filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Wpisy

 • wtorek, 25 sierpnia 2015
 • poniedziałek, 24 sierpnia 2015
  • KSIĄŻKI DLA RODZICÓW

   Serdecznie polecamy książki duetu Adele Faber i Elaine Mazlish, które stały się bestsellerami w wielu krajach:

    

   Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły - Faber Adele, Mazlish Elaine

   Praktyczne ćwiczenia i wskazówki ułatwiające opanowanie sztuki komunikowania się z dziećmi - i… nie tylko z nimi - sprawiają, że książka jest przeznaczona dla każdego, kto chciałby lepiej rozumieć i mądrzej kochać dzieci oraz być przez dzieci kochanym i rozumianym. Nowe wydanie poszerzone o posłowie "Nowe pokolenie", które napisała Joanna Faber, córka jednej z autorek.  Wychowana według metod przedstawianych w książce dzieli się doświadczeniami z dzieciństwa i wraz z rodzicami podejmuje wyzwania nowych czasów, szukając nowych rozwiązań.

    


   Rodzeństwo bez rywalizacji - Faber Adele, Mazlish Elaine

    

   Książka zawierająca praktyczne i życiowe przykłady, jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć godnie. Jej polską edycję wzbogaca suplement zawierający doświadczenia rodziców polskich.
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    

    
   Jak mówić, żeby dzieci się uczyły - Faber Adele, Mazlish Elaine
    
    
    
   Poradnik pokazuje niezwykłą technikę dialogu z dziećmi (radzi, co mówić i kiedy to mówić) w domu i w szkole. Buduje most nad przepaścią miedzy rodzicami i nauczycielami a dziećmi, które dzięki dobremu wzajemnemu porozumieniu się mają szansę stać się kochającymi i twórczymi osobami w dorosłym życiu.

    

    

    


    Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być + CD - Faber Adele, Mazlish Elaine

    

   Bazując na inspirujących doświadczeniach rodzin z całego świata, autorki pokazują, że każdy, nawet najbardziej zapracowany rodzic może nabrać umiejętności, jakie zawsze „chciał mieć”: spokojnego rozwiązywania rodzinnych konfliktów, stawiania dzieciom granic i zachęcania ich do współpracy.

    
    
    
    
    
    
     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 24 sierpnia 2015 14:30
 • piątek, 21 sierpnia 2015
  • NOWOŚCI

    

   Początek roku szkolnego tuż, tuż dlatego też proponujemy najnowsze książki, które ułatwią samodzielne czytanie:

    

   Kaczmarska-Strzebońska A. Elementarz. Czytamy metodą sylabową 

   Metoda sylabowa polecana jest przez najlepszych nauczycieli i metodyków nauczania wczesnoszkolnego jako bardzo skuteczna, szybka i bezproblemowa. Pierwsza część książki zawiera prezentację literek i sylab, w drugiej zaś znajdują się czytanki, które są ułożone od najprostszej do najtrudniejszej.

   W całej książce zastosowano wyraźny podział na sylaby, przykładowe słówka, proste zdania, dzięki czemu dziecko szybko nauczy się czytać płynnie. Książka została opracowana z najwyższą dokładnością, starannością, dbałością o wartość merytoryczną.  

    


    Elementarz współczesny

    Czytam sobie. Elementarz współczesny - Boboryk Anna

   Elementarz to współczesna nauka czytania w klasycznej i sprawdzonej od pokoleń formie elementarza! Znani i lubiani bohaterowie książek z serii "Czytam sobie" zapraszają do nauki czytania. Elementarz prowadzi dziecko od poznawania pierwszych liter przez czytanie pierwszych słów i zdań aż po ćwiczenie sprawnej lektury dłuższych tekstów. 

    


    
   Nowak E. Na ratunek Karuzeli, Olech J. Ząb czarownicy, Beręsiewicz P. Pan od angielskiego, Stanecka Z. Baśń o świętym spokoju
    
   Wydawnictwo Egmont przygotowało nową serię "Poczytaj ze mną", która ma zachecić dzieci do samodzielnego czytania. W ramach cyklu ukazały się opowieści przygodowe, fantastyczne, humorystyczne – wszystkie z dużą czcionką. Tworzą je najlepsi współcześni autorzy, lubiani i chętnie czytani przez dzieci. O szatę graficzną zadbali znakomici ilustratorzy. 
    
    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „NOWOŚCI”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 21 sierpnia 2015 11:46
  • Po raz drugi w Andromedzie

   W czwartek nasza filia również uczestniczyła w "Sierpniowych czytankach". Bardzo się cieszymy, że dzieci chętnie przychodzą na te spotkania i razem z nami poznają ciekawe książki. Tym razem czytaliśmy najnowszą w naszej bibliotece pozycję pt. "Jak dobrze mieć sąsiadów" Ciary Flood.

   Jest to ciepła, wzruszająca historia na każdą porę roku dla czytelników w wieku od lat trzech do stu. Jest to opowieść o mrukliwym panu Misiu, któremu błogi spokój nagle zakłócają nowi sąsiedzi. Niedźwiedź początkowo nie może się opędzić od „tych nieznośnych królików”, z czasem okazuje się jednak, że szczere, przyjazne gesty ze strony sąsiadów mogą zmiękczyć każde serce, nawet najbardziej burkliwe.

   Jak dobrze mieć sąsiadów - Flood Ciara

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 21 sierpnia 2015 11:28
 • czwartek, 20 sierpnia 2015
  • Sierpniowe czytanki w Andromedzie

    

   We wtorek (18.08) czytaliśmy dzieciom w Laboratorium Sztuki w Pasażu Kultury Andromeda ksiażkę w ramach akcji "Sierpniowe czytanki w słoneczne poranki". Od 11.08 bierzemy udział wraz z Teatrem Małym w tym przedsięwzięciu. Dzieci, które w tym dniu odwiedziły Andromedę poznały Gruffalo i innych mieszkańców niezwykłego lasu, rozwiązywały zagadki i tworzyły rysunki przedstawiające bohaterów książki Julii Donaldson. Prace ze wszystkich spotkań zostaną umieszczone we wrześniu na wystawie w Laboratorium Sztuki. Na koniec każde z dzieci dostało nagrodę za piękne rysunki.

    

    Zapraszamy na kolejne spotkania!!!

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 20 sierpnia 2015 12:00
 • wtorek, 18 sierpnia 2015
  • Koniec upałów

     

   clipart-ghost.gifW ostatnich dniach upały dały się wszystkim we znaki, także w naszej bibliotece panowały rekordowe temperatury. Teraz aura jest już zdecydowanie lepsza, dlatego też zapraszamy na ostatnie dwa tygodnie wakacji do nas. Czekają na Was gry planszowe, wspólne czytanie i zabawy, a wszystko to pod hasłem:

   WAKACJE Z DUCHAMI.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 18 sierpnia 2015 15:10
 • piątek, 31 lipca 2015
 • wtorek, 28 lipca 2015
  • Astrid ze Smalandii

   astrid

   Kobieta, która rozumiała najmłodszych jak nikt inny, nigdy nie zapomniała jak to jest być dzieckiem, bohaterom swoich książek pozwalała psocić do woli, a w twórczości najchętniej wracała do swojego dzieciństwa. Tak, to oczywiście Astrid Lindgren! W naszej bibliotece można wypożyczyć biografię słynnej pisarki oraz wiele jej książek dla dzieci. Zapraszamy!

   astridcharakters


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 28 lipca 2015 11:31
 • piątek, 24 lipca 2015
  • Gry i zabawy

   Zapraszamy codziennie na spędzenie czasu w bibliotece. Czekają na was gry planszowe, puzzle oraz materiały plastyczne!SAM_02681

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 24 lipca 2015 16:04
  • Krasnoludki domowe i inne stwory

   OpowiesciKrasnoludkow_MarcinPrzewozniakimages_big79788324568888

   Czy wy też czasem macie wrażenie, że tuż obok, w waszym pokoju żyje ktoś jeszcze? Nie jesteście w tym osamotnieni, podoba historia przydarzyła się pewnego wieczoru Stasiowi i Zuzce - bohaterom "Opowieści krasnoludków". Znalezione w kapciu cztery krasnale dostarczyły dzieciom w książce i tym, które odwiedziły bibliotekę podczas tego tygodnia dużo radości. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały pierwszego rozdziału oraz próbowały zapamiętać przedziwne imiona domowych skrzatów - Jayo, Iskierka, Ględzik i Zaradek, a to jeszcze nie wszystkie ich imiona, bo każdy ma aż trzy! Potem wykonały z papieru własne krasnoludki potrafiące się poruszać. Podczas zabaw w bibliotece zawsze jest też czas na przechadzanie się wśród pólek, oglądanie i samodzielnie czytanie książek.collage013collage023collage03

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 24 lipca 2015 15:38
 • poniedziałek, 20 lipca 2015
  • Skrzat Jagódka o bibliotece

   Co to jet biblioteka, jak się do niej zapisać i jakie książki można wypożyczyć dowiedziały się dziś dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Otwarte Okno" w Tychach. Przeczytaliśmy książkę o tym "Jak Skrzat Jagódka zakładał bibliotekę", potem z tajemniczego pudełka dzieci losowały skarby kojarzące się z baśniami i bajkami, kolorowały obrazki, a na końcu oprócz tradycyjnej książki przedszkolaki zobaczyły również inne bardzo ciekawe np. książkę dla niewidomych, audiobook czy książkę z odgłosami ptaków!   collage012collage022

   collage022

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 20 lipca 2015 14:05
 • piątek, 17 lipca 2015
  • O piratach i nie tylko

    

    

   Mijający tydzień wakacji upłynął, w naszej bibliotece, na poznawaniu morskich opowieści o piratach i wodnych potworach. Czytaliśmy książkę o przygodach Małego Pirata, mówiliśmy o stworach, które zamieszkują podwodne głębiny, tworzyliśmy własne statki za pomocą origami oraz rozwiązywaliśmy morską krzyżówkę.

    

   okladka

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 17 lipca 2015 13:55
  • dla ciekawych

   Hanna Januszewska18 VII minie 35. rocznica śmierci Hanny Januszewskiej (1905 - 1980), polskiej poetki, autorki utworów dla dzieci i młodzieży.

   Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, prozaik, poetka, autorka sztuk scenicznych i słuchowisk, tłumaczka. Swoje utwory publikowała m.in. w "Tygodniku Ilustrowanym", "Bluszczu", a angażując się w twórczość dla dzieci – w "Płomyku", "Płomyczku" i "Świerszczyku". W czasie okupacji niemieckiej współpracowała z konspiracyjnymi wydawnictwami i uczestniczyła w tajnym nauczaniu. Po wojnie pracowała w Polskim Radio w Łodzi, a następnie w Warszawie. Zadebiutowała w 1924 roku zbiorem wierszy Poezje. Dla dzieci wydała m.in.: zbiór bajek Ele - mele dudki, wiersze Z góry na Mazury, cykl Baśń o wędrującej Pyzie, opowieść O dobrym Strachu, wierszowaną opowieść O smoku wawelskim, książkę Bajki o czterech wiatrach, która została wpisana na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena.

   Pisarka dokonała scenicznej adaptacji baśni Marii Konopnickiej O krasnoludkach i sierotce Marysi oraz przełożyła znane utwory światowej literatury dla dzieci i młodzieży np. Ucznia Czarnoksiężnika J.W. Goethego. Dokonała także nowych opracowań baśni Ch. Perraulta i H. Ch. Andersena.

   Hanna Januszewska za twórczość dla dzieci i młodzieży została nagrodzona licznymi nagrodami m.in. Nagrodą Prezesa Rady Ministrów, Nagrodą Premio Europeo i Orderem Uśmiechu.

    Bajki o czterech wiatrach - Hanna Januszewska

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 17 lipca 2015 11:24
 • wtorek, 14 lipca 2015
 • piątek, 10 lipca 2015
 • czwartek, 09 lipca 2015
 • wtorek, 07 lipca 2015
  • NOWOŚCI

   Wechterowicz P. Proszę mnie przytulić

    

   Proszę mnie przytulić - Wechterowicz Przemysław, Dziubak EmiliaCzy wiecie, jaki jest najlepszy sposób na udany dzień?
   Niedźwiadek nie wiedział, dopóki Tata Niedźwiedź pewnego dnia nie zdradził mu w sekrecie, że wystarczy się mocno do kogoś przytulić. I tak zaczyna się niezwykła przygoda ojca i syna.
   Pełna humoru a zarazem wzruszająca opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z głębi serca gest, może zmienić w naszym życiu bardzo wiele.

    

    


    

   Chaud B. Misiowa piosenka

    

   Po ulicach wielkiego miasta, przepychając się wśród przechodniów, gna ogromny niedźwiedź. Dokąd tak pędzi? Czyżby śpieszył się na wieczorny koncert w operze? A może szuka kogoś, kto zgubił się w tym tłumie?

   Słynna pasieka na dachu paryskiej opery zainspirowała Benjamina Chauda do stworzenia ciepłej, rodzinnej historii z zaskakującym zakończeniem. Pełne szczegółów, dowcipne ilustracje zapraszają małych czytelników, by przyłączyli się do poszukiwań i przetestowali własną spostrzegawczość.

    

    


    Kurosz W. Skarby leśnych braci

    

   Bazyli i Marcepan, jak każde rodzeństwo, uwielbiają sobie dokuczać. Jednak kiedy zajdzie taka potrzeba, jeden za drugim pójdzie w ogień. A ponieważ mieszkają na skraju tajemniczej puszczy, gdzie dzieją się rzeczy niezwykłe, pomocna dłoń zawsze się przyda.
   Leśni bracia, żywiołowi i rezolutni, dostarczą Wam wielu emocji i niemało powodów do śmiechu.

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 07 lipca 2015 10:24
 • poniedziałek, 06 lipca 2015
 • piątek, 03 lipca 2015
  • Wakacje z duchami

   Za nami kolejne spotkanie w ramach "Lata w Bibliotece". Tym razem czytaliśmy fragment znanej i lubianej książki Adama Bahdaja pt. "Wakacje z duchami". Poznaliśmy Pergamina, Perełkę i Mandżaro - to bohaterowie powieści, którzy założyli Klub Młodych Detektywów i w wakacyjne dni spędzane u cioci zamierzają odkryć zagadkę ducha straszącego na zamku. Rozwiązaliśmy quiz z pytaniami dotyczącymi wysłuchanego rozdziału, a potem odkrywaliśmy uroki dawnych dziecięcych zabaw podwórkówych. Były więc skakanki, hulahopy, rysowanie kredą i klasy!

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 03 lipca 2015 16:12
 • czwartek, 02 lipca 2015
 • wtorek, 30 czerwca 2015
  • U Jarzębinek i Muchomorków

   Dziś, po raz ostatni przed wakacjami, byliśmy z wizytą u Jarzębinek i Muchomorków z Przedszkola nr 18. Przeczytaliśmy książki "Pieniek otwiera muzeum" i "Ela na plaży".

   Idealna książka dla wszystkich małych zbieraczy, którzy z każdego spaceru wracają z nowymi skarbami.

    

   Jest piękny letni dzień. Ela idzie na plażę. Poznaje chłopca, który uczy ją łowić kraby. Długo łowią je razem. Ale czy krabom nie jest lepiej w morzu? Ciepła i zabawna historia obrazkowa dla najmłodszych.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 czerwca 2015 11:19
 • poniedziałek, 29 czerwca 2015

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę