filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Dyskusyjny Klub Książki

 • piątek, 20 listopada 2015
  • Dyskusyjny Klub Książki

   W ostatnich dniach aż dwukrotnie spotkaliśmy się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 36 na Dyskusyjnym Klubie Książki. Omawialiśmy dwie książki Iana Ogilvy "Lichotek i Czarnoksiężnik" i Lindy Newbery "Polly, nie podddawaj się". O ile pierwsza pozycja zachwyciła uczestników, o tyle historia Polly i jej walki o prawa kobiet niekoniecznie. Dzieci biorące udział w spotkaniu, które poświęcone było Lichotkowi i jego fantastycznej przygodzie, zgodnie stwierdziły, że magia tej ksiazki jest im bliska i lubią czytać tego typu książki.

   Ian Ogilvy, Lichotek i czarnoKsiężnik

   Okładka książki Polly nie poddawaj się!

    

   Gify, linie

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 20 listopada 2015 12:33
 • wtorek, 13 października 2015
 • piątek, 09 października 2015
  • Dyskusyjny Klub Książki

   Dziś, po wakacyjnej przerwie, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, poświęcone tym razem "Najlepszej książce na świecie" Jana Payne. Jest to książka pełna informacji o wszystkich światowych rekordach - o najszybszych, najdłuższych, najśmieszniejszych, najdziwniejszych, najdzikszych i innych najbardziej niezwykłych i fascynujących rzeczach, ludziach, zwierzętach i zjawiskach. Zadaniem uczniów Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 było przedstawić niektóre z rekordów, które uważają za najciekawsze. Wykazali sie przy tym dużą wiedzą i zdolnością zapamiętywania, nawet najmniejszych szczegółów.

   Najlepsza książka na świecie - Payne Jan

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 09 października 2015 14:26
 • środa, 15 kwietnia 2015
  • Dyskusyjny Klub Książki

    

    

   W ostatnich dniach dwukrotnie odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki

   z dziećmi Sportowej Szkoły Podstawowej . Wczoraj uczniowie IV klasy rozmawiali o książce

    Gianniego Rodari  "Bajki przez telefon".

   Każde dziecko wie, że nic nie zastąpi bajki opowiadanej na dobranoc przez mamę czy tatę. Wie o tym również Pan Bianchi, narrator Bajek przez telefon. Mężczyzna zajmuje się handlem: w celach służbowych codziennie przemierza Włochy, a do rodzinnego Varese powraca wyłącznie na niedziele. Pan Bianchi poczynił jednak pewne zobowiązanie - każdego wieczora dzwoni do domu, by przed snem opowiedzieć córeczce nową historyjkę. Okoliczności sprawiają, że muszą one być bardzo krótkie: akwizytora nie stać na długie telefonowanie. Dzięki temu powstają piękne bajkowe miniatury: melancholijna opowieść Stara ciotka Ada, magiczny Dom z lodów, zabawna Mysz, która zjadała koty i wiele, wiele innych.

   Naszymi klubowiczami tym razem byli sami chłopcy i jak się okazało opowiadania zawarte w książce bardzo ich rozbawiły i zachwyciły.

   Udało nam się także ułożyć i opowiedzieć dwie bajki o małym Leosiu.

   Była to super zabawa.


    Dziś wraz z uczniami I klasy dyskutowaliśmy o książce "Dziwna Staruszka" Rokasany Jedrzejewskiej-Wróbel, która uczy szacunku dla starszych. Dzieci żywo uczestniczyły w rozmowie, a spotkaniu towarzyszyła wystawa prac ilustrujących poszczególne fragmenty przygód dziwnej staruszki, Plastelinka i dzieci z Przedszkola Żagielek.

    

    

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 15 kwietnia 2015 16:39
 • piątek, 14 listopada 2014
  • Dyskusyjny Klub Książki

   Kolejne, już przedostatnie spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki miało miejsce w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 36.

   Miłośniczki literatury rozmawiały na temat książki Agnieszki Chylińskiej "Zezia, Giler i Oczak".

   Przygody Zezi i jej rodziny bardzo się klubowiczom podobały, a problemy przedstawione w książce są bliskie współczesnym nastolatkom. Wspólnie stwierdziły, że opowieść o tej ciepłej i dobrej rodzinie – niby zwyczajna, ale jednak jest niezwykle głęboka. Serdecznie polecamy ją nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 14 listopada 2014 11:38
 • czwartek, 23 października 2014
  • Dyskusyjny Klub Książki

    

    Na kolejnym spotkaniu Klubu Motyli Książkowych rozmawialiśmy o książce Dariusz Rekosza "Skarb królów".

    Nowa powieść autora cyklu o Czarnym Maćku! Wojtek mieszka sam z tatą Tomaszem, który prowadzi mały antykwariat. Pewnego dnia antykwariat odwiedzają wychowawczyni Wojtka Irena, nauczycielka historii, oraz jego koleżanka z klasy, Małgosia. Pojawia się też niejaki Jurgen Heinze pod pretekstem kupienia starej niemieckiej książki. Gdy okazuje się, że Heinze tak naprawdę szuka informacji potrzebnych do wykradzenia cennej rzeczy ze zbiorów wawelskich, akcja zdecydowanie przyspiesza. Wojtek, Małgosia, Tomasz i Irena ruszają jego tropem, a ich pełną niebezpieczeństw przygodę w kulminacyjnym momencie komplikuje osobliwa policjantka Hanna Łabędź. Czy bohaterom uda się ocalić królewski skarb? I w jaki sposób ta przygoda zaważy na ich osobistych losach?

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 23 października 2014 12:37
 • poniedziałek, 13 października 2014
  • Dyskusyjny Klub Książki

     

    

   Pierwsze powakacyjne spotkanie z książką w ramach  Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się gościnnie w bibliotece Zespołu Szkół Sportowych nr 19 w Tychach.

   Rozmawialiśmy o książce autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. "Maleńkie królestwo królewny Aurelki"

   Bajka opowiada o zwyczajnej dziewczynce, która niespodziewanie zostaje królewną przysłanego w paczce Maleńkiego Królestwa. Myśli, że będzie przechadzać się w koronie po pałacu, wydawać rozkazy, siedzieć na tronie. Żadnych obowiązków, same przyjemności. Tymczasem Wielki Ochmistrz zawraca głowę jakimiś rozporządzeniami, pod wieżą zjawia się zarozumiały królewicz o imieniu dłuższym niż szyja żyrafy, a z krzaków wyłazi pomarańczowy smok obżerający się krówkami. Opowieść wciąga od pierwszej strony! Żywa akcja, sympatyczni bohaterowie i mądra refleksja nad światem z dużą dozą pysznego humoru. 

   Dzieci w bardzo aktywny sposób analizowały losy bohaterów i próbowały odnieść akcję do współczesności.

   Doszliśmy do wspólnego wnioski, że wystarczy pozwolić sobie marzyć a wydarzyć się może wszystko. Czego  klubowiczom z całego serca życzę.

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 13 października 2014 09:51
 • środa, 18 czerwca 2014
  • Ostatnie - przedwakacyjne spotkanie klubu DKK

   Zdjęcie

   Wczoraj, ramach naszego Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się ostatnie - przedwakacyjne spotkanie
   z miłośniczkami literatury dla dzieci i młodzieży.

   Tym razem przedmiotem naszej dyskusji była książka autorstwa Marii Kruger pt. "Po prostu Lucynka", gdzie główna bohaterka zostaje abiturientką liceum i ma przed sobą wielkie plany. Pragnie spędzić cudowne, dorosłe wakacje i dostać się na studia wyższe na wymarzony, artystyczny kierunek.  Wszystko jednak komplikuje fakt pojawienia się w jej życiu niemowlęcia, które zostaje jej podrzucone do domu. Zanim zagadka zostanie rozwiązana wydarzy się mnóstwo zabawnych pomyłek
   i nieporozumień, które wywołują uśmiech nie tylko na twarzach bohaterów.

   Zdjęcie

   Zdjęcie

   Zdjęcie

   Zdjęcie

   Zdjęcie

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

     

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   Na naszym spotakniu poruszyłyśmy problem emocji, które pojawiły się w momencie, gdy starałyśmy się wczuć w sytuację bohaterki. Dominował strach, przerażenie, niepokój, chociaż książka podobała się wszystkim. Nieco zabawne wydawały się młodym klubowiczkom czasy,w których dzieje się akcja ( lata 70-te) i tutaj jako moderatorka miałam duże pole do popisu, bowiem właśnie w tych czasach chodziłam do szkoły. Brak współczesnych wynalazków typu telefon komórkowy czy internet, nie sprzyjał rozwązaniu zagadki. Na szczęście miała dużo przyjaciół,w tym Beśkę i życzliwą panią Lodzię, na które mogła zawsze liczyć. 

    Na koniec naszego spotkania zaproponowałam mini warsztaty literackie polegające na  rozwinięciu poniższego zdania w opowiadanie w konwencji kryminału, horroru i literatury fantasy.

   Odszukać właściwego adresata? To jest myśl!!! Tylko jak?  (M. Kruger: Po prostu Lucynka). 

   Zdjęcie

   Zdjęcie

    

    

    

    

    

    

    

   Zdjęcie

   Zdjęcie

   Zdjęcie

    

    

    

    

    

    

    

    

   Zadanie zostało wykonane i powstały 3 mini opowiadnia płynące z wyobraźni naszych miłosniczek książek. Były bardzo ciekawe. 
   Kto wie, być może pośród nich mamy przyszła pisarkę.

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 18 czerwca 2014 15:13
 • czwartek, 12 czerwca 2014
  • "Zatrute ciasteczko" w Dyskusyjnym Klubie Książki

    

   Na wczorajszym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Alana Bradleya "Zatrute ciasteczko". Historia 11-letniej Flavii de Luce nie specjalnie przypadła do gustu uczniom Szkoły Sportowej. Misternie zawiązana intryga nie wciągneła wystarczajaco mocno młodych ludzi. Wspólnie stwierdziliśmy, że jest to spowodowane małą popularnością literatury przygodowej. Spotkanie jednakże było owocne, a dyskusja burzliwa i interesująca. 

   Jest początek lata w sennej angielskiej wiosce Bishop's Lacey. W wielkim domu Buckshaw ambitna młoda odkrywczyni Flawia de Luce przeprowadza eksperymenty chemiczne w laboratorium odziedziczonym po ekscentrycznym wuju. Pracuje nad truciznami. Pewnego ranka na grządce z ogórkami odkrywa trupa. Zostawia probówki i palniki Bunsena, postanawia rozwiązać osobiście kryminalną zagadkę, ku utrapieniu miejscowej policji. Ale czyż można ją winić? Czy jedenastoletnie cudowne dziecko ma inny wybór? Tym bardziej, że zostawione jest samo sobie i zmaga się z jawną wrogością sióstr i obojętnością owdowiałego ojca, którego całym światem jest kolekcja znaczków.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 12 czerwca 2014 14:12
 • środa, 30 kwietnia 2014
  • Dyskusyjny Klub Książki

    

    Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Tomasza Trojanowskiego Wielki powrót.

    

    

   Powieść Tomasza Trojanowskiego, autora lubianych przez dzieci Kocich historii, zaczyna się w miejskim zoo, a jej bohaterami są Puzon i Torba – słoń, który świetnie skacze o tyczce, i kangur kochający szybką jazdę tramwajem. Ci dwaj śmiałkowie postanowili opuścić ciasne klatki i wrócić w rodzinne strony. A czy może być lepszy środek transportu do Afryki i Australii niż latający dywan? Niestety, żeby się do niego dostać, trzeba przemknąć niepostrzeżenie przez miasto – a to nie lada wyzwanie dla słonia i kangura! Uciekinierzy muszą pokonać liczne przeszkody: poradzić sobie z chuliganem w tramwaju, stawić czoło gromadzie żądnych bójki kibiców, przechytrzyć policję i kierowcę porywacza, wymknąć się dyrektorowi cyrku i ojcu pewnego małego solenizanta, oczekującego od bohaterów... stepowania! Dzięki serii szczęśliwych zbiegów okoliczności zwierzakom udaje się... zaraz, zaraz, czy to nie jest podejrzane? Czy tych zbiegów okoliczności nie było zbyt wiele? Kto kogo właściwie nabiera? I co tu, na trąbę i torbę, jest grane?! 

    

    Dzieci uwielbiają książki Tomasza Trojanowskiego, ta o której rozmawialiśmy tym razem również wzbudziła mnóstwo emocji:)

    

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 30 kwietnia 2014 17:43
 • wtorek, 19 listopada 2013
  • Dyskusyjny Klub Książki

    

    

    Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Doroty Cembrzyńskiej- -Nogali Bezsenność Jutki 

    

   Bezsenność Jutki - Dorota Combrzyńska-Nogala

   Jutka, spolonizowana Żydówka, mieszkająca z ciotką i dziadkiem w Litzmannstadt Ghetto, próbuje być dzielna. Mimo braku rodziców i grozy otaczającej ją rzeczywistości stara się patrzeć na świat optymistycznie. Żyje z dnia na dzień, a wytchnienie znajduje w zabawach z innymi dziećmi i udomowionym gawronem, w opowieściach dziadka oraz w przyjaźni z polską dziewczynką mieszkającą po drugiej stronie muru.

    

    

    

    

   Ta opowieść o ciężkim życiu dzieci w drugim co do wielkości getcie na okupowanych przez III Rzeszę ziemiach polskich, zrobiła na uczestnikach spotkania duże wrażenie.
   Okazuje się, że można rozmawiać z dziećmi o wojnie a książka może być dobrym punktem wyjścia aby poruszyć ten temat. 

     

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 19 listopada 2013 20:03
  • Dyskusyjny Klub Książki

    

   Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Marcina Pałasza Sposób na Elfa 

    

    Sposób na Elfa - Marcin PałaszPewnego dnia ze schroniska do mieszkania pisarza i jego syna trafia Elf – pies o wielkich uszach i równie wielkim sercu. Chociaż przeraża go dywan na trzepaku, papierowe ręczniki i inne Śmiertelnie Groźne Rzeczy, nie jest tchórzem. Stawia czoła dzikiemu zwierzowi i ratuje z opresji Czesława, a gdy na osiedlu pojawia się złodziej, niespodziewanie ujawnia swój instynkt tropicielski. Wciąż jednak tęskni za swoją siostrą Erką, która została w schronisku. Nawet spacery z Młodym i spotkania z piękną Karą i jej pupilką Lindą nie pozwalają mu o tym zapomnieć...

     

    

    To wzruszająca, a zarazem pełna humoru historia miłości psa do człowieka, i człowieka do psa. Po przeczytaniu tej książki już zawsze będziemy inaczej patrzeć na swojego pupila! 

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 19 listopada 2013 19:29
 • środa, 30 października 2013
  • Dyskusyjny Klub Książki

    

    

   Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Pawła Boręsewicza Czy wojna jest dla dziewczyn. 

    

    Historia małej Elki, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo. Piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby, tatę wezwały ważne sprawy i w ogóle nie chciały wypuścić, a mama-lekarka to już naprawdę prawie nie mogła wyjść z pracy. Elka uczy się uważać na słowa. Radzić sobie, nie beczeć. I nawet robić opatrunki! I dochowywać najprzeogromniejszych tajemnic. Chociaż wolałaby te małe, te kolorowe, dziecięce.  

    Ta wzruszająca książka zachwyciła uczestniczki spotkania. Dla wielu z nich była to pierwsza książka o tematyce wojennej jaką przeczytały. Posypały się pytania na temat wojny, dzieci, uczuć, strachu. Potem przyszła faza rozmowy na temat: "co by było gdyby mnie to spotkało", "jak bym się zachowała?, co bym czuła?".
   Duże wrażenie wywarła ostatnia strona ze zdjęciami bohaterki Eli, dzięki niej dzieci zrozumiały, że ta książka to książka "prawdziwa", o losach ludzi, których historia nie zawsze kończy się dobrze.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 30 października 2013 13:13
 • wtorek, 29 października 2013
  • Dyskusyjny Klub Książki

    

    

    Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Tomasza Trojanowskiego Włochacz i obca cywilizacja.

    

   Na pięknej leśnej polanie mieszka wraz z rodzicami mały Włochacz - Bąbel, który marzy o spotkaniu z przedstawicielami Obcej Cywilizacji. Pewnego pamiętnego wieczoru, kiedy tata czyta Bąblowi bajkę na dobranoc, obok norki Włochaczy ląduje tajemniczy przedmiot wyglądający jak kapsuła ratunkowa statku Obcych. Od tego momentu zaczyna się wielka przygoda! Jaki będzie jej finał? Przekonacie się sami, czytając tę zwariowaną książkę, która oprócz humoru i pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji, niesie za sobą ważne przesłanie.

   W spotkaniu uczestniczyło 20 dzieci ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19.

    

    Mały włochacz Bąbel wzbudził ogromną sympatię wśród uczestników spotkania. Dzieciaki uwielbiają opowieści o kosmitach i obcych cywilizacjach, dlatego przygody Bąbla i jego rodziny bardzo dzieci zainteresowały.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   wtorek, 29 października 2013 13:00
 • piątek, 24 maja 2013
  • Dyskusyjne Klub Książki

    

    

    Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Katarzyny Kotowskiej Jeż.

    

    

    

   "Jeż" to książka o chłopcu, który w wieku dwóch lat trafił z domu dziecka do adopcyjnych  rodziców. Na początku było trudno - to chłopiec jest tytułowym jeżem, który musi się uczyć życia w nowym otoczeniu. Nie jest też łatwo rodzicom - muszą swojego synka oswajać jak dzikie zwierzątko, co dzięki ich miłości i wytrwałości w końcu się udaje. 

    

    Jeż” jest bardzo niezwykłą książką, mimo tego obecne na spotkaniu dziewczynki świetnie ją zrozumiały. Szczególne wrażenie zrobił fragment w którym matka przytula małego Piotrusia, całego w klujących kolcach. Mąż próbuje jej przerwać mówiąc żeby uważała bo się pokłuje, ona na to, cała poraniona „to nic”.

   Książek o adopcji, dla dzieci jest bardzo mało a „Jeż” wyjątkowo dobrze ukazuje tą sytuację. Książeczka jest króciutka ale bardzo wartościowa i czas na nią poświęcony na pewno nie będzie czasem straconym. Katarzyna Kotowska zrobiła również ilustracje do książki, które dodatkowo pozwalają wczuć się w sytuację.

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 24 maja 2013 13:33
 • środa, 22 maja 2013
  • Dyskusyjny Klub Książki

    

    Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Joanny Olech Gdzie diabeł mówi... do usług.

    

    

    Gdzie diabeł mówi... do usług! - Joanna Olech

    Nikt przy zdrowych zmysłach nie wchodzi w paradę diabłom. Toteż i Mikołaj Twardowski nie szukał ich towarzystwa. Problem w tym, że Rokita z Dusiołkiem uwzięli się na chłopca. Przybywszy na Ziemię prosto z piekła, postępują krok w krok za Mikołajem. Te dwa nieokrzesane, gburowate diabły polują na starą książkę, która przypadkiem trafiła do rąk chłopca. Czy Mikołaj odda tajemnicze znalezisko bez protestów? Czy jego nazwisko ma jakiś związek ze słynnym czarnoksiężnikiem? I jak wizyta diabłów wpłynie na uczucia Mikołaja do koleżanki z klasy.

    

    

     Dzieci uwielbiają twórczość Joanny Olech. Przez godzine zaśmiewały się z przygód swojego rówieśnika Mikołaja Twardowskiego i dwóch nierozgarniętych i ciapowatych diabłów.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 22 maja 2013 16:28
 • środa, 17 kwietnia 2013
  • Dyskusyjny Klub Książki

    

     

    

    Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 

    

    Tym razem w spotkaniu uczestniczyli nieco młodsi czytelnicy, rozmawialiśmy bowiem o książce Roksany Jęrzejewskiej-Wróbel Królewna, która zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Czesława Janczarskiego organizowanym przez dwutygodnik „Miś”
   oraz była nominowana w XIV edycji na Dziecięcy Bestseller Roku.

    

   "Królewna Amelka ma wszystko, czego tylko można zapragnąć: mnóstwo lalek, misiów, specjalny pokój zabaw, sukienki z falbankami i nawet najprawdziwszą koronę! Jest elegancka i nie musi sprzątać po sobie" - zazdroszczą Amelce dzieci z podwórka.

   "Kasia, Szymon, Marta, Wojtek i inne dzieci mogą bawić się razem, biegać, wygłupiać, mają mnóstwo wspaniałych pomysłów. Czy wszystko można kupić?" - zastanawia się Amelka.

   Co tak naprawdę okazuje się w życiu prawdziwym skarbem?   

    

    Po burzliwej dyskusji wniosek jest taki: zabawa w samotności, nawet najpiękniejszymi zabawkami, nie cieszy. Najlepiej bawić się na zwykłym podwórku, skakać w gumę, grać w piłkę i śmiać się ... 

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   środa, 17 kwietnia 2013 15:48
 • czwartek, 11 kwietnia 2013
  • Dyskusyjny Klub Książki

    

   Kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki upłynęło na rozmowach o książce Rafała Kosika "Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek". W miłej atmosferze wymienialiśmy wrażenia o przeczytanej lekturze. Uczestnikom podobało sie połaczenie science fiction z elementami romansu, przez co ksiażka ta dużo zyskiwała na atrakcyjności. Niezmiernie cieszy nas, że młodzież chce czytać, a przede wszystkim dzielić sie swoimi spostrzeżeniami na temat przeczytanej książki.

   Kolejne spotkanie DKK w środę!!!

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   czwartek, 11 kwietnia 2013 14:03
 • poniedziałek, 25 marca 2013
  • Dyskusyjny Klub Książki

          Dyskusyjny Klub Książki

    

   Na pierwszym wiosennym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Marcina Szczygielskiego Czarny Młyn.

    

    Książka zdobyła Grand Prix w drugiej edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom, w kategorii wiekowej 10-14 lat.


   To doskonała, mroczna powieść, która trzyma w napięciu już od pierwszych zdań. Akcja rozgrywa się w małej wiosce, w której zostało już tylko kilkunastu mieszkańców. Niczego się tu nie uprawia ani nie hoduje zwierząt, bo z niewiadomych przyczyn nic nie chce tu rosnąć. Wokół wyrastają jedynie słupy wysokiego napięcia, a w tle straszą ruiny kombinatu dawnej spółdzielni rolniczej. To ponure, nieprzyjazne miejsce, skąd wszędzie jest za daleko i gdzie nawet nie odbiera telewizja – to cały świat jedenastoletniego Iwo i grupki jego przyjaciół. Swoista izolacja i konieczność samodzielnego organizowania sobie zabaw, spowodowana brakiem dostępu do popularnych rozrywek, tworzą między dziećmi silną więź i poczucie wzajemnej odpowiedzialności. To właśnie ona pozwoli im razem przetrwać nadchodzący koszmar. Pewnego razu we wsi zaczynają się bowiem dziać dziwne, trudne do wyjaśnienia zjawiska, które z każdym dniem przybierają coraz bardziej makabryczny obrót. Na domiar złego okazuje się, że z nieobliczalnym żywiołem dzieci muszą się zmierzyć zupełnie same. W jaki sposób przygotują się do decydującej wyprawy? Czy uda im się rozwikłać zagadkę Czarnego Młyna i stawić czoła jego destrukcyjnej energii? I jaką rolę odegra w tym wszystkim upośledzona siostra głównego bohatera? 

    

    

    Książka bardzo się podobała. Po godzinnej dyskusji uczestniczki spotkania doszły do wniosku, ze brak telewizji, telefonów i gier komputerowych sprzyja nawiązywaniu przyjaźni i zacieśnia kontakty międzyludzkie.

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 25 marca 2013 13:31
 • piątek, 07 grudnia 2012
  • Dyskusyjny Klub Książki

    

   Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Tomasza Trojanowskiego Kocie historie.

    

    

    Pełna ciepła i humoru, barwnie i dowcipnie ilustrowana książeczka, której bohaterami są trzy koty. Ich największym marzeniem jest znaleźć się w świecie, w którym ludzie są dobrzy, a lodówki zawsze otwarte.  

    Herman, Zofia i Gienio, trzy sympatyczne, niesforne koty, to towarzystwo którego nie da się nie lubić. Rozmawialiśmy o nich ponad godzinę zasmiewając się z każdej opowiedzianej przez autora historyjki. Każda z uczestniczek spotkania tak zachwyciła się rezolutnymi kotami, że już dzisiaj wszystkie czytają część drugą Kocich historii.

   Tak wesołęgo spotkania dawno u nas nie było:)

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 07 grudnia 2012 17:06
 • poniedziałek, 26 listopada 2012
  • Dyskusyjny Klub Książki

    

    Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Grażyny Bąkiewicz Korniszonek 

    

    Jak uczyć się, nie ucząc? Oto ambitne zadanie, jakie stawia przed sobą tytułowy Korniszonek, rezolutny siedmiolatek, który szkołę traktuje jak plac zabaw. W tych wysiłkach wspiera go równie niesforny przyjaciel, czarodziej Mietek, mozolnie zgłębiający tajniki czarnej i białej magii. Czy osiągną swój cel?

    

    

    Sympatyczny Korniszonek czyli Jacek Ogórski opowiada o świecie widzianym  oczami siedmiolatka i z jego perspektywy.  To co nam wydaje się oczywiste z perspektywy siedmiolatka staje się czymś niezrozumiałym, niepotrzebnym, utrudniającym i tak już dość skomplikowane życie. Pewnie dlatego, książka napisana językiem prostym i przystępnym, zachwyciła naszych dzisiejszych gości.

    

    Dzieci bardzo by chciały mieć w klasie takiego Korniszonka:)

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 26 listopada 2012 15:24
 • poniedziałek, 22 października 2012
  • Dyskusyjny Klub Książki

    Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Beaty Ostrowickiej Misia rządzi

   Misia to czternastolatka, która uważa, że umie „rozgryzać” ludzi i manipulować nimi. Okłamuje wszystkich wokoło – swoich bliskich, znajomych, nawet chłopaka, który ją kocha. Dla niej to oczywiste, że nie da się żyć, mówiąc tylko prawdę. Kłamstwo rządzi! I Misia rządzi. No, może nie zawsze…

   Podczas ożywionej dyskusji, poruszyłyśmy tematy bliskie współczesnej młodzieży. Relacje międzyszkolne, przyjaźń, miłość, kontakty z rodzicami ... 

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 22 października 2012 15:12
 • piątek, 19 października 2012
  • Dyskusyjny Klub Książki

    

   Na dzisiejszym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Michała Rusink Zaklęcie na "w" 

    

    Historia małego Włodka, któremu pewnego roku kończą się wakacje, a zamiast szkoły – zaczyna wojna. Chłopiec nie bardzo wie, czym ona jest, ale ponieważ dorośli mówiąc o niej, ściszają głos, domyśla się, że to zaklęcie jakiegoś złego czarnoksiężnika. Zaklęcie, które sprawia, że ze świata znikają kolory i staje się czarnobiały…

    

    Do tego czarnobiałego świata autor przemyca mnóstwo informacji o wojnie - tajna organizacja, ważne rozkazy przenoszone w zaproszeniach ślubnych, akcja dywersyjna z torebką cukru na warszawskiej ulicy.

   Zaklęcie na "w" to pierwsza książka o wojnie jaką przeczytały uczestniczki spotkania. Bieda, niedostatek, zimno, rozłąka z najbliższymi, to dla współczesnej dziesięciolatki zjawiska niezrozumiałe. 

   Książka wzbudziłą w dziewczynkach niesamowite emocje. Na zakończenie rozmowy zadały tylko jedno pytanie. Dlaczego?   

    Okazuje się, że można rozmawiać z dziećmi o wojnie a książka może być dobrym punktem wyjścia aby poruszyć ten temat.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 19 października 2012 17:10

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę