyli w spotkaniach Klubu Motyli Książkowych. Lubią czytać książki i grę w Eurobiznes.

   Chłopcy mie mogą przychodzić do biblioteki częściej poniewż mieszkają dość daleko. Szkoda:)

   Jesień

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 26 października 2011 20:42
  • Mali muzycy

   Autumn graphics 

    Klasa II z Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego odwiedza nas co miesiąc. Dzieciaki czują sie w bibliotece jak w domu:) 

    

    

   Bardzo sympatyczna i wesoła klasa:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 26 października 2011 20:28
  • Puchatki

    

    Puchatki to bardzo sympatyczna grupa z Przedszkola nr 14. Dzisiaj dzieciaki spędziły u nas godzinę na czytaniu i zabawie. Przeczytaliśmy książkę "Trzy psy przyszły" Marcina Brykczyńskiego a dzieci w rewanżu zaśpiewały dla nas piosenki o jesieni:) 

    

   Tak śpiewaja i tańczą Puchatki:)


    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 26 października 2011 17:26
 • wtorek, 25 października 2011
  • Nie ma dzeci. Są ludzie.

    

   Rok 2012 to 70 rocznica śmierci Janusza Korczaka i 100 rocznica założenia przez niego słynnego domu dziecka w Warszawie przy ulicy Jaktorowskiej. Miło nam poinformować, że  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie przyjął uchwałę o ogłoszeniu roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka.

   Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmitps. Stary Doktor lub pandoktor (ur. 22 lipca 1878 w Warszawie, zm. około 6 sierpnia1942 w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince) – polski pedagog, publicysta, pisarz, lekarz, działacz społeczny żydowskiego pochodzenia.

   Prekursor działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. Wprowadził samorządy wychowanków, które miały prawo stawiać przed dziecięcym sądem swoich wychowawców. Zainicjował pierwsze pismo publikowane przez dzieci. Pionier działań w dziedzinie resocjalizacji nieletnich, diagnozowania wychowawczego, opieki nad dzieckiem trudnym.

    Korczak był zwolennikiem emancypacji dziecka, jego samostanowienia i poszanowania praw. Samorządy wychowanków – małe parlamenty, imitowały świat dorosłych i przygotowywały małych ludzi do życia dorosłego.  Lekarz Korczak opowiadał się za resocjalizacją oraz kompleksową i nowatorską opieką nad dziećmi z tak zwanego marginesu społecznego.

   Z dorobku Korczaka czerpią kolejne pokolenia pedagogów i mądrych rodziców. Jego postać i dorobek znane są na całym świecie. To jego myśl stanowiła podwaliny pod polską inicjatywę, jaką było stworzenie i uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka, czy niedawno wprowadzony w Polsce zakaz bicia dzieci. To on głosił potrzebę szacunku wobec dziecka i jego autonomii. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak powiedział kiedyś o Korczaku, iż był on pierwszym polskim rzecznikiem praw dziecka.

   Korczak z dziećmi pod kasztanowcem. Dom Sierot

    

   W ciągu całego roku 2012 będziemy organizować imprezy i spotkania, których zadaniem będzie przybliżenie postaci tego genialnego pedagoga.

   więcej informacji na stronie

   http://www.przystanekkorczak.pl/

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 25 października 2011 21:48
  • czytanie o zwierzętach

   Dzisiaj, 25 października, w Dniu Kundelka i w Miesiącu Dobroci dla Zwierząt, gościliśmy Panią Agnieszkę Osior - kierownika Miejskiego Schroniska dla Zwierząt w Tychach.  Pani Agnieszka spotkała się z Motylkami i Żabkami z Przedszkola nr 18. Najpierw przeczytała książkę Katarzyny Konarowskiej "Magda i Krzyś chcą mieć psa" a następnie opowiedziała o swojej pracy, zwierzętach oddawanych do schroniska oraz o tym, że opieka nad nawet najmnieszym zwierzątkiem, to bardzo duża odpowiedzialność.

                                           

    

   Książka w prosty i jasny sposób wyjaśnia,   że opieka nad psem to nie tylko zabawa i spacer.

    

    

    

    
    

    Pani Agnieszka kocha swoją pracę i z pasją o niej opowiada:)

    www.gify.info.pl - animowane gify

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 25 października 2011 19:10
 • poniedziałek, 24 października 2011
  • dla ciekawych

    

    

      31 października 1846 roku urodził się EDMONDO DE AMICIS, pisarz włoski, autor powieści  i nowel o tematyce społeczno-obyczajowej, któremu największą popularność przyniosła książka Serce. (zm. 12 III 1908)

    

   Serce (wł. Cuore) - powieść dla dzieci autorstwa Edmonda De Amicisa z 1886 roku. Powieść zainspirowana została perypetiami dzieci autora. Uchodzi ona za nawybitniejszy utwór tego pisarza. 

   Treścią powieści jest pewien etap życia małego Henryka i jego przyjaciół. Akcja toczy się przez dziesięć miesięcy jego nauki w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Każdy rozdział opowiada o jakimś innym wydarzeniu w którym Henryk uczestniczył, albo którego był świadkiem. Przeżycia te stają się źródłem refleksji oraz pretekstem do ukazaniu wartości jakimi kierować się należy w życiu - posłuszeństwo rodzicom, szacunek dla innych ludzi, konsekwencja w dążeniu do celu. W powieści wplatane zostały też tematy patriotyczne dotyczące niedawnych walk o zjednoczenie Włoch.

   Pierwszy polski przekład książki dokonany przez Marię Konopnicką ukazał się w 1899 roku pod tytułem Pamiętnik chłopca. Od tego czasu była ona wielokrotnie wznawiana.

   Oprócz pełnych przekładów ukazywały się też w Polsce Opowiadania miesięczne- fragmenty powieści wydane jako zbiór opowiadań.

   Utwór niekiedy wydawany jest w Polsce pod tytułem Serce. Powieść dla chłopców

    

    

    Okładka niemieckiego wydania Serca z 1894 roku

    

    

    

        

    

              Polskie wydanie z 1972 roku

    

    Serce, Amicis, AUDIOBOOK, mp3, Antoni Rot, - zdjęcie 1 aukcji

                                        

   Audiobook, który możecie wypożyczyć w Dziale Muzycznym i Książki Mówionej 

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 24 października 2011 16:09
 • niedziela, 23 października 2011
  • e-podręczniki

    Trwa dyskusja nad e-podręcznikami. Ministerswtwo Edukacji chce aby podręczniki były wydawane w wersji tradycyjnej i w wersji elektronicznej. wszyscy liczą ile to będzie kosztować i kto za to zapłaci. Rodzice boją się, że będą musieli kupić dzieciom laptopy, bo i takie pomysły już były. Dzieci pomysłem są zachwycone! Zamiast ciężkiego tornistra pełnego książek i zeszytów kolorowy laptopik, w którym jest i matematyka i geografia i polski:) Cyfrowe podręczniki są na razie w fazie ekspermentów i planów, pewnie poczekamy na nie jeszcze parę lat.

    Na razie zobaczcie jak może wyglądać w przyszłości szkoła z e-papierem? 

   Podoba się wam?

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   niedziela, 23 października 2011 18:02
 • sobota, 22 października 2011
  • nowości

    MAŁY INŻYNIER. NAUKA I ZABAWA
   ELŻBIETA BEDNAREK, KRZYSZTOF NOWOPOLSKI

   Każde dziecko uwielbia eksperymentować, bo samodzielnie wykonywanie prostych doświadczeń to świetna zabawa i pouczająca przygoda. Wykorzystując znakomite pomysły zawarte w tej książce dziecko poczuje się jak prawdziwy inżynier i przekona się, jak ciekawe i łatwe mogą być nauki techniczne.

    

                                                   Zapraszamy do niesamowitej zabawy w świecie fascynujących, a jednocześnie bardzo pouczających eksperymentów. W czasie podróży po świecie nauki i techniki dzieci zbudują własną starożytną machinę wojenną, dowiedzą się, jak zmusić balonik, by nadmuchał się sam, stworzą niezwykłą miksturę, która w tajemniczy sposób zmienia swoje właściwości oraz zamienią puszkę po coca coli w wirujący silnik.

    

   Książkę tę posiadamy już w naszych zbiorach:)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   sobota, 22 października 2011 16:22
  • targi książki

                                           

    

   Od  20 do 23 października 2011 roku, w hali SPODEK odbywają się Targi Książki w Katowicach. Jest to wspólne przedsięwzięcie Miasta Katowice, Uniwersytetu Śląskiego oraz Expo Silesia. 

    

    

   Targi Książek w Katowicach to: 

   • największe w regionie spotkanie z nowościami wydawniczymi
   • możliwość poznania ulubionych pisarzy oraz osób świata kultury
   • ogromny kiermasz książek po przystępnych cenach
   • konferencje, happeningi, konkursy i spotkania
   • CAŁE MIASTO W KSIĄŻKACH 

   Godziny otwarcia targów: 

   • 20 października - czwartek - 10.00 - 18.00
   • 21 październik - piątek - 10.00 - 18.00
   • 22 październik - sobota - 10.00 - 18.00
   • 23 październik - niedziela - 10.00 - 17.00 

   Cennik biletów: 

   • bilet ulgowy - 5 zł od osoby (dzieci, młodzież szkolna, studenci za okazaniem legitymacji, posiadacze Targowej Zakładki - Ulotki )
   • bilet normalny - 7 zł od osoby
   • bilet rodzinny - 15 zł (2 dorosłych + min. 1 dziecko)
   • bilet grupowy - 3 zł od osoby (przy grupie minimum 20 osobowej)

    Bardzo zachęcam do wybrania sie w ten jesienny weekend na Targi Książki, kupicie tam (po niższych cenach)  lub tylko obejrzycie mnóstwo cudownych książek, spotkacie pisarzy, wysłuchacie cikawych wykładów, zbierzecie kolekcję fajnych gadżetów (np. zakładek do książek) rozdawanych przez wydawnictwa. Byłam w czwartek, widziałem wiele wartościowych książek, wziełam udział w panelu dyskusyjnym na temat Dyskusyjnych Klubów Książek, spotkałam ciekawych ludzi. Zachęcam...

   więcej na stronie:  http://www.exposilesia.pl/targiksiazki/pl/

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   sobota, 22 października 2011 12:27
 • piątek, 21 października 2011
  • dla ciekawych

    

   26 października 1890 roku zmarł CARLO COLLODI, włoski prozaik, publicysta i satyryk, autor opowieści dla dzieci o przygodach drewnianego pajacyka o imieniu Pinokio. (ur. 24 XI 1826) 

    

   Powieść ukazywała się w odcinkach w latach 1881-1883, początkowo jako Storia di un burattino (Historie marionetki). W pełnej wersji wydana została wydana w 1883 roku. Zaliczany jest do klasyki literatury dla dzieci. Powieść publikowana była niekiedy w Polsce pod alternatywnymi tytułami: 

   • Przygody pajaca: Powieść dla dzieci
   • Pinokio: Przygody drewnianego pajaca 

   Powieść ukazuje historię Pinokia, drewnianego pajacyka, wystruganego przez majstra Dżeppetto. Chłopiec wystrugany z drewna niespodziewanie ożył i od pierwszych chwil powołania do życia był krnąbrnym, nieposłusznym i egoistycznym chłopcem. Dżeppeto, a także jego przyjaciele Wróżka o Błękitnych Włosach i Mówiący Świerszcz starają się go wychować i sprowadzić na dobrą drogę. Jednak Pinokio spotyka na swojej drodzę także osoby niegodziwe, które namawiają go do złych rzeczy - takie jak Lis i Kot, czy kolega z klasy Knot. Początkowo daje się im zwieść i ponosi za to kary (traci złote monety, zamienia się w osła). Ostatecznie jednak zaczyna rozumieć jakim był egoistą. Po wielu dramatycznych przygodach powraca do ojca i Wróżki i staje się dobrym pajacykiem. W nagrodę za tę przemianę, spełnione zostaje jego marzenie: staje się prawdziwym człowiekiem.

   Pinocchio.jpg

    

    

   Ilustracja do pierwszego wydania Pinokia

    

    

    

    

   Image Hosted by ImageShack.us

    

   Polskie wydanie ze wspaniałymi ilustracjami J. M. Szancera 

    

    

    

     

    To Pinokio Disneya

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 21 października 2011 22:48
  • Po rosie, po grudzie

     

   Odwiedziła nas klasa trzecia ze Szkoły Podsawowej nr 5. Wspólnie przeczytaliśmy książkę Marii Ginter "Po rosie, po grudzie" 

    Śliczna książka opisująca losy konia i jego właścicielki "Panienki". Wspólnie przeżywają wiele wesołych i smutnych przygód. 

    

   Maria Ginter, z d. Zieleniewska (ur. 23 listopada 1922 w Smolicach, zm. 26 sierpnia 2011 w Warszawie) – polska pisarka, rzeźbiarka, malarka i sportsmenka. Uczestniczka ruchu oporu w czasie II wojny światowej, powstaniec warszawski. Po wojnie była pierwszą w Polsce kobietą-zawodowym kierowcą ciężarówki.

    

     

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 21 października 2011 20:32
  • Króliczki wróciły

    

    Wróciła do nas grupa Króliczków z Przedszkola nr 19, która cały ubiegły rok przychodziła do biblioteki na głośne czytanie. Dzieciaki urosły, niektóre maja już po 6 lat!

   Czytaliśmy i oglądli książki o lesie, zwierzętach, porach roku.   

    

    W naszej bibliiotece jest bardzo dużo interesujących książek, dzieci lubia je oglądać:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 21 października 2011 19:55

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę