filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Wpisy

 • poniedziałek, 29 czerwca 2015
 • piątek, 26 czerwca 2015
 • środa, 24 czerwca 2015
 • poniedziałek, 22 czerwca 2015
  • Czytamy o Elmerze

    

    

   Ostatni raz w tym roku szkolnym gościliśmy dzieci z Przedszkola nr 22. Przeczytaliśmy książkę "Elmer i nieznajomy" D. McKee.

    Klasyka literatury dziecięcej, światowy bestseller przetłumaczony na ponad 30 języków. Elmer, słonik w kratkę zabawiający całą dżunglę, ma kłopot: być innym w stadzie to przywilej czy utrapienie?

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 22 czerwca 2015 14:50
 • piątek, 19 czerwca 2015
  • Wkrótce Dzień Ojca

   Dzień Ojca, w przeciwieństwie do Dnia Matki nie ma tak długiej tradycji. W Polsce obchodzimy go dopiero od 1965 roku. W naszym kraju, podobnie jak w Nikaragui tatusiowie świętują swój dzień 23 czerwca.

   Pomysł, by poza Dniem Matki świętować również Dzień Ojca narodził się w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam, w miejscowości Spokane, 19 czerwca 1910 po raz pierwszy oficjalnie oddano cześć wszystkim tatom. Co ciekawe, pomysłodawczynią święta była kobieta – Sonora Louise Smart Dodd. To właśnie w ten sposób chciała podziękować swojemu tacie, który po śmierci swojej żony, samodzielnie podjął trud wychowywania sześciorga dzieci.

   Oficjalnie Dzień Ojca został wprowadzony do kalendarza w 1924 roku, za czasów prezydenta Calvina Coolidge’a. Niemal pół wieku później Lyndon Johnson ustanowił jednak, że święto tatusiów będzie obchodzone w trzecią niedzielę marca.

   Wszystkim tatusiom składamy serdeczne życzenia:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 19 czerwca 2015 18:20
 • czwartek, 18 czerwca 2015
  • Klub Motyli Książkowych


    

    

    

    Dzisiaj odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Klubu Motyli Książkowych, dlatego miało wyjątkowy charakter. Były uściski, całusy i kwiaty, oraz pyszne ciasto z truskawkami upieczone przez panią Anie - mamę Tymka, Martynki  i Małgosi.

   Oczywiście przeczytaliśmy książkę, tym razem była to książka "Miejsce na Miotle" Julii Donaldson.

    

    

     

    Miejsce na miotle” to ujmująca opowieść o czarownicy, która ma wyjątkowo dobre serce, niezwykłe zamiłowanie do podróży oraz wspaniałych przyjaciół. Ku zdumieniu swojego kota, czarownica zaprasza różne zwierzęta, aby dołączyły do jej przygody i razem z nią podróżowały na miotle. Zwierzęta zaprzyjaźniają się z czarownicą, a następnie spotykają wielkiego i groźnego smoka... Aż strach pomyśleć, co może z tego wyniknąć...  

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 18 czerwca 2015 21:10
  • Czytanie Smerfom

   Dziś grupa Smerfy z Niepublicznego Przedszkola Maluszkowo odwiedziła po raz ostatni naszą bibliotekę. Od września przedszkolaki staną sie uczniami I klasy. Dzieci te znamy od wielu lat, są to nasi wierni czytelnicy, którzy po każdym głośnym czytaniu chętnie wypożyczali książki do domu. Dziś przeczytaliśmy ksiażkę "Pospiesz się, Albercie" Gunilli Bergstrom.

   Pospiesz się, Albercie

   Albert Albertson to kilkuletni chłopiec, który chodzi do przedszkola i mieszka z bardzo miłym tatą. Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje - radość zabawy, ciekawość świata, nieograniczoną fantazję, ale też złość, zazdrość czy strach.

   Książki o Albercie, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, rozeszły się dotąd w niemal ośmiomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami, a na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. W Szwecji to już kultowa seria, licząca około trzydziestu tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, włącznie z wyborem jej książki na książkę roku 1997 przez szwedzkie Jury Dziecięce. 

    Dzieci serdecznie zapraszamy do korzystania z naszej biblioteki przez wakacje i gdy staną się uczniami I klasy!


    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 18 czerwca 2015 14:11
 • wtorek, 16 czerwca 2015
  • Muchomorki w bibliotece

    

    Muchomorkom z Przedszkola nr 18 czytamy już cał rok, dzisiaj dzieci pierwszy raz odwiedziły bibliotekę.

   Czytaliśmy książkę I. Abedi "Alberta szuka miłości", następnie dzieci poznały wszystkie zakamarki naszej biblioteki:) 

    

    

   Nastała wiosna, a wraz z nią wszystko pobudziło się do życia. Mała Alberta wybrała się na poszukiwanie miłości. Jednak nie tylko ona jedna jej szukała. Jak zakończyły się te poszukiwania?

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 16 czerwca 2015 12:32
 • piątek, 12 czerwca 2015
  • czytamy z optymizmem

    

    

    Ostatni raz przed wakacjami odwiedziliśmy Świetlicę Terapeutyczną prowadzoną przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tychach.

    

    

   Czytaliśmy książkę "Kolorowe rymowanki" i wspólnie recytowali wierszyki.

    

    

    

    

   Bardzo lubimy odwiedzać to sympatyczne miejsce, każda wizyta tam jest dla nas ogromnym przeżyciem. Poznaliśmy tam cudownych ludzi, których radość i szczere uśmiechy, pozwalają zapomnieć o szarości dnia codziennego, napawają optymizmem i dodają energii.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 12 czerwca 2015 15:22
 • czwartek, 11 czerwca 2015
 • środa, 10 czerwca 2015
  • nowości

    

   Ryrych K. Denim blue

    

    

    

   Dorastanie w czasach PRL-u nie jest łatwe. Trzeba uważać na to, co się robi i mówi, bo ściany mają uszy, a pytań przecież nie ubywa. Dlaczego nie można trzymać na balkonie koguta? Dlaczego sekretarz jest traktowany lepiej od zwykłego obywatela? I dlaczego tak trudno zdobyć zachodnie dżinsy?

    

    

    


   Walliams D. - Chłopak w sukience

   Masz szlaban. Siedzisz w domu, a reprezentacja szkoły właśnie przegrywa najważniejszy mecz. Dlaczego? Bo dyrektor wyrzucił najlepszego napastnika. Ciebie! Wiem, cała afera to miał być tylko żart. Teraz już nic nie możesz zrobić.
   Ale twoja drużyna – tak! Przecież was wszystkich nie skreśli z listy uczniów.
   Zostało tylko i aż czterdzieści pięć minut!

   

    

    


    

    Leeuwen J. -  Cwir!

   Ptakodziewczynka. Albo dziewczynkoptak. Albo coś pomiędzy. Właściwie nie wiadomo, kim jest Ptyś. Pewnego dnia Walter po prostu znajduje ją pod krzakiem i zabiera do domu. Jego żona Tina chce ją wychować jak własne dziecko. Tylko że Ptyś potrzebuje wolności – i nie daje się zatrzymać.

   Książka napisana niekonwencjonalnym językiem, zabawnie i sugestywnie zilustrowana przez autorkę.

    


    Sparker A. - Z.M.I.A.N.A. Zajęczy popłoch 

    

   Kiedy Jacek i Dawid przekradali się na drugą stronę płotu, żeby odnaleźć swego psa Lejka, nie spodziewali się, że znajdą o wiele więcej… Spotkanie z sąsiadką zmienia całkowicie ich życie. Pani Petunia okazuje się szalonym naukowcem, twórczynią tajemniczego serum. 

   Po jednym przypadkowym pryśnięciu sprejem Z.M.I.A.N.A. bliźniaki orientują się, że mają osiem nóg i potrafią strzelać nicią z odwłoka! Jacek i Dawid wpadli w robaczywe kłopoty i teraz muszą zmierzyć się z niebezpieczeństwami podróży przez swój ogród w nadziei, że pani Petunia zmieni ich z powrotem. Ale przyroda jest okrutna, a bracia nie są już na szczycie łańcucha pokarmowego.


   Zapraszamy do biblioteki!

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 10 czerwca 2015 16:57
  • nowości

    

   Policjant, żołnierz, górnik, strażak, kierowca, a może lekarz? Każdy z tych zawodów wydaje się interesujący. Który z nich wybrać? Kim zostać w przyszłości? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania pomogą wam książki wydawnictwa Damidos, prezentujące najpopularniejsze zawody. Znajdziecie w nich rzeczowe informacje, zaskakujące fakty, ciekawostki i zdjęcia - być może dzięki nim w przyszłości zostaniesz policjantem lub strażakiem:)

   Zapraszamy do wypożyczania i czytania tych ciekawych książek!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 10 czerwca 2015 16:26
 • wtorek, 09 czerwca 2015
  • dla ciekawych

   9 czerwca 1870 roku zmarł CHARLES DICKENS.

     145. rocznica śmierci

   Char­les Dic­kens, przy­szedł na świat do­kład­nie 7 lu­te­go 1812 r. w bry­tyj­skim Land­port. Jego oj­ciec pra­co­wał jako urzęd­nik ad­mi­ra­li­cji. Dwa­na­ście lat po na­ro­dzi­nach syna tra­fił do wię­zie­nia za nie­ure­gu­lo­wa­ne długi. Po­zba­wio­na źró­deł utrzy­ma­nia ro­dzi­na szyb­ko po­pa­dła w nędzę. Młody Dic­kens, by pomóc bli­skim, za­trud­nił się w fa­bry­ce pasty do butów, którą potem za­mie­nił na urząd są­do­wy. Jed­no­cze­śnie sam się uczył i pró­bo­wał pisać. W po­ło­wie lat 30. XIX w. za­sły­nął jako autor zbio­ru "Szki­ce Boza". Tuż potem, w 1836 r., uka­zał się pierw­szy od­ci­nek jego po­wie­ści "Klub Pic­kwic­ka". Gdy w 1837 r. pu­bli­ko­wa­no ostat­ni od­ci­nek serii, nie było wąt­pli­wo­ści, że Dic­kens na­pi­sał be­st­sel­ler. 

   Suk­ces spra­wił, że 25-let­ni wów­czas Char­les po­sta­no­wił na dobre zająć się dzia­łal­no­ścią li­te­rac­ką. W ko­lej­nych la­tach wydał słyn­ne­go "Oli­ve­ra Twi­sta" (1837-1838), a tuż potem po­wie­ści "Życie i przy­go­dy Ni­cho­la­sa Nic­kle­by" (1838-1839), "Ma­ga­zyn oso­bli­wo­ści" (1840-1841), "Bar­na­ba Rudge" (1841) i "Mar­tin Chuz­zle­wit" (1843-1844). Do swo­jej śmier­ci w 1870 r. Dic­kens wydał jesz­cze dzie­sięć po­wie­ści, wśród nich m.​in. słyn­ne­go "Da­vi­da Cop­per­fiel­da". Dziś uzna­je się go za jed­ne­go z naj­wy­bit­niej­szych przed­sta­wi­cie­li po­wie­ści spo­łecz­no-oby­cza­jo­wej w XIX-wiecz­nej Wiel­kiej Bry­ta­nii.

   W grudniu 1843 roku ukazuje się "Opowieść wigilijna", z ilustracjami Johna Leecha. Tłumaczona wielokrotnie i wydawana jako Opowieść wigilijna (częściej) lub zgodnie z oryginalnym tytułem jako Kolęda prozą.

   Opowiadanie Karola Dickensa jest moralitetem w stylu wiktoriańskim. Pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge'a, zachodzącą w czasie nocy wigilijnej. Jest on samotnikiem, nie lubiącym ludzi, a dbającym jedynie o pomnażanie swojego majątku. W noc wigilijną ukazuje mu się duch Jakuba Marleya – jego zmarłego partnera w interesach, cierpiącego pod ciężarem łańcucha win który wykuł sobie za życia. Ta wizyta ma uchronić Scrooge'a przed podobnym losem. Początkowo nieufny, Ebenezer zmienia zdanie pod wpływem wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt przyszłych. Pokazują one bohaterowi sceny z jego życia przeszłego, teraźniejszego i przyszłego. Przerażony wizją samotnej śmierci, Scrooge pojmuje beznadziejność takiego trybu życia i nastawienia do innych ludzi, staje się z powrotem szczodrym, serdecznym człowiekiem, jakim był za młodu, przed śmiercią siostry, jedynej jak się zdawało osoby, która kiedykolwiek się o niego troszczyła.

    

   Książka zapewniła autorowi tytuł "człowieka, który wynalazł Boże Narodzenie", jak określa go brytyjska prasa.

   Zapraszamy do czytania:)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 09 czerwca 2015 19:12
  • Papci Chmiel

    

    

   92 lata kończy dziś Papcio Chmiel - twórca jednej z najpopularniejszych w Polsce serii komiksowych, „Tytus, Romek i A’Tomek”, publicysta i uczestnik powstania warszawskiego - Henryk Chmielewski. Wszystkiego najlepszego!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 09 czerwca 2015 18:49
  • Z wizytą w Akademii Przedszkolaka

   Bardzo nam miło odwiedzać nowe przedszkola i poznawać dzieci, które do nich uczęszczają. Tym razem z książką dotarliśmy do Akademii Przedszkolaka. Trzem grupom czytaliśmy historię o myszce Miko, która nie chciała się myć. Był czas również na zagadki i rozmowy o bibliotece. Dziekujemy za zaproszenie i zachecamy dzieci z Akademii Przedszkolaka do wizyty w naszej bibliotece.

   Po całym dniu zabawy na dworze Miko powinien się umyć. Tak uważa mama, ale synek widzi to inaczej. Nagle Miko wpada na świetne i zaskakujące rozwiązanie.

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 09 czerwca 2015 15:47
  • Czytanie gimnazjalistom

   W codziennej pracy najczęściej czytamy dzieciom w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, dlatego też z chęcią odwiedziliśmy uczniów II klasy Gimnazjum nr 10 w Tychach. Przeczytaliśmy im opowiadanie Michała Studniarka "Mój własny smok" z książki "Księgi smoków". Spotkanie to było pretekstem do opowiedzenia młodzieży o bibliotekach, które funkcjonują w mieście i do zachęcenia ich do korzystania ze zbiorów jakie oferują biblioteki.

   Księga smoków to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego smokologa i miłośnika fantasy. Oto niezwykły raport najwybitniejszych polskich smokologów. Co może Władca Wszystkich Smoków? Dlaczego reketing i zarządzanie w nadmiarze nie służą ludzkości? Gdzie trzy wieki temu zlokalizowany był Park Jurajski? Jakie warunki trzeba spełniać, by Bezlitosna Luana uznała, że wyrosłeś na dobrego smokera? Czy można bezkarnie uwolnić smoka, który tańczy dla Chung Fonga? Dlaczego Babunia Jagódka nie życzy sobie w okolicy żadnych polowań na smoki (których zresztą przecież nie ma!)? Tę książkę trzeba koniecznie przeczytać. Mówiono wam, że Smok Wawelski był ostatnim ze swej rasy. Nieprawda! Z naszych badań wynika, że smoki mają się świetnie. Co więcej, zasiedlają wciąż nowe obszary. Poznajcie zatem tuzin przedstawicieli najbardziej szlachetnego gatunku smoki z tego i nie z tego świata! Oddajemy w wasze ręce raport specjalny z życia najbardziej magicznych stworzeń. Nasi odkrywcy znaleźli bramy do innych światów, alternatywnych rzeczywistości oraz zakątków ziemi dokładnie ukrytych przed oczami postronnych. Byli w dżungli wielkich miast, w odludnych górskich dolinach i na polach bitew, na Morzu Karaibskim, na Dalekim Wschodzie i w słonecznej Italii. A wszędzie tam spotkali smoki...  

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 09 czerwca 2015 15:36
 • środa, 03 czerwca 2015
  • 70. urodziny Pippi

     

   70. urodziny Pippi

   Najsilniejsza dziewczynka na świecie, krnąbrny i ciekawski piegusek z rudymi, sterczącymi warkoczami i dwiema różnymi pończochami – Pippi Pończoszanka (Pippi Långstrump) kończy 70 lat!

   Pippi

   Pippi „urodziła” się właściwie 74 lata temu. Pewnego zimowego wieczoru w 1941 roku, kiedy trwała druga wojna światowa, mała chora na zapalenie płuc i leżąca w łóżku siedmioletnia córeczka Astrid Lindgren, Karin, poprosiła mamę, by opowiedziała jej bajkę.

   O czym ma być ta bajka? – Zapytała Astrid swoje dziecko.

   O Pippi Långstrump!

   I popłynęła powieść, o supersilnej, zawziętej i zawadiackiej dziewięcioletniej dziewczynce, mieszkającej bez rodziców, ale za to z koniem Alfonso i małpką Nilssonem w wielkiej, acz podupadającej willi Śmiesznotce, z dużym ogrodem, gdzie kwiaty podlewane były z zasady tylko podczas deszczu.

   Historię Pippi zmyślała Astrid na poczekaniu i opowiadała odcinkami przez kolejne wieczory, przez wiele tygodni. Kiedy córka zasypiała, Astrid spisywała na gorąco przygody Pippi. Po paru miesiącach wysłała gotowy maszynopis do wydawnictwa Bonniers, które po trzech latach zwlekania odmówiło publikacji, (myślę, że wydawnictwo to do dzisiaj żałuje swojej decyzji).

   Trwało to cztery długie lata, zanim Pippi Pończoszanka ujrzała światło dzienne. Pierwszy, wydany przez wydawnictwo Rabén & Sjögren egzemplarz przygód Pippi mała Karin dostała w prezencie urodzinowym 21 maja. Książka pojawiła się w sprzedaży w listopadzie 1945 i odniosła natychmiastowy i wielki sukces. Wkrótce, w całej Szwecji, we wszystkich domach, pod każdą choinką dzieci znalazły egzemplarz Pippi Långstrump.

   pippi

   Pippi Pończoszanka stała się przełomem w twórczości kierowanej do dzieci, była odmienna od dotychczasowych moralnych i grzecznych opowiastek, dlatego znaleźli się też tacy, którzy zawzięcie krytykowali opowieść o Pippi. Jednak sukces tej książki był tak ogromny, że zaowocował kontynuacjami, które stworzyły z czasem cykl powieści o Pippi. Dwadzieścia pięć lat później Pippi doczekała się także słynnej ekranizacji.

   Pippi

   Fabuły tej książki nie trzeba chyba nikomu opowiadać. Pippi Långstrump przetłumaczona została dotychczas na 92 języki, więc znają ją dzieci (i dorośli) niemal na całym świecie.

   ….

    
    
    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 03 czerwca 2015 21:15
 • piątek, 29 maja 2015
 • środa, 27 maja 2015

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę