filia nr 7 dla dzieci i młodzieży

BLOG O DZIAŁALNOŚCI FILII NR 7 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TYCHACH

Noc z Andersenem

 • piątek, 28 marca 2014
 • wtorek, 25 marca 2014
 • niedziela, 23 marca 2014
  • Noc z Andersenem

     

         Już w najbliższy piątek odbędzie się

    XI Noc z Andersenem! 

   W tym roku będzie to: 

    

    

   Uczestnicy tegorocznej nocy przeniosą się do francuskiej szkoły i spędzą ten magiczny czas razem z bohaterami książek Rene Gościnnego o Mikołajku i jego niesfornych kolegach i koleżankach.

    

   Pierwsza historyjka o przygodach Mikołajka pt. L’œuf de Pâques została opublikowana 29 marca 1959 roku na łamach francuskiego dziennika "Sud-Ouest Dimanche". Początkowo autorzy nie planowali jej kontynuacji, jednak żywy odzew ze strony czytelników spowodował, że zdecydowali się stworzyć kolejne opowiadania. Odtąd Goscinny i Sempé aż do 1965 roku publikowali kolejne historyjki w "Sud-Ouest" i "Pilote". W ciągu sześciu lat stworzyli ich 221. Wiele z nich zostało zebranych w wydanych w latach 60. pięciu książkach: Mikołajek, Rekreacje Mikołajka, Mikołajek i inne chłopaki, Wakacje Mikołajka, Joachim ma kłopoty (później tytuł zmieniono na Mikołajek ma kłopoty).

   Po ponad 30 latach od śmierci Goscinny'ego jego córka Anna zdecydowała się ujawnić nieznane dotąd opowiadania. Tak powstał kolejny tom przygód Mikołajka: Nowe przygody Mikołajka (Histoires inédites du Petit Nicolas), wydany we Francji w 2004 roku. Następny tom Nowych przygód Mikołajka miał swoją premierę we Francji 5 października 2006. Trzeci tom z nieznanymi opowiadaniami o Mikołajku (Le Petit Nicolas, le Ballon. Dernières Histoires Inédites) ukazał się 5 marca 2009. Zawiera 10 niepublikowanych dotąd historyjek, napisanych przed laty przez Goscinny'ego, o których istnieniu nie wiedział nawet Sempé i w związku z tym ilustracje do książki wykonał współcześnie.

    

    

   Bohaterowie serii książek o Mikołajku:

   Mikołaj (fr. Nicolas) – główny bohater i narrator, kilkuletni chłopiec mieszkający we Francji wraz z rodzicami. Jego ulubione powiedzonko to No bo co w końcu, kurczę blade!.

   Tata Mikołajka – jest osobą, która chce odpocząć po całym dniu pracy, dlatego każe też Mikołajowi dawać mu spokój. Jego ulubionym zajęciem jest czytanie gazety w fotelu. Czasem, w nagrodę, zabiera Mikołajka do kina.

   Mama Mikołajka – zajmuje się domem. Mikołaj lubi, kiedy przychodzą do nich goście, bo wtedy mama robi pyszne desery. Nie lubi jak syn wpada z wrzaskiem do domu, gdyż to jej przeszkadza w robieniu obiadu.

   Alcest (fr. Alceste) – najlepszy kumpel Mikołajka. Ciągle je i jest gruby. Ręce ma zwykle ubrudzone masłem albo dżemem, a w klasie zawsze łatwo poznać jego ławkę, bo pełno na niej okruchów. Nie lubi się dzielić swoimi posiłkami i mówi tylko o jedzeniu, dzięki temu jest znawcą różnego typu jedzenia i potrafi o tym opowiadać. Lubi chwalić się co jadł na obiad czy kolacje.

   Euzebiusz (fr. Eudes) – najsilniejszy chłopiec w klasie, uwielbia się bić (szczególnie dawać fangi w nos), ale tylko z przyjaciółmi, bo jest bardzo nieśmiały. Ma brata żołnierza, Jonasza.

   Gotfryd (fr. Geoffroy) – jego tata jest bardzo bogaty, dzięki czemu Gotfryd ma wiele zabawek i często przychodzi do szkoły w przebraniu (najczęściej przebrany jest za kowboja) lub przynosi nowe zabawki. Mieszka w wielkiej rezydencji. Jest tam basen w kształcie nerki. Ma psa HotDoga. Jego wychowawcą jest guwernantka i lokaj Albert którzy zajmują się nim podczas nieobecności rodziców.

   Ananiasz (fr. Agnan) – najlepszy uczeń w klasie i pupilek pani. Zawsze chce być najlepszy z każdej klasówki i zazwyczaj nie wychodzi na przerwę, żeby pobawić się z kolegami, gdyż w tym czasie powtarza lekcję. Kiedy ktoś okaże się w czymkolwiek lepszym od niego wpada w histerię. Jedyny uczeń, który ma okulary, przez co inni chłopcy nie mogą go bić. Często płacze, zdarzyło się nawet, że zemdlał. Mikołajek i jego paczka nie za bardzo go lubią. Mikołajek często powtarza: Wariat z tego Ananiasza!.

   Rufus (fr. Rufus) – jego tata jest policjantem, dzięki czemu Rufus często bawi się policyjnym gwizdkiem i w zabawach przeważnie jest sędzią. Ma młodszego brata. Nie lubi jak wyzywa się jego rodzinę - zawsze ją broni.

   Maksencjusz (fr. Maixent) – ma wystające, brudne kolana i bardzo szybko biega. Ma starszą siostrę Hermionę, która później wyszła za mąż. Jest najwyższy w klasie. Jest bardzo dobry z kaligrafii.

   Kleofas (fr. Clotaire) – najgorszy uczeń w klasie. Jako jedyny ma telewizor. Jeździ na rowerze i ma zamiar wystartować w Tour de France. Często trafia do kąta i śpi na lekcjach. Jest najstarszy z całej klasy, bo gdy był mały, powtarzał w żłobku rok. Marzy by być lotnikiem.

   Joachim (fr. Joachim) – gra dobrze w kulki i ma małego brata Leoncjusza. Lubi karmelki, zwykle ma mnóstwo pieniędzy na ulubione karmelki, ale nie chce się nimi dzielić. Jako jedyny nosi beret.

   Cyryl - uczeń z klasy Mikołajka. Mowa o nim w opowiadaniach Wizytacja i Wrotki; w tym drugim Mikołajek mówi, że Cyryl został wyrzucony ze szkoły z powodu myszy, którą do niej przyniósł.

   Ludeczka (fr. Louisette) - córka przyjaciółki mamy Mikołajka. Ma żółte warkocze, niebieskie oczy, a nos i sukienkę czerwoną. Jest chłopczycą i bardzo dobrze gra w piłkę. Mikołajek chciał się z nią ożenić.

   Nauczycielka – uczy Mikołaja i jego kolegów. Jest bardzo miła i często pomaga swoim podopiecznym, a według słów Mikołaja, Ananiasz jest jej pupilkiem.

   Jadwinia Courteplaque (fr. Marie-Edwige) – choć nie należy do klasy Mikołajka, jest jego przyjaciółką oraz sąsiadką. Często bawi się swoją lalką

    

    

   Noc w bibliotece spędzi czterdzieścioro dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Wszyscy są aktywnymi czytelnikami:) 

   Niestety nie ma już wolnych miejsc...

   Organizacja tegorocznego nocowania w bibliotece jest możliwa dzięki naszym cudownym sponsorom:

   Posłowi na Sejm RP Markowi Wójcikowi, Pizzerni "U Batmana", FHU "Misztela"

   Dzieci i my bardzo serdecznie dziękujemy:)))

   

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   niedziela, 23 marca 2014 14:33
 • piątek, 14 marca 2014
  • XI Noc z Andersenem

    

    

    

    Mamy marzec, a więc zbiliża się kolejna, już jedenasta NOC Z ANDERSENEM. W tym roku odbędzie się ona 28/29 marca  i będzie to FRANCUSKA NOC Z MIKOŁAJKIEM.

   Uczestnicy tegorocznej nocy przeniosą się do francuskiej szkoły i spędzą ten magiczny czas razem z bohaterami książek Rene Gościnnego o Mikołajku i jego niesfornych kolegach i koleżankach. 

    

    

    obrazek

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 14 marca 2014 16:46
 • wtorek, 09 kwietnia 2013
 • sobota, 06 kwietnia 2013
  • Noc z Andersenem

    

    Glitter Words

    

    

    Tegoroczna Noc z Andersenem była wyjątkowa! Jak zwykle piękna, cudowna i magiczna, ale nadzwyczajna bo jubileuszowa - DZIESIĘTA! Uczestniczyło w niej aż 52 dzieci:) 

   Była to

    Nasza wypożyczalnia zamieniła się w lodową komnatę Królowej Śniegu. 

   Inscenizację baśni Królowa Śniegu przedstawili uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19

        O swoim życiu i twórczości opowiadał osobiście H. Ch. Andersen

   O Danii opowiadali Kalikst Kołodziejczyk - historyk i Maria Mielniczuk - nauczycielka, która często bywa w tym kraju

    

   Pyszności....

    Baśń Królowa Śniegu czytali: Królowa Śniegu, H. Ch. Andersen oraz uczestnicy I Nocy z Andersenem - Justyna i Paulina Łojek, Karolina Ciucias i Michał Sojka

    

    

    Jury pod przewodnictwem Pana Andersena wybrało miss i mistera X Nocy z Andersenem

    

    Wszyscy wyspali się wyśmienicie, jeszcze tylko śniadanko i moża wracać do domu...

    

    Tę magiczną noc spędziliście dzięki naszym codownym darczyńcom i przyjaciołom:

   • Pizzerni Batman
   • PUH Misztela
   • Panu Markowi Wójcikowi - Posłowi na Sejm RP
   • Wolontariuszom: Grzegorzowi Szymczukowi, Adamowi Michniewiczowi, Michałowi Sojce, Gizelli Dzięgielewskiej, Marii Mielniczuk, Kalikstowi Kołodziejczykowi i Bernadetcie Śliwińskiej

   Więcej zdjęć zobaczycie tutaj:

    https://picasaweb.google.com/107473669004521659114/20130406#

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   sobota, 06 kwietnia 2013 22:19
 • czwartek, 04 kwietnia 2013
 • wtorek, 19 marca 2013
 • piątek, 08 marca 2013
  • Noc u Królowej Śniegu

    

    

    Mamy marzec, a więc zbiliża się kolejna, już dziewiąta NOC Z ANDERSENEM. W tym roku odbędzie się ona 5/6 kwietnia i będzie to NOC U KRÓLOWEJ ŚNIEGU. Uczestnicy tegorocznej nocy przeniosą się do dziewiętnastowiecznej Danii i spędzą ten magiczny czas razem z bohaterami baśni H. Ch. Andersena.

   Jeżeli czytałeś/łaś te piękne baśnie, masz 8 -12 lat i chcesz przeżyć  magiczną noc w bibliotece na wspólnym czytaniu i  zabawach, masz jeszcze szansę! Mamy 3 miejsca dla czytelników naszego bloga!

   Odpowiedz na pytanie: DLACZEGO KAJ ZAPOMNIAŁ O SWOJEJ PRZYJACIÓŁCE GERDZIE?

    

     Napisz e-maila z odpowiedzią, podaj w nim swoje dane, najpóźnie do 18 marca (poniedziałek)

   Odpiszemy w ciągu 2 dni

   filia7@mbp.tychy.pl 

   Z A P R A S Z A M Y !krolowa sniegu

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   piątek, 08 marca 2013 17:44
 • sobota, 31 marca 2012
  • Noc w tajemniczym ogrodzie

    

                                                     Glitter Words

    

   Sobota! "Noc w Tajemniczym ogrodzie" już za nami:( Jak było? Fantastycznie, cudownie, pięknie, kapitalnie, kolorowo, tajemniczo, magicznie, romantycznie i po angielsku... Wszystko co działo się tej nocy w naszej bibliotece związane był z książką Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy ogród". Już od samego rana trwały przygotowania scenografii, nasza wypożyczalnia za sprawą pań bibliotekarek i grona zaangażowanych wolontariuszy, zamieniła się w ogród pełen pięknych, bajecznie kolorowych kwiatów. Do godz. 20:00 wszystko było gotowe, dekoracje, my i 40. chętnych do całonocnej zabawy młodych ludzi, którym niestraszne jest jedzenie okropnie niezdrowej pizzy, opychanie się  ciasteczkami i pączkami, oraz spanie na twardej bibliotecznej podłodze!!!

   Dzieciaki przywitały cztery surowe angielskie guwernantki... 

    

   Przedstawienie w wykonaniu Koła Bibliotecznego z Zespołu Szkół Sportowych. Wszystkie młode aktorki są również naszymi aktywnymi czytelniczkami  

    "Tajemniczy ogród" czyta wielka przyjaciółka naszej biblioteki, ulubienica dzieci, p. Raisa Misztela - piosenkarka

    Nauka angielskich słówek, piosenek i tańców, pod okiem lektorki z Centrum Językowego Helen Doron Agaty Ferdyn-Antosik 

    Zachwyt dzieci wzbudziła wizyta szczudlarza, który bawił dzieci niesamowitymi popisami. Jest to nasz były czytelnik Michał Sojka, który kiedyś spędzał w bibliotece wiele czasu a teraz przychodzi z synkiem Tymkiem oraz bezinteresownie uczestniczy w organizowanych przez nas imprezach:)

    Ogromne wrażenie zrobił sir Adam, angielski lord polskiego pochodzenia, który przybył do nas wprost z hrabstwa Yorkshire, gdzie posiada rodowe włości. Sir Adam opowiadał o życiu w Anglii, zwyczajach i potrawach. Był też jurorem podczas wyborów miss i mistera Nocy.

     Oto miss i mister Nocy z Andersenem 2012! 

    Ale pyszności!!!

    

    Cichoooooooooooo, śpimy... 

    Do zobaczenia za rok:)

    

    Tę magiczną noc spędziliście dzięki naszym codownym darczyńcom i przyjaciołom:

   • Centrum Językowemu Helen Doron
   • Pizzerni Batman
   • PUH Misztela
   • Panu Markowi Wójcikowi - Posłowi na Sejm RP
   • Wolontariuszom: Grzegorzowi Szymczukowi, Adamowi Michniewiczowi, Michałowi Sojce, Gizelli Dzięgielewskiej, Urszuli Kulak i Lidii Franczak

   Więcej zdjęć zobaczycie tutaj:

   https://picasaweb.google.com/107473669004521659114/NocWTajemniczymOgrodzie3031032012?authkey=Gv1sRgCJDZvrKG-5aLoAE

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Noc w tajemniczym ogrodzie”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   sobota, 31 marca 2012 19:47
 • piątek, 30 marca 2012
 • wtorek, 20 marca 2012
 • środa, 14 marca 2012
 • poniedziałek, 04 lipca 2011
  • Noc z Andersenem

   „Noc z Andersenem" jest międzynarodowym przedsięwzięciem organizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej i urodzin J.Ch. Andersena. Biorą w nim udział biblioteki z różnych krajów, organizując w tym samym czasie całonocne imprezy dla dzieci. Motywem przewodnim „Nocy z Andersenem" są baśnie i bajki, a celem - rozbudzenie w dzieciach zainteresowań czytelniczych oraz idei głośnego czytania.

   2004 - Noc z Andersenem

   2005 - Noc z Andersenem

   2006 - Zaczarowany świat Astrid Lindgren

   2007 - Noc z czarodziejem Merlinem

   2008 - Noc w szkole magii i czarodziejstwa Hogwart

   2009 - To okropne Średniowiecze

   2010 - Noc detektywów szpiegów i tajnych agentów

   2011 - W państwie żółtego smoka

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarz7dz
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 04 lipca 2011 21:21

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

godziny otwarcia
pon. 10:00-16.00 wt. 9:00-16:00 śr. 10:00-18:00 czt. 10:00-18:00 pt. 10:00-18:00
sos beszamelowyPogoda - Mapa Polski na stronę