filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Wpisy

 • środa, 31 października 2012
  • Wszystkich Świętych

    Wszystkich Świętych (łac. festum omnium sanctorum) – rzymskokatolicka uroczystość (część innych kościołów również ją uznaje, w tym anglikański i wiele z luterańskich) obchodzona 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych.

    Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej. Pierwotnie święto to obchodzono 13. maja. 

   Papież Grzegorz III w 731 przeniósł tę uroczystość z 13. maja na dzień 1 listopada. Powodem były prawdopodobnie trudności z wyżywieniem rzesz pielgrzymów przybywających do Rzymu na wiosnę. W 837 Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół.

   Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wiele osób podróżuje nawet na wielkie odległości, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji swoich zmarłych. To święto ma charakter religijny, głównie katolicki, ale dobrym zwyczajem obchodzi je także wiele osób innych wyznań, albo nie wyznających żadnej religii. Jest to wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym. 

   Święto to było dniem wolnym również w czasach PRL-u, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano je dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych. Nazwa ta utrwaliła się w świadomości wielu osób, jako kościelna nazwa uroczystości liturgicznej: Wszyscy Święci. 

   Następnego dnia po Wszystkich Świętych w Dzień Zaduszny (2 listopada) obchodzony jest dzień wspominania zmarłych (w Polsce zwany Zaduszkami). Dla katolików łacińskich i wielu innych chrześcijan zachodnich jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata. Pamięć o zmarłych znajduje również bardziej świecki wyraz. Organizuje się zaduszkowe koncerty, wystawy i spektakle, poświęcone zmarłym artystom, wydaje okolicznościowe czasopisma i książki. 

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 31 października 2012 16:40
  • Jabłona Eli

    

    Puchatki  z Przedszkola nr 19 słuchały dzisiaj książki Catariny Kruusval Jabłonka Eli.

    

    
    
    
   Jabłonka jest najlepszą kryjówką Eli i Olka. Bawią się na niej przez cały rok. Ale pewnej zimowej nocy wichura powala jabłonkę. Eli tak bardzo brakuje ukochanego drzewa! Wiosną mama kupuje w szkółce nową jabłonkę. Kilka miesięcy później uroczyście zrywają pierwsze jabłko z nowego drzewka. Jest pyszne!

    


    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 31 października 2012 16:06
  • Nie dam sobie dokuczać

    

   Tygryski z Przedszkola nr 18 słuchały dzisiaj książki Elizy Piotrowskiej Tupcio Chrupcio. Nie dam sobie dokuczać.

    

    

    

   Tupcio Chrupcio jest już dużą myszką, ale starsi koledzy w przedszkolu uważają go za malucha, nie chcą się z nim bawić i ciągle mu dokucząją. Czy Tupcio Chrupcio będzie wiedział, jak się zachować w tej sytuacji?

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 31 października 2012 15:58
  • Małe czarowniczki

    

    

    

    

     Urocze czarowniczki:)

    

    


    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 31 października 2012 15:23
 • wtorek, 30 października 2012
  • wspomnień czar

    

   Angelika była kiedyś naszą stałą czytelniczką, wypożyczała książki, spędzała dużo czasu w czasie roku szkolnego i w czasie wakacji. Obecnie jest uczennicą liceum mundurowego w Katowicach, będzie policjantką!

    

   Mimo, że ma mało czasu czasem jeszcze wpada do biblioteki trochę powspominać...

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 października 2012 22:03
  • Kasztan na wagę złota

    

    

    

    

    Kończymy zbiórkę ksztanów i żołędzi! Serdecznie dziękujemy naszym wspaniałym czytelnikom, którzy jak co roku spisali się na medal! Nawet bardziej, pobiliśmy bowiem ubiegłoroczny rekord!

   W tym roku nazbieraliśmy 3 tony kasztanów i żołędzi!

    

    

    Leśnicy z Leśnictwa Świerczyniec spotkali się z dziećmi z Prywatnego Przedszkola Maluszkowo i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1.

    Panowie leśnicy przeczytali dzieciom książeczkę Mariusza Niemyckiego Tajemniczy kapelusz i inne opowiadania.

     

    

   Wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznej zbiórce kasztanów i żołędzi bardzo gorąco dziekujemy!

   Autumn graphics

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 października 2012 21:46
  • w Przedszkolu nr 18

    Autumn graphics

    Czytanie w Przedszkolu nr 18 to sama przyjemność:) Starsze grupy przychodzą do biblioteki co piątek, do maluszków my chodzimy we wtorki. Te dwie grupy trzylatków to cudowne dzieciaki, które pięknie słuchają bajeczek. Tak było i dzisiaj:)

    

    

    Za rok dzieciaki będą już przychodzić do biblioteki:) Autumn graphics

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 października 2012 21:07
 • poniedziałek, 29 października 2012
  • Daleko od domu

    

   Kotki z Przedszkola nr 22 to bardzo miłe dzieciaki, które lubią przychodzić do biblioteki.

   Dzisiaj przeczytaliśmy, piękną trójwymiarową książkę Daleko od domu.

    

    

    

    

    

   Pobawiliśmy się też paluszkami w zabawy z książki Zabawy paluszkowe.

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 29 października 2012 18:48
  • nowości

    

    

   BAŚNIE I LEGENDY ŚWIATA

    

   Baśnie i legendy świataBaśnie i legendy świata” to zbiór najpiękniejszych opowieści przodków, często snutych przy ogniskach i  w zaciszu chaty. Książka zabierze młodego czytelnika w magiczną podróż przez wszystkie kontynenty. Publikacja opatrzona jest pięknymi i niepowtarzalnymi ilustracjami autorstwa Roberta Ingpena, które w sposób wyjątkowy i wrażliwy wprowadzają czytelnika w świat przygody i fantazji.

    


   Renata Opala - Opoweści o czarodziejce Dobrochnie

   Opowieści o czarodziejce Dobrochnie - Renata Opala

    

   Na szczycie wysokiej góry stał kryształowy pałac, a w nim, w otoczeniu elfów, mieszkała piękna czarodziejka Dobrochna. Mimo że miała wszystko, czego tylko mogła zapragnąć, czuła się bardzo samotna i dlatego pewnego dnia postanowiła wywędrować w świat, żeby pomagać ludziom.
   „Opowieści o czarodziejce Dobrochnie” to zbiór kilkunastu pięknych historii utrzymanych w klimacie starych baśni, ale niosących z sobą ważne i wciąż aktualne przesłanie: nawet najmniejsze dobre uczynki, bezinteresownie rozdawane uśmiechy i miłe słowa mogą sprawić, że dzięki nam ktoś poczuje się szczęśliwy.


   Alicja Ungeheuer-Gołąb - Przygody Jeżyka spod Jabłoni

    

    

   Pod koniec roku do ogrodu Marcina i jego rodziców wprowadził się jeż. Zadomowił się pod Jabłonią i zaczął gromadzić zapasy na zimę. Szybko się okazało, że nie jest jedynym mieszkańcem okolicy. Zyskał nowych przyjaciół. Oni pomogli jemu, a on też nie zostawił ich w potrzebie.

   Alicja Ungeheuer-Gołąb proponuje małym czytelnikom mądrą, ciepłą opowieść o zwierzątkach, które razem się bawią i razem pokonują kłopoty. Sympatyczni bohaterowie pomagają dzieciom zrozumieć prawdę, że nawet mały może wiele, jeśli wierzy w siebie i ma wiernych przyjaciół.


    Mariusz Niemycki - Tajemniczy kapelusz

    

    

   Strach na wróble jest smutny i trzeba coś na to poradzić. Pani sikorka podstępem przejęła dom nietoperza, ale ona ma dwadzieścioro piskląt! Kto jest mamą Zazulki - kukułki wyklutej w gnieździe pliszek: pani pliszka czy pani kukułka? Jak poskromić obżarstwo pana Jeżyka?
   Cztery zabawne i mądre opowieści o jeżu Igiełce.

    

    

    


    

   Ewa Stadtmüller Anna Chachulska - Kraków i okolice

    

    

   Ta książka to atrakcyjny przewodnik turystyczny dla całej rodziny. Całość zawarta w dziesięciu spacerach po Krakowie i okolicach to także świetna pomoc dydaktyczna dla nauczycieli prowadzących zajęcia w ramach "ścieżki regionalnej".

    

    

   Zapraszamy do czytania!

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 29 października 2012 13:35
 • niedziela, 28 października 2012
 • piątek, 26 października 2012
  • dziś urodziny Wandy Chotomskiej!

    

   Dziś urodziny obchodzi Wanda Chotomska! Życzymy wszystkiego najlepszego i polecamy jej książki :)

    

    Jest poetką, dziennikarką, współpracowniczką czasopism dziecięcych, autorką wielu książek dla dzieci, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Jest laureatką wielu konkursów literackich i Damą Orderu Uśmiechu.

   W swoich utworach kontynuuje najlepsze tradycje Tuwima i Brzechwy. Główną rolę gra tu zabawa słowem, trawestacja przysłów, konkretne ujmowanie przenośni, nieoczekiwane i pełne fantazji skojarzenia. W klimacie życzliwości i zrozumienia potrzeb dziecka pisarka podaje informacje o otaczającym świecie, podkreśla wagę przyjaźni, kształtuje kulturę uczuć i obyczaje.

   W 2003 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta RP Sztuka Młodym. Jej książka Drzewo z czerwonym żaglem została wpisana na Listę Honorową IBBY. W roku 2003 otrzymała medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 26 października 2012 21:51
  • zbieramy kasztany

    

     

   Już dwa miesiące zbieramy kasztany i żołędzie. Nasi wspaniali czytelnicy i w tym roku nie zawiedli!

   ZEBRALIŚMY 3 TONY KASZTANÓW I ŻOŁĘDZI! JESTEŚMY BARDZO DUMNI!

     

   Pan Jerzy Kasprzyk - leśniczy, spotkał się z Tygryskami z Przedszkola nr 19 i Smerfami z Przedszkola nr 5.

   Grupy te aktywnie uczestniczyły w zbiórce kasztanów.

    

    Dzieci zadawały mnóstwo pytań, a Pan Leśniczy na wszystkie cierpliwie odpowiadał.

   Wiadomość, że w polskich lasach nie żyją kangury, bardzo rozczarowała kilku chłopaków...

    

   Dzieci otrzymały od Pana Leśniczego piękne drewniane linijki:) 

    Autumn graphics

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 26 października 2012 21:24
  • Siedemnaście krawcowych

    

    O siedemnastu trochę szalonych krawcowych czytaliśmy dzisiaj dzieciom z Przedszkola nr 18. 

    

                             

       Krawcowe - Dorota Gellner 

   Czy na maszynie do pisania można szyć ubrania? Okazuje się, że tak, jeśli ma się wyobraźnię i poczucie humoru Doroty Gellner. Wielbiciele talentu tej autorki nie będą zawiedzeni! Oto całkiem nowy zbiorek króciutkich, napisanych błyskotliwą rymowaną prozą historyjek przedstawiających perypetie sympatycznych, choć nieco zbzikowanych krawcowych. Jest ich aż siedemnaście. 

    

   Pierwsza tak się igły bała, że przed igłą się chowała (…). Druga igły uwielbiała! Wszystko nimi ozdabiała (…). Trzecia była niezdecydowana (…). Czwarta zły centymetr miała, no i wciąż źle miarę brała (…). Piąta ciut niechlujna była. I, udając elegantkę, z igłą w swetrze szła na randkę (…). Ósma cięła, co się dało, bo tak jej się podobało (…). Gdy piętnasta z łóżka wstała, roztrzepana była cała. Aksamitki i lamówki powrzucała do lodówki (…). A ostatnia już krawcowa była bardzo pomysłowa i zaczęła szyć ubrania na maszynie do pisania! 

   Pewnie dzięki temu powstała ta urocza książeczka:) 

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 26 października 2012 17:41
 • czwartek, 25 października 2012
  • Klub Motyli Książkowych

    

    

    

    

    

   Gościem dzisiejszego spotkania Klubu Motyli Książkowych był Adam Michniewicz.

    Adam Michniewicz urodził się 31 października 1990 r. w Tychach. To przede wszystkim dziennikarz, poeta, animator kultury. Pomimo młodego wieku jest już autorem trzech tomików poezji - "Wasz i dla Was", "Przypomniałem sobie taki świat..." i wydany całkiem niedawno "Miłość i Anioły". Warto również wspomnieć, że jest współautorem książki naukowej dotyczącej wpływu teatru na dzieci pod redakcją dr Ewy Tomaszewskiej "Księga Piątego Królestwa".

   Pan Adam przeczytał dzieciom opowiadanie z książki Mariusz Niemyckiego Tajemniczy kapelusz i inne opowiadania

    Jest to książka o przygodach mądrego jeżyka Igiełki. Poszczególne jego przygody zostały zapisane w osobnych, nie za długich opowiadaniach. Jeżyk Igiełka jest krawcem, który jest niezwykle mądry i dobry, obchodzi go los innych i chętnie wszystkim pomaga.

   Pierwsze opowiada o tytułowym kapeluszu, który zgubił właściciela, a dzięki jeżykowi Igiełce znalazł miejsce na głowie sympatycznego stracha na wróble. Jednak poszukiwanie właściciela nie było łatwe, wiele zwierzątek próbowało sobie przywłaszczyć kapelusz mimo, że na nie nie pasował. Historia ta mówi nam, że nie można kłamać i zabierać komuś nie swoich rzeczy. Pokazuje jak niewiele trzeba aby sprawić komuś radość.

    

   Nasz gość z ogromnyn zaangażowanie pomagał dzieciom  robić wspaniałe zwierzątka z kasztanów:)

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 25 października 2012 21:23
 • środa, 24 października 2012
  • Klub Motyli Książkowych

    

    

    

   Przypominamy o czwartkowym spotkaniu Klubu Motyli Książkowych.

   Naszym gościem będzie pan Adam Michniewicz.

   ZAPRASZAMY

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 24 października 2012 21:00
  • dzień kundelka

   Dzień Kundelka – nieformalne polskie święto kundelka, czyli wszystkich wielorasowych psów, obchodzone corocznie 25 października, tj. w dzień po wejściu w życie ustawy o ochronie zwierząt. Data 25 października to również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, a miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla nich.

   Pamiętacie Dżoka, najwierniejszego psa wczechczasów?

   Wiosną 2001r. odsłonięto w Krakowie pomnik psa Dżoka, który ma upamiętniać brawurową postawę czarnego kundelka. Jego historia jest smutna... Dżok był tak oddany swemu opiekunowi, że po jego tragicznej śmierci w pobliżu Ronda Grunwaldzkiego psiak przez cały rok czekał w tym miejscu na jego powrót. Cały rok miał nadzieję, że jego ukochany Pan powróci. Niestety, tak się nie stało. Udało się jednak pomóc tęskniącemu mieszańcowi. Dał się on adoptować przez Marię M. i u jej boku spędzić kolejnych 6 lat. Po jej śmierci w 1998r. psiak wymknął się z psiego hotelu, w którym został umieszczony i zginął pod kołami pociągu. Dla wszystkich Krakowian Dżok stał się symbolem psiej wierności, o czym przypomina napis na pomniku:
   "Pies Dżok. Najwierniejszy z wiernych, symbol psiej wierności. Przez rok /1990-1991/ oczekiwał na Rondzie Grunwaldzkim na swojego Pana, który w tym miejscu zmarł."

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 24 października 2012 20:50
  • musisz to przeczytać

    

    

    

    

   Nasz stały recenzent Bartek, pisze o kolejnej książce.

    

   Zakazana magia

   Autor: Angie Sage

   Jestem przyzwyczajony do tego, że pierwsze części jakichkolwiek serii zachęcają do czytania ciągu dalszego. Z przykrością muszę jednak przyznać, że w przypadku tej sagi jest odwrotnie. Czy powinniśmy się cieszyć, czy może raczej smucić?

   Początek jest ważny?

   Historia opowiada o rodzinie Heapów i zaczyna się w momencie, gdy czarodziejka Marcia Overstand informuje Silasa Heapa o tym, że podmieniła ich syna na córkę królowej - Jennę. Jeśli nie zrozumieliście początku to nic się nie stało, bo najważniejsza jest końcówka opowieści, w której odkrywamy tajemnicę Armii Młodych i dowiadujemy się kim tak naprawdę jest Żołnierz 412.

   Dlaczego tak skomplikowane?

   Skomplikowanie całej historii powoduje, że autorka mogła napisać o wiele więcej. Dodatkowo czytanie pierwszych rozdziałów to męka. Mimo, że nie jest to książka doskonała to warto ją przeczytać. Szczególnie, jeśli lubisz fantastykę.

   Ocena 8/10

   Dziękujemy Bartkowi:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 24 października 2012 20:34
  • nasi czytelnicy

     

   Zuzia przychodzi do biblioteki z grupą przedszkolaków z Ośrodka św. Dominika. Dzisiaj przyszła z mamą aby obejrzeć kolorowe książeczki, szczególnie te z odgłosami przyrody:)

   Książki do domu też zostały wypożyczone:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 24 października 2012 20:22
  • kto i co?

    

    Puchatki z Przedszkola nr 19 to bardzo sympatyczna grupa, mądre i wesołe dzieciaki.

   Dzisiaj bawiliśmy się w odgadywanie zagadek z książki Kto i co? Zagadek prawie sto Aliny H. Chomdromadidis 

    

   Wierszowane zagadki dla dzieci. Zabawne rymowanki i dowcipne ilustracje. Lektura dla starszych i młodszych do oglądania, czytania i zgadywania.
    
    

   Wszystkie zagadki zostały pomyślnie odgadnięte:)

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 24 października 2012 20:03
  • czytamy i oglądamy

    

    

    Jak w każdą środę gościliśmy klasę IV/V ze Specjalnego Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego w Tychach.

   Przeczytaliśmy książkę Urodziny Kubusia Puchatka. Obejrzeliśmy też piękne, trójwymiarowe książki o przyrodzie.

    

    

    

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 24 października 2012 19:24
 • wtorek, 23 października 2012
 • poniedziałek, 22 października 2012
  • Wyczyny Bartka Koniczyny

    

   Uczniowie Szkoły Muzycznej to nasi stali bywalcy:) Grupie ze szkolnej świetlicy przeczytaliśmy dzisiaj książkę Danuty Zawadzkiej Wyczyny Bartka Koniczyny.

    

    

    Bartek zbiera żaby, tresuje kury, poszukuje duchów i ucieka, kiedy chroboczą w starej szafie. Czasami zdarza mu się zawisnąć na rynnie. Potrafi także upiec tort urodzinowy i wysprzątać kuchnię płynem do... czyszczenia toalety.

    Bartek Koniczyna, ma głowę pełną pomysłów!

     

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 22 października 2012 19:03

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę